NASA uzaya sperm gönderiyor

NASA, tarihte ilk kez uzaya insan spermi gönderecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA, döllenmenin uzayda nasıl gerçekleşeceğini araştırmak amacıyla bir görev başlatma kararı aldı. Micro-11 adı verilen görev kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na donmuş insan spermi ve boğa spermi gönderilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan NASA “Uzaydaki sıfır yer çekimi sebebiyle üreme biyolojisini uzayda araştırmak faydalı olacak. Bu sayede Dünya’daki yer çekimi yüzünden anlaşılamayan döllenme süreçlerini ve bağlantılarını ortaya çıkarabiliriz.” dedi.

Memelilerde döllenme sperm hücresinin hareket ederek yumurta ile birleşmesi sonucu gerçekleşiyor. Hareket edebilmek için sperm hücresinin aktifleşmesi ve daha hızlı hareket edebilmek için de hücre zarının daha sıvı hale gelmesi gerekir. NASA “Daha önce deniz kestanesi ve boğa spermleriyle yaptığımız denemeler, aktifleşme anının sıfır yer çekiminde daha hızlı yaşandığını, ancak birleşme olayına yol açan adımların daha yavaş veya hiç gerçekleşmediğini gösterdi. Bu aşamadaki gecikmeler veya sorunlar uzayda döllenme olmasını engelleyebilir.” dedi.

Dolayısıyla aslında NASA’nın cevap aradığı soru “Uzayda döllenme gerçekleşir mi?”. Uluslararası Uzay İstasyonu’na götürülecek boğa spermi ‘kalite kontrolü’ sağlamaya yardımcı olacak (boğa spermi döllenme sırasında insan spermiyle benzer değişiklikler gösteriyor). Astronotlar donmuş haldeki sperm örneklerini çözüp sperm aktivasyonunu tetiklemek için kimyasal karışımlar ekleyecek. Daha sonra da spermin uzayda ne kadar iyi hareket ettiğini kayıt altına alacaklar. Örnekler saklanıp Kansas Üniversitesi’ne gönderilecek ve bilimciler de spermlerin uzayda nasıl hareket ettiğini inceleyecek.

Kaynak: Popular Mechanics

NASA, uzayda döllenme gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini anlamak için Uluslararası Uzay İstasyonu'na insan ve boğa spermi örnekleri gönderecek. Boğa spermi döllenme sırasında insan spermiyle benzer değişiklikler gösterdiği için 'kalite kontrolü' sağlamaya yarayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği