Magnet kullanarak suyu mikroplastiklerden temizleyen genç

İrlandalı bir genç, sudaki mikroplastikleri temizlemek için sıvı mıknatıs kullandığı bir proje geliştirdi ve Google Bilim Fuarı'nda birinci oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İrlandalı Fionn Ferreira adlı genç, mikroplastikleri sudan temizleyen projesiyle 2019 Google Bilim Fuarı’nda birinci oldu. ‘Sıvı mıknatıs kullanarak suyu mikroplastiklerden arındırma araştırması’ adını verdiği projede, yağ ve magnetitten oluşan, zehirli olmayan manyetik bir sıvı olan sıvı mıknatıs kullanılarak su mikroplastiklerden arındırılıyor. Hem mikroplastiğin hem de sıvı mıknatısın kutupsuz özelliklerinden ötürü, sıvı mıknatıs suyun içindeki mikroplastiği çekebiliyor.

Geliştirdiği yöntem sayesinde sudan arındırdığı plastiğin miktarının yüzde 85’ten fazla olduğunu söyleyen Ferreira’ya göre bu yaklaşımın en etkili olacağı yer, atık sulardaki plastiğin yüzde 55’inden fazlasının çamaşır makinelerinden ve kıyafetlerden geldiği kentsel atık su arıtımı.

Ferreira “Ben deniz kıyısında yaşıyorum ve son zamanlarda okyanuslardaki plastik kirliliği konusunda daha bilinçli hale geldim. Atık su arıtımı sistemimize, dolayısıyla da okyanuslarımıza ne kadar çok mikroplastik girdiğini öğrendiğimde çok endişelendim. Bu da beni mikroplastikler daha suya ulaşmadan sudan arındırmak için çözüm bulmaya itti.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynak: Design Boom

İrlandalı Fionn Ferreira adlı genç, mikroplastikleri sudan temizleyen projesiyle 2019 Google Bilim Fuarı'nda birinci oldu. 'Sıvı mıknatıs kullanarak suyu mikroplastiklerden arındırma araştırması' adını verdiği projede, yağ ve magnetitten oluşan, zehirli olmayan manyetik bir sıvı olan sıvı mıknatıs kullanılarak su mikroplastiklerden arındırılıyor. Hem mikroplastiğin hem de sıvı mıknatısın kutupsuz özelliklerinden ötürü, sıvı mıknatıs suyun içindeki mikroplastiği çekebiliyor. Geliştirdiği yöntem sayesinde sudan arındırdığı plastiğin miktarının yüzde 85'ten fazla olduğunu söyleyen Ferreira'ya göre bu yaklaşımın en etkili olacağı yer, atık sulardaki plastiğin yüzde 55'inden fazlasının çamaşır makinelerinden ve kıyafetlerden geldiği kentsel atık su arıtımı.

2 Yorum

  • Suyu temizlemek, arındırmak bence kolay. Mantıklı düşündüğünde bir çok proje aklına gelebilir hatta insanlar şu zamanda içtiği baraj suyunu eğer 80 li yıllarda içseydi muthemelen hastalanıp ölebilirdi. Düşüncem bu yönde çünkü yıllar geçtikçe vücudumuz bağışıklık kazanmaktadır ne kadar çok hastalıklar artsa bile bağışıklık kazandığımız bana göre mantıklı geliyor. Atmosfer nasıl temizlenir,küresel ısınma nasıl engellenir diye düşünüyorum fakat bulamıyorum daha çok fikir sahibi daha çok araştırma yapmalıyım gerçi yapsamda bunh uygulamaya geçirmek istediğimde muthemelen çoktan vakit geçmiş olacaktır umarım bu genç arkadaşım gibi bir başka arkadaşım da atmosfer ve küresel ısınma için bir çözüm bulmuş olur.

  • Bagisiklik insan bakterilere, virüslere karsi gelistirir. Sudaki artiklar microplastik gibi gözle görünmeyecek kadar kücük parcaciklar kisa zamanda kana karisiyor ve bir enflamasyon üretiyor, bunun arkasindanda günümüzün yaygin hastaliklarindan Autoimmun hastaliklari, Diabetes hastaliklari olusuveriyor.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği