Ödül adayı filmler internete sızmaya başladı

Oscar, Bafta ve Altın Küre ödülleri öncesinde, ödüllere aday gösterilen filmlerin ön gösterim kopyaları yine korsan olarak paylaşılmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollywood’un ödül sezonu öncesinde, ödüllere aday gösterilen filmler yine korsan olarak paylaşılmaya başladı. Arrival ve La La Land gibi eleştirmenler tarafından beğenilen filmlerin ön gösterim versiyonları, korsan paylaşım sitelerinde görülüyor.

Bu Hollywood için her yıl yaşanan bir problem. Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödülleri öncesinde, bu organizasyonların jüri üyelerine gönderilen kopyalar ya da ön gösterim versiyonları, her yıl bir şekilde internet üzerinde paylaşılıyor.

TorrentFreak’e göre, 2017’de şimdiye kadar paylaşılan filmler arasında uzaylılarla ilk etkileşimi konu alan ‘Arrival‘, NASA’nın geçmişine dair gerçek bir öyküyü anlatan ‘Hidden Figures‘, Boston’daki bombalı saldırıyı konu alan ‘Patriots Day‘, Miami’de büyüyen bir çocuğun hikayesini anlatan ‘Moonlight‘ ve romantik müzikal komedi ‘La La Land‘ bulunuyor.

Hive-CM8 yine iş başında

Geçtiğimiz yıla göre bu yıl daha az film sızdırıldı (şimdilik). 2016’da Hive-CM8 adlı bir grup, bir düzineden fazla filmi, bazıları sinemalarda bile gösterime girmeden internetten kullanıma sunmuştu. Bu filmler arasında Spectre, Legend, Steve Jobs, Creed ve The Hateful Eight de bulunuyordu.

Grup daha sonra bozuk bir İngilizce’yle yazılmış bir özür notu da yayınladı. Notta filmlerin, sinemaya verecek parası olmayan sinemaseverler için sızdırıldığı, imkanı olanların filmleri sinemada izlemesi gerektiği ve yapımcıların işlerine devam edebilmek için para kazanması gerektiği belirtilmişti.

Hive-CM8 bu yıl da La La Land’in sızdırılmasında rol oynadı. Grubun yaptığı açıklamada “Elinde 30 CD’lik yeni film arşivi olan ve bu filmlerin görsellerini internette paylaşan kişiler var. Bu filmleri bizimle paylaşırlarsa, güvenli bir şekilde internet üzerinden yayınlayabiliriz. Bizimle iletişime geçin” ifadelerine yer verildi. Elde ettikleri tüm filmleri yayınlamayacaklarını belirten grup yine de bütün filmleri istediğini ifade etti.

Korsanla mücadele yöntemleri uygulanabilir

Tabii ki film stüdyoları, filmlerin bu şekilde paylaşılmasından memnun değil ve gelecekte bu tarz paylaşımları engellemek için ön gösterim versiyonlarına korsanla mücadele önlemleri eklemeyi düşünüyorlar. Ön gösterim DVD’lerine dijital haklar yönetimi yazılımı (DRM) eklenerek izinsiz bir şekilde kopyalanması engellenebilir. Ayrıca her DVD’deki filme farklı bir işaret eklenerek, sızdırılan filmin hangi DVD’den alındığı tespit edilebilir.

Ancak tüm önlemlere rağmen her yıl ön gösterim versiyonları bir şekilde sızdırılıyor. Bu filmler genellikle o yılın en iyi filmleri oluyor çünkü bu filmler jüri üyelerine gönderiliyor.

Kaynak: Business Insider

Hollywood'un ödül sezonu öncesinde, ödüllere aday gösterilen filmler yine korsan olarak paylaşılmaya başladı. Arrival ve La La Land gibi eleştirmenler tarafından beğenilen filmlerin ön gösterim versiyonları, korsan paylaşım sitelerinde görülüyor. Bu Hollywood için her yıl yaşanan bir problem. Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödülleri öncesinde, bu organizasyonların jüri üyelerine gönderilen kopyalar ya da ön gösterim versiyonları, her yıl bir şekilde internet üzerinde paylaşılıyor. TorrentFreak'e göre, 2017'de şimdiye kadar paylaşılan filmler arasında uzaylılarla ilk etkileşimi konu alan 'Arrival', NASA'nın geçmişine dair gerçek bir öyküyü anlatan 'Hidden Figures', Boston'daki bombalı saldırıyı konu alan 'Patriots Day', Miami'de büyüyen bir çocuğun hikayesini anlatan 'Moonlight' ve romantik müzikal komedi 'La La Land' bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği