İyi uyku vaat eden çalar saat: Kello

Antoine Markarian adlı girişimci, uykuyu düzenlemek ve bunun sonucunda yaşam tarzını geliştirmek için Kello adlı akıllı çalar saati üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Antoine Markarian adlı girişimci pazar akşamları uyumakta zorlandığını ve bunun iş stresinden kaynaklandığını düşünüyordu. Daha sonra bu durumun asıl sebebinin cumartesi ve pazar günleri fazla uyuması olduğunu keşfetti. Hafta sonu uykusunu kontrol etmeye başlayan Markarian pazar geceleri uyumakta zorlanmadığını fark etti.

Bu ve bunun gibi diğer bilgiler, girişimciyi akıllı çalar saat Kello‘yu üretmeye itti. Ekibi ile birlikte geliştirdiği akıllı saati Kickstarter ve Indiegogo gibi platformlar üzerinden tanıtan ve ürünü üretmek için fon toplayan Markarian, Kello’nun pasif bir zaman göstericiden ziyade aktif bir ‘uyku hocası’ olduğunu söylüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=22OITly3dmE

“Neticede iyi uykunun iyi bir yaşam tarzını da beraberinde getirdiğini gördüm” diyen girişimci “Kello’nun asıl amacı bu; yaşam tarzınızı değiştirip düzenleyerek daha iyi uyumanızı sağlamak” diyor.

“Telefonu bırak, yatağa gir”

Kello, kullanıcıları düzenli bir uyuma ve uyanma saati belirleme konusunda teşvik ediyor. Ayrıca daha fazla verimlilik için biraz daha erken uyanmayı sağlıyor. Geceleri kullanıcıların akıllı telefonu kullanmayı bırakmasını sağlamaya çalışan saat sabahları da alarmı ertelemeye sınır getiriyor. Kullanıcılar haftada sadece 3 kere alarmı erteleyebiliyor. Geceleri uykuya hızlı dalmak için yanıp sönen ışıkları kullanan Kello böylece kullanıcının nefes ritmini yavaşlatarak doğal uyuma ritmine gelmesini sağlıyor.

Bunun dışında iOS ve Android uygulamalarına bağlanabilen cihaz Spotify gibi uygulamalardan müzik çalabiliyor ya da IFTTT üzerinden akıllı kahve makineleri ile eşleştirilebiliyor. Böylece alarm çalmadan önce kahve makinesi çalışmaya başlıyor.

Kullanıcıların görüşleri değerlendirildi

Markarian mümkün olan her alanda kullanıcıların taleplerini ürüne dahil etmeye çalıştıklarını söylüyor. Ürünü geliştirirken 10 bin takipçiyle iletişime geçen girişimci, onların isteklerini daima göz önünde bulundurduğunu belirtiyor.

Markarian “Örneğin sesli kontrol özelliğinin olmasını çok istiyordum. ‘Kello beni sabah 7’de, Spotify’daki akustik müzik listemle uyandır’ demenin çok havalı olacağını düşünüyordum. Ancak bu özellik çoğu kullanıcımızda istediğimiz etkiyi yaratmadı. Bu sebeple bundan vazgeçtik. Pek çok şirket ses tanıma özelliğini kullanıyor ancak insanların bir uyku cihazında bunu istemediğini gördük.” diyor.

Genç girişimci sadece herhangi bir akıllı çalar saat üretmek değil, akıllı çalar saat denince ilk akla gelen cihazı üretmek istiyor. Eğer ürünle ilgileniyorsanız, önümüzdeki Mart’ta teslim edilmek üzere Kickstarter ya da Indiegogo üzerinden ön siparişinizi verebilirsiniz.

Kaynak: Digital Trends

Sadece bir çalar saat olarak değil, bir 'uyku hocası' olarak tasarlanan Kello, geceleri belirli bir saatte uyuyup sabah da belirli bir saatte kalkmanızı sağlıyor. Uykunuzu düzene sokmak için Kello akıllı telefonunuza bakmayı bırakıp nefes ritminizi uyku ritmine getirmenizi sağlıyor. Böylece uykuya dalmak kolaylaşıyor. Kello daha sonra uyanma saatinizi yavaş yavaş geriye çekip sabah daha erken uyanıp güne dinç bir şekilde başlamanızı sağlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği