Deniz kaplumbağalarında da mikroplastiklere rastlandı

3 farklı okyanustan alınan toplam 102 deniz kaplumbağasının sindirim sistemlerinde 800 sentetik parçacık tespit edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Küresel Değişim Biyolojisi dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, 3 farklı okyanustan alınan toplam 102 deniz kaplumbağasının sindirim sistemlerinde, aralarında mikroplastiklerin de bulunduğu 800 sentetik parçacık tespit edildi.

Farklı okyanuslardan alınan deniz kaplumbağalarının tamamında mikroplastik bulunması denizlerdeki plastik atıkların etkilerini ve hayvanlar üzerindeki etkilerini gösteriyor. Çalışmada her yıl 4,8 ila 12,7 milyon ton arasında plastik atığın denizlere ulaştığı belirtiliyor.

Farklı okyanus ve türlerde sonuç aynı

Deniz kaplumbağaları, Atlas ve Pasifik okyanuslarının yanı sıra Akdeniz’den de alındı. Toplamda yedi farklı tür kaplumbağa incelendi. Araştırmacılar kaplumbağaların sindirim sisteminin içeriklerini inceledi.

İncelenen örnekler hayvanların sindirim sisteminin içeriğinin sadece bir bölümü hakkında fikir veriyor. Kaplumbağaların sindirim sisteminin tamamındaki bileşenler 20 kat daha fazla olabilir.

Etkileri bilinmiyor

Mikroplastiklerin kaplumbağaların sindirim sistemlerine nasıl etki edebileceği bilinmiyor. CNN’e göre bu hayvanlar şimdilik mikroplastiklerin yan etkileriyle başa çıkabiliyor gibi görünüyor.

Araştırmacılar sentetik parçacıkların deniz canlılarına hücresel seviyede toksinler bulaştırmasından ve onları bakteri ve hastalıklara maruz bırakmasından endişe ediyor.

Kaynak: Axios

Küresel Değişim Biyolojisi dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, 3 farklı okyanustan alınan toplam 102 deniz kaplumbağasının sindirim sistemlerinde, aralarında mikroplastiklerin de bulunduğu 800 sentetik parçacık tespit edildi. Farklı okyanuslardan alınan deniz kaplumbağalarının tamamında mikroplastik bulunması denizlerdeki plastik atıkların etkilerini ve hayvanlar üzerindeki etkilerini gösteriyor. Çalışmada her yıl 4,8 ila 12,7 milyon ton arasında plastik atığın denizlere ulaştığı belirtiliyor.Yorumunuz: