NASA Jüpiter’in ses kaydını yayınladı

Genellikle NASA'nın açıkladığı verileri görsel olarak düşünürüz ama uzay aracı Juno, gaz devi Jüpiter'den bazı etkileyici ses kayıtları da gönderdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın Juno adlı uzay aracı şu anda Jüpiter etrafında tur atıyor. Uzay ajansı geçtiğimiz hafta Juno’nun, Güneş sistemimizdeki en büyük gezegen hakkında gerçekleştirdiği önemli keşiflerini açıkladı. Genellikle NASA’nın açıkladığı verileri görsel olarak düşünürüz ama Juno, gaz devi Jüpiter’den bazı etkileyici ses kayıtları da gönderdi.

Gerçekten durup düşündüğümüzde, gezegenlere dair belki milyonlarca fotoğraf gördük ama bir gezegenin sesini duyma şansını çok sık yakalayamıyoruz.

Juno, 2 Şubat 2017’deki yakın uçuşunda, Jüpiter’in iyonosferinden bazı plazma dalgası sinyalleri topladı. Yaklaşık 150 kHz frekansında kaydedilen sesler insan kulağı tarafından duyulamıyor (insan kulağı en fazla 20 kHz frekansı duyabiliyor). Bu sebeple NASA sesleri insanlar tarafından duyulabilecek frekansa getirecek şekilde yavaşlattı.

Aşağıdaki videoda, kaydedilen sesler frekans-zaman spektogramı üzerinde oynatılıyor. Sonuçlar, plazmanın Jüpiter’in iyonosferinin alt tabakalarında daha yoğun olduğunu gösteriyor. Juno gezegene yaklaştıkça yükselen frekans plazmanın yoğunlaştığını gösteriyor.

Atmosferle ilgili bilgi verebilir

NASA bu sinyallerin bize Jüpiter’in atmosferinin üst bölümünde gerçekleşen süreçler hakkında bilgi verebileceğini söylüyor. Ajansın yaptığı açıklama şu şekilde:

“Anlık, neredeyse tamamen saf tonlar elektron yoğunluğuna bağlı bir ölçeği takip ediyor ve büyük ihtimalle Juno uzay aracı ile Jüpiter’in iyonosferindeki yüklü parçacıkların etkileşimiyle ilişkililer. Bu tonların kaynağı tam olarak bilinmiyor ancak araştırmalar sürüyor.”

Juno’nun bir sonraki yakın geçişi 11 Temmuz’da gerçekleşecek. Bu tarihte uzay aracı Jüpiter’in meşhur Büyük Kırmızı Leke‘sini inceleyecek.

Kaynak: Inverse

NASA'nın Juno adlı uzay aracı şu anda Jüpiter etrafında tur atıyor. Uzay ajansı geçtiğimiz hafta Juno'nun, Güneş sistemimizdeki en büyük gezegen hakkında gerçekleştirdiği önemli keşiflerini açıkladı. Genellikle NASA'nın açıkladığı verileri görsel olarak düşünürüz ama Juno, gaz devi Jüpiter'den bazı etkileyici ses kayıtları da gönderdi.

https://www.youtube.com/watch?v=lP0gpjgJBxw

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği