Karınca gibi çalışan robotlar

Stanford Üniversitesi’nde karıncalar gibi senkronize hareket ederek 2 tonluk bir arabayı taşıyabilen robotlar üretildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stanford Üniversitesi Biyobenzetim ve Beceri Kontrolü Laboratuvarı, karıncaların hareketlerini taklit ederek, birden fazla mikro robotun çok büyük nesneleri taşımasını sağladı. Deneyde, tanesi 100 gram olan 6 adet mikro robot, 2 tonluk bir otomobili çekmeyi başardı.

Karıncalar çalışkanlığıyla bilinen hayvanlardır. Karıncaların ne kadar güçlü olduğu ve kendi ağırlıklarından kat kat büyük şeyleri taşıyabildiği sıklıkla dile getirilir. Ayrıca karıncaların bazı görevleri başarmak için işbirliği yapması da daima bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Stanford Üniversitesi‘nden bir araştırma grubu da karıncaları inceledi ancak bu araştırmanın amacı karıncalara dair bilgi edinmek değil, onların hareketlerini kopyalamaktı.

stanford ant robot

Bugüne kadar mikro robotların koordine olarak hareket etmesi üzerine yapılan çalışmalar, bu robotların var gücüyle bir cismi bir yöne çekmesi yöntemini deniyordu ve bu konuda çok başarılı olunamıyordu. Karıncaların benzer bir görevi yapmak için bacaklarını senkronize olarak hareket ettirdiğini gören araştırmacılar bu yöntemi mikro robotlara uyguladı. Robotlar tüm güçleriyle asılmak yerine diğer robotlarla birlikte hareket ettiklerinde çok daha fazla güç uygulayabildikleri görüldü. Bu yöntemle 6 adet robot bir arabayı rahatlıkla çekebildi.

Senkronize hareket edebilmek için oldukça yavaş çalışan robotlar işi biraz ağırdan alsa da daha önce herhangi bir robotun yapamadığını yapıp kendi ağırlıklarının binlerce kat fazlasını taşıyabiliyor. Gözünüzde canlandırmak isterseniz 6 insanın 1 Eyfel Kulesi ve 3 Özgürlük Heykeli‘ni sürükleyerek götürdüğünü hayal edebilirsiniz.

Stanford Üniversitesi’nde, mikrorobotların kendi ağırlığının binlerce katı yükü taşıyabilmesi sağlandı. Bu görev için karıncalardan ilham alan araştırma ekibi robotların aynı anda hareket etmesini sağladı.Yorumunuz: