Kullanıcı adı ve şifre ezberlemeye son

Almanya'nın dev şirketleri, tek bir hesapla internetten alışveriş yapmayı, uçak bileti almayı ya da araç kiralamayı sağlayacak bir sistem geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternette kafa karıştıran bir çok aboneliğin sonu gelmiş olabilir. Almanya’nın dev şirketleri, tek bir hesapla internetten alışveriş yapmayı, uçak bileti almayı ya da araç kiralamayı sağlayacak bir sistem geliştiriyor. Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank, ülkenin diğer büyük şirketlerinden Daimler, Allianz ve Axel Springer ile iş birliği yaparak, pek çok sitede geçerli olacak tek bir kimlik sistemi geliştirdiğini açıkladı. Bu sistem, pan-endüstri (endüstri geneli) kayıt, e-kimlik ve veri servisi olarak nitelendiriliyor.

Sistem gelecekte devlet hizmetlerine de genişletilebilir. Örneğin sürücü belgesinin süresi dolmak üzere olan vatandaşlar bu sistem üzerinden yenisini talep edebilir. Şirketler sistemin 2018’in ortalarına doğru kullanılmaya başlayacağını söyledi ve bu sistemin güvenli olduğunun altını çizdi. Ayrıca sistem Avrupa Birliği’nin tüm veri koruma kurallarına da uygun olarak tasarlanacak.

Önceki denemeler

Geçmişte diğer şirketler, internette hesap açma sorununu farklı yöntemlerle çözmeye çalışmıştı. Örneğin PayPal, internet üzerinden yapılacak tüm alışverişlerin tek bir hesap üzerinden gerçekleştirilmesini sağlıyor. Ya da Facebook’un Connect servisi sayesinde bir siteye yorum yapmak için form doldurarak abone olmaya gerek kalmıyor. Facebook hesabıyla bağlanarak site kolayca kullanılabiliyor. Apple da kullanıcılarının kimlik bilgilerini otomatik olarak doldurmasını sağlayan bir sistem sunuyor. Benzer bir sistem Google Chrome tarayıcılarda da mevcut.

Alman şirketleri ise çok daha geniş kapsamlı ve güvenli bir hizmet vaat ediyor. Deutsche Bank Başkan Vekili Christian Sewing “Böyle bir girişimde bulunmak için zaman çok uygun. Müşteriler için yasal kesinliği artıracak ve Avrupa’nın dijital ekonomisinin büyümesini sağlayacak.” diyor.

Tabii ki böyle bir servis, hacker’lar için de önemli bir hedef olacaktır. İnsanların kredi kartı bilgilerine, adreslerine ya da pasaport detaylarına ulaşmak isteyen saldırganlar için hepsinin bir arada bulunduğu bir yer bulunmaz bir nimet olacak. Bu yüzden şirketlerin güvenlik önlemlerini çok sıkı tutması gerekiyor.

Kaynak: CNN

İnternette kafa karıştıran bir çok aboneliğin sonu gelmiş olabilir. Almanya'nın dev şirketleri, tek bir hesapla internetten alışveriş yapmayı, uçak bileti almayı ya da araç kiralamayı sağlayacak bir sistem geliştiriyor. Almanya'nın en büyük bankası Deutsche Bank, ülkenin diğer büyük şirketlerinden Daimler, Allianz ve Axel Springer ile iş birliği yaparak, pek çok sitede geçerli olacak tek bir kimlik sistemi geliştirdiğini açıkladı. Bu sistem, pan-endüstri (endüstri geneli) kayıt, e-kimlik ve veri servisi olarak nitelendiriliyor.

1 Yorum

  • “”Bu yüzden şirketlerin güvenlik önlemlerini çok sıkı tutması gerekiyor.”” -En korkulan da bu zaten. Bu uygulama tutmaz tutmaz, çünkü azgın şifre kırıcılar da ona göre mutlaka yazılım geliştirirler. Hele hele bir de bu azgınların ellerine kuantum bilgisayar geçerse, nimetin faydalarından o zaman daha çok yararlanacaklar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği