NASA Ay madenciliği için çalışıyor

Uzay madenciliğini geliştirmek isteyen NASA, özel şirketlerden Ay yüzeyine yapılacak kargo teslimatı konusunda bilgi sağlamalarını talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzay madenciliğini geliştirmek isteyen NASA, özel şirketlerden Ay yüzeyine yapılacak kargo teslimatı konusunda bilgi sağlamalarını talep etti. Şirketlerin önerilerinde Ay’dan Dünya’ya taşınacak örnekler hakkında da bilgiler bulunacak.

NASA’nın bilgi talebinde şu ifadelere yer verildi: “NASA, Ay yüzeyine ekipman, deney seti ve diğer kargoların gönderilmesi ile gerçekleştirebilecek çeşitli keşif, bilim ve teknoloji tanıtım görevleri belirledi. Bu hedeflerin uygun bir maliyetle gerçekleştirilebilmesi için NASA Ay’a gidecek ticari kargo teslimatı hizmetlerinden yararlanabilir.”

Amazon, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, uzay görevlerinde NASA’ya yardımcı olabileceğini belirtmişti.

“Ay keşfi için önemli bir adım”

NASA’nın yöneticilerinden Thomas Zurbuchen, “Bugün endüstri ortaklarımıza gönderilen çağrı, Ay keşfimiz ve ötesine devam edebilmek için önemli bir adım” şeklinde konuştu. Bir diğer yönetici Bill Gerstenmaier ise “NASA, ticari kargo taşımacılığı fırsatlarının, Ay ve onun potansiyel kaynaklarını araştırma konusunda bize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek istiyor.” dedi.

Herhangi bir teknik özellik belirtilmeyen bilgi talebi, asıl amacın ne olduğu konusunu netleştirmiş değil. NASA uzay keşfi çalışmalarını 2018 yılında kesinlikle ilerletmek istiyor. Uzay taşımacılığı hakkında toplayacağı bilgiler sayesinde kurum önümüzdeki 10 yıl içerisinde uzay madenciliği görevlerini üstlenebilir.

Kaynak: Morning Outlook

Uzay madenciliğini geliştirmek isteyen NASA, özel şirketlerden Ay yüzeyine yapılacak kargo teslimatı konusunda bilgi sağlamalarını talep etti. Şirketlerin önerilerinde Ay'dan Dünya'ya taşınacak örnekler hakkında da bilgiler bulunacak. NASA'nın bilgi talebinde şu ifadelere yer verildi: "NASA, Ay yüzeyine ekipman, deney seti ve diğer kargoların gönderilmesi ile gerçekleştirebilecek çeşitli keşif, bilim ve teknoloji tanıtım görevleri belirledi. Bu hedeflerin uygun bir maliyetle gerçekleştirilebilmesi için NASA Ay'a gidecek ticari kargo teslimatı hizmetlerinden yararlanabilir."

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği