MIT’nin 10 bin Dolarlık robotik mobilyası

MIT’nin ürettiği 10 bin Dolarlık robot mobilya, tek bir buton yardımıyla küçük evlerin çehresini tamamen değiştirebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

MIT, geçtiğimiz yıllarda 10 bin Dolar değerinde bir mobilya üretmişti. Değerinin bu kadar fazla olmasının sebebi ise kullanılan malzemenin çok pahalı olması değil tek bir tuşla başka bir şeye dönüşebilmesi. ‘Ori Systems’ adlı bu robot mobilyanın ön satışı şu anda mevcut, fakat sadece büyük ölçekli gelişim şirketleri için. İlk önce ‘CityHome’ olarak adlandırılan daha sonra ise adı Ori olarak değiştirilen bu mobilya, küçük evler için tasarlanmış büyük ahşap bir dolap görünümünde.

Kolunuzu kıpırdatmaya bile gerek yok

Mobilya, başlangıçta el hareketlerine duyarlı şekilde tasarlanmıştı, ta ki üretici ekip örnek modelleri Airbnb’de kiralanan evlerde deneyene kadar. Ori’nin şu anki modelinde, bir düğmeye basarak yatağı çıkarmak, yatağı dolaba geri kaldırmak ve ortalıkta daha fazla yer açmak için dolabı kenara kaydırmak için kontrol arayüzü var. Bütün bunları yapmak bile gözünüzde büyüyorsa Ori’nin uygulamasını kullanarak ya da Alexa üzerinden sesli komut vererek de halledebilirsiniz.

Kişisel olarak satın almak mümkün değil

Ne yazık ki bu hayat kurtarıcı mobilyayı kişisel olarak satın almanız henüz mümkün değil. Şu anda sadece New York, San Francisco, Boston, Seattle, Şikago, Washington, Vancouver, Miami ve Columbus’taki büyük ölçekli şirketlere ön satış yapılabiliyor.

Kaynak: Engadget

MIT’nin ürettiği 10 bin Dolar değerindeki robot mobilyanın bu kadar pahalı olmasının sebebi kullanılan materyal değil; tek bir tuşla başka bir şeye dönüşebilmesi. Ori Systems adlı mobilyanın içinden tek bir tuşla yatağınızı çıkarabilir ya da yine tuşa basarak mobilyayı tamamen kenara iterek boş yer açabilirsiniz. Mobilyayı kendi uygulamasını ya da Alexa'nın sesli komut sistemini kullanarak yönetmek de mümkün. Ne yazık ki bu hayat kurtarıcı mobilyayı henüz kişisel olarak satın almak mümkün değil, ön satışı sadece büyük ölçekli şirketlere yapılıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği