Magnet kullanarak suyu mikroplastiklerden temizleyen genç

İrlandalı bir genç, sudaki mikroplastikleri temizlemek için sıvı mıknatıs kullandığı bir proje geliştirdi ve Google Bilim Fuarı'nda birinci oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İrlandalı Fionn Ferreira adlı genç, mikroplastikleri sudan temizleyen projesiyle 2019 Google Bilim Fuarı’nda birinci oldu. ‘Sıvı mıknatıs kullanarak suyu mikroplastiklerden arındırma araştırması’ adını verdiği projede, yağ ve magnetitten oluşan, zehirli olmayan manyetik bir sıvı olan sıvı mıknatıs kullanılarak su mikroplastiklerden arındırılıyor. Hem mikroplastiğin hem de sıvı mıknatısın kutupsuz özelliklerinden ötürü, sıvı mıknatıs suyun içindeki mikroplastiği çekebiliyor.

Geliştirdiği yöntem sayesinde sudan arındırdığı plastiğin miktarının yüzde 85’ten fazla olduğunu söyleyen Ferreira’ya göre bu yaklaşımın en etkili olacağı yer, atık sulardaki plastiğin yüzde 55’inden fazlasının çamaşır makinelerinden ve kıyafetlerden geldiği kentsel atık su arıtımı.

Ferreira “Ben deniz kıyısında yaşıyorum ve son zamanlarda okyanuslardaki plastik kirliliği konusunda daha bilinçli hale geldim. Atık su arıtımı sistemimize, dolayısıyla da okyanuslarımıza ne kadar çok mikroplastik girdiğini öğrendiğimde çok endişelendim. Bu da beni mikroplastikler daha suya ulaşmadan sudan arındırmak için çözüm bulmaya itti.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Kaynak: Design Boom

İrlandalı Fionn Ferreira adlı genç, mikroplastikleri sudan temizleyen projesiyle 2019 Google Bilim Fuarı'nda birinci oldu. 'Sıvı mıknatıs kullanarak suyu mikroplastiklerden arındırma araştırması' adını verdiği projede, yağ ve magnetitten oluşan, zehirli olmayan manyetik bir sıvı olan sıvı mıknatıs kullanılarak su mikroplastiklerden arındırılıyor. Hem mikroplastiğin hem de sıvı mıknatısın kutupsuz özelliklerinden ötürü, sıvı mıknatıs suyun içindeki mikroplastiği çekebiliyor. Geliştirdiği yöntem sayesinde sudan arındırdığı plastiğin miktarının yüzde 85'ten fazla olduğunu söyleyen Ferreira'ya göre bu yaklaşımın en etkili olacağı yer, atık sulardaki plastiğin yüzde 55'inden fazlasının çamaşır makinelerinden ve kıyafetlerden geldiği kentsel atık su arıtımı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...