NASA, Jüpiter için uzay denizaltısı geliştiriyor

NASA ve Washington Devlet Üniversitesi, Jüpiter'in uydusu Titan'ın -184 dereceli metan ve etan okyanuslarını keşfetmek için 20 yıl içerisinde bir araç üretmeyi hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Washington Devlet Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, Jüpiter’in uydusu Titan’ın -184 santigrat dereceye kadar düşebilen, metan ve etan okyanuslarını keşfedecek bir araç geliştirmek üzere NASA ile birlikte çalışıyor. Ekip, önümüzdeki 20 yıl içinde denizaltıyı Titan’a göndermek istiyor.

Araştırmacılar, Fluid Phase Equilibria dergisinde yayınlanan araştırmaları hakkında “Titan, (Dünya dışında) yüzeyinde sabit sıvı denizleri bulunan, güneş sistemimizdeki bilinen tek gök cismidir. Titan’ın denizlerinin termodinamik özellikleri iyi tanımlanamamış. Bu çalışma, değişen sıvı metan-etan bileşimlerindeki azotun çözünürlüğünü ve çözünmüş azotun deniz yoğunluğuna etkilerini araştırıyor.” dedi.

Washington Devlet Üniversitesi Kriyojenik Laboratuvarı araştırmacıları, Titan’ın denizlerindeki aşırı koşulların benzerini yapmak için süper soğuk sıvılı bir test odası oluşturdu. Daha sonra ekip, son derece düşük sıcaklık ve yüksek basınç kayıt yapmayı neredeyse imkansız hale getirdiğinden, olanları kaydetmek için bir çözüm bulmaya çalıştı. Neyse ki, bir boroskop (ev tamiratında ulaşılması zor yerleri incelemek için kullanılan optik bir alet) kullanılarak, test odasındaki yağmur kaydedildi.

Titan’ın olumsuz koşullarında hayatta kalabilecek bir araç geliştirmek için yapılması gereken çok iş olsa da, bu önemli bir ilk adım oldu. Bu sıra dışı uydu hakkında öğrenilecek epey bilgi var. Titan’ın, gezegenimizdeki gibi bir su döngüsü var ancak su yerine metan yer alıyor ve bu korkutucu özelliklerinden yalnızca biri.

Kaynak: Inverse

Washington Devlet Üniversitesi'nden araştırmacılar, Jüpiter'in uydusu Titan'ın -184 dereceli metan ve etan okyanuslarını keşfetmek için önümüzdeki 20 yıl içerisinde bir araç geliştirmek üzere NASA ile birlikte çalışıyor. Titan, yüzeyinde sabit sıvı denizleri bulunan, güneş sistemimizdeki bilinen tek gök cismi. Bu çalışma, değişen sıvı metan-etan bileşimlerindeki azotun çözünürlüğünü ve çözünmüş azotun deniz yoğunluğuna etkilerini araştırıyor.

 

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği