Kişisel özelliklere göre video içinde arama yapan yapay zeka

Araştırmacılar güvenlik kamerası görüntülerinden boy, kıyafet rengi ve cinsiyete göre arama yaparak insanları bulabilen bir arama motoru geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’da bir grup araştırmacı, güvenlik kamerası görüntülerinden boy, kıyafet rengi ve cinsiyet gibi faktörlere göre arama yaparak insanları bulabilen bir arama motoru geliştirdi. Bilimciler derin öğrenme ve Microsoft’un COCO veri tabanını kullanarak evrişimli yapay sinir ağını belirli insan özelliklerini algılayabilecek şekilde eğitti.

Yani bu yapay zekaya aradığınız kişinin özelliklerini sunuyorsunuz o da verilen videolarda bu özelliklere uygun kişileri arıyor. Mesela kırmızı tişört giyen 153 boyundaki kadınları aramasını söylediğinizde, uzun videolar sadece bu özelliklere uygun kişilerin geçtiği karelere indirgeniyor.

Araştırmacılar algoritmanın 41 kişiden 28’ini doğru tahmin ettiğini söyledi. Şu anda sadece yumuşak biyometrikler olarak adlandırılan boy, gövde (kıyafet) rengi ve cinsiyete göre arama yapılabiliyor. İlk bakışta bu özelliklerin aranılan kişileri bulmak için yeterli olmayacağı düşünülebilir. Üstelik algoritmanın başarı oranı da yarıdan biraz fazla. Ancak bu erken çalışma gelecekte geliştirilerek, insan yeteneklerinden daha üstün hale getirilebilir.

Aranan kişiler kolayca bulunabilir

Böyle bir teknolojinin en önemli kullanım alanları kaybolan ya da polis tarafından aranan kişilerin bulunması olabilir. Mesela iki gün önce kaybolmuş birinin arandığını düşünün. Kişinin o sırada bulunabileceği bölgedeki tüm kameralardan iki günlük görüntüleri alırsanız toplamda milyonlarca dakikalık görüntü elde edebilirsiniz. Bu görüntüleri tek tek izlemek neredeyse imkansız. Ama görüntüler yapay zekaya verildiğinde, sadece tanımlara uyan kişilerin bulunduğu çok daha kısa görüntüler elde etmek mümkün olabilir. Böylece arama işlemi çok daha kısa sürede neticelendirilebilir.

Bu durumun bir diğer faydası da vatandaşların 7/24 takip altında gibi hissetmesini önlemek olabilir. Böyle bir yazılıma bağlı kameralar, sadece gerçekten aranan kişinin görüntülerini göstereceği için, sıradan birinin takip edilme ihtimalini azaltacaktır. Yine de daima gözetlendiğimiz gerçeğini değiştirmiyor ama en azından o görüntülerin sebepsizce izlenmediğini bilmek, kolluk kuvvetlerinin niyetini anlamak açısından içimizi rahatlatabilir.

Araştırmacılar arama motorunu daha da geliştirip daha net sonuçlar elde etmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: The Next Web

Hindistan'da bir grup araştırmacı, güvenlik kamerası görüntülerinden boy, kıyafet rengi ve cinsiyet gibi faktörlere göre arama yaparak insanları bulabilen bir arama motoru geliştirdi. Bilimciler derin öğrenme ve Microsoft'un COCO veri tabanını kullanarak evrişimli yapay sinir ağını belirli insan özelliklerini algılayabilecek şekilde eğitti. Yani bu yapay zekaya aradığınız kişinin özelliklerini sunuyorsunuz o da verilen videolarda bu özelliklere uygun kişileri arıyor. Mesela kırmızı tişört giyen 153 boyundaki kadınları aramasını söylediğinizde, uzun videolar sadece bu özelliklere uygun kişilerin geçtiği karelere indirgeniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği