Kurt Cobain’in ‘elinden’ yazmak ister misiniz?

Nicolas Damiens ve Julien Sens adlı tasarımcılar, aralarında Kurt Cobain'in de bulunduğu birçok sanatçının elyazısını indirilebilir yazı tiplerine dönüştürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elyazısıyla yazılan mektuplardan ve notlardan yola çıkan Nicolas Damiens ile Julien Sens, David Bowie, Kurt Cobain, John Lennon, Leonard Cohen ve Serge Gainsbourg‘un elyazısını buradaki linkten indirebileceğiniz ücretsiz yazı biçimlerine dönüştürdü.

Yazı dilini bu şekilde kullanmak (özellikle de Kurt Cobain’in direkt olarak intihar mektubunda kullandığı elyazısında bulunan ince ayrıntıların kullanıldığını düşününce) biraz garip geliyor. Lennon’ın elyazısı gayet tertipli, Bowie’ninki açık ve net, Cohen’in ise kendine has bir tarzı var. Ancak Cobain’in elyazısında insanı çeken bir şeyler var. Punk, blues ve heavy metalden ilham alan Kurt Cobain kendi müzik evrenini yaratmak için 1987 yılında Nirvana’yı kurdu. O zamanlar bu müzik türüne ‘grunge’ diyorduk. Cobain’in eserleri bir jenerasyonu derinden etkiledi. Nicolas Damiens ve Julien Sens adlı tasarımcılar da Cobain’in elyazısını tamamen görsel bir perspektifle incelemek istedi.

Kargacık burgacık, ince, yer yer küçük ve yamuk bir elyazısına sahip olan Kurt, kelimeleri kalın yazmaktan, bazı kelimeleri karalamaktan veya sembollerle değiştirmekten çekinmiyordu. Kurt Cobain’in hem ıstıraplı hem şairane elyazısı son derece ‘içten’ görünüyor. Müziğinin verdiği hissi veriyor. Bu yazı biçimini kullanarak Cobain’in ‘eliyle’ yazmak hem hüzünlü hem şairane bir tecrübe olabilir.

Kaynak: Design Boom

David Bowie, John Lennon, Kurt Cobain veya Leonard Cohen'in 'elinden' yazmak ister miydiniz? Elyazısıyla yazılan mektupları ve notları temel alan iki tasarımcı, David Bowie, Kurt Cobain, John Lennon, Leonard Cohen ve Serge Gainsbourg'un elyazısını indirilebilir yazı biçimlerine dönüştürdü. Kurt Cobain'in intihar mektubundaki ince ayrıntılardan yola çıkılarak oluşturulan bir yazı tipiyle yazmak garip bir his gibi gelse de oldukça benzersiz bir tecrübe olduğu kesin.

2 Yorum

  • Site fikri mülkiyet hakları nedeniyle kapanmış. Konu hakkında açıklama yapmışlar ve bay bay demişler…

    Hello, Goodbye.
    We’ve launched the SongwritersFonts project, a series of typefaces created from famous songwriters’ handwritings, as a design project. The unique purpose of this was to inspire musicians and the next generation of songwriters to put their imagination at work. But, the unexpected success of this project went a bit too far… We have been contacted by intellectual property rights owners, and are sad to announce that we have to shut down this website because of legal issues. We’re sorry to have to say goodbye.

    J&N

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği