Nice saldırısında geciken bildirim

Fransa'nın Nice kentinde geçtiğimiz hafta yaşanan saldırı sırasında vatandaşları uyarması gereken uygulama 3 saat gecikmeli olarak bildirim gönderdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız hükumeti geçtiğimiz hafta Nice kentinde yaşanan saldırı sırasında, terör alarmı uygulaması üzerinden vatandaşlarına “Saklanın” mesajı gönderdi. Ancak mesaj, Fransız polisi kalabalığın arasına dalan kamyon sürücüsünü vurduktan 3 saat sonra geldi.

Toplulukları Uyarma ve Bilgilendirme Sistemi (SAIP) uygulaması, herhangi bir saldırı durumunda anında ve bilgilendirici uyarı verebilmek amacıyla geçtiğimiz ay kullanıma sunulmuştu. Bakanlık geçtiğimiz yıl Kasım ayında Paris’te gerçekleşen terör saldırısının ardından bu uygulama için çalışmalara başlamış ve uygulamayı 8 Haziran’da kullanıma hazır hale getirmişti.

Perşembe gecesi yaşanan olay, uygulamanın ne kadar etkili olduğunun görülebileceği ilk durumdu. Ancak ülkede Paris saldırılarından sonra başlayan olağanüstü halin devam ettiği ve üç ay daha uzatıldığı göz önünde bulundurulduğunda hükumetin bu uygulamaya tekrar ihtiyaç duyabileceği de düşünülüyor.

Twitter ve Facebook daha kullanışlı

Şimdilik Twitter, yetkililer için daha hızlı ve etkili bir iletişim aracı olarak kullanıldı. Nice Belediye Başkanı, Emniyet Müdürü ve diğer yetkililer uyarı ve duyurular için Twitter’ı tercih etti. Fransız Dijital İşler Bakan Yardımcısı Axelle Lemaire Nice’te bulunanlara Facebook üzerinden ‘Güvendeyim’ uygulamasını kullanarak sevdiklerini rahatlatmaları çağrısında bulundu. Bu çağrı da uygulamanın ‘Saklanın’ mesajından bir saat sonra geldi.

Bakan yardımcısının Twitter üzerinden yayınladığı ‘Facebook önerisi’ pek çok başka hükumet yetkilisi tarafından retweetlendi. Bazı Twitter kullanıcıları ise yetkililerin bir ticari hizmetin reklamını yapmasını eleştirdi.

Facebook ‘Güvendeyim’ butonu çeşitli felaketler durumunda kullanıcıların o felaketten etkilenmediğini bildirmeleri için kullanılıyor.Böylece kişilerin Facebook üzerindeki arkadaşları, o kişinin güvende olduğunu öğrenebiliyor.

Hücresel ağlar yükü kaldıramadı

Perşembe günü yaşanan olayda binlerce kişinin aynı anda telefonlarını kullanarak ailelerini ve arkadaşlarını bilgilendirmeye çalışması, hücresel ağların yavaşlamasına sebep oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada hayati durumlar dışında telefon hatlarını meşgul etmemeleri talep edildi.

İçişleri Bakanlığının uygulamasındaki sorunun ise ağ tıkanıklığı değil, SAIP uygulamasını yöneten üstlenici firmanın karşılaştığı teknik bir problem olduğu belirtildi. Uygulamada Paris merkezli Deverywhere şirketinin geliştirdiği yazılım kullanılıyor. Bu yazılım, kullanıcıların konumunu merkezi bir sunucu üzerine kaydetmeden kullanıcılara konum tabanlı uyarılar gönderebiliyor. Bu da kullanıcıların mahremiyetinin korunmasına yardımcı oluyor.

saip-emergency-app-silent-terror-attack-france

Geçtiğimiz hafta Fransa'nın Nice şehrinde yapılan kamyonlu saldırı sırasında halkı uyarması gereken SAIP adlı uygulama olaylar bittikten 3 saat sonra kullanıcılara 'Saklanın' mesajı gönderdi. Olay sırasında uygulamanın çalışmamasının sebebinin teknik problemler olduğu ifade edildi. Fransız yetkililer saldırı sırasında vatandaşlarla iletişim kurmak için Twitter ve Facebook'u kullandı. Vatandaşların güvende olduklarını Facebook uygulaması üzerinden bildirmeleri tavsiye edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği