İtalya’da 4. yüzyıldan kalma bir hazine bulundu

Geçtiğimiz hafta İtalya'nın kuzeyindeki eski bir tiyatronun zemininde kazı yapan arkeologlar yüzlerce antik altın para buldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta İtalya’nın kuzeyindeki eski bir tiyatronun zemininde yüzlerce antik altın para bulundu. Arkeologlar bu gömüyü ülkenin İsviçre sınırında bulunan Como şehrinde ortaya çıkardı. Paralar Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerinde, 4. ya da 5. yüzyılda üretilmiş. Arkeologlar paraları amfora adı verilen iki saplı bir testinin içinde, toprağa gömülü olarak buldu.

Nadir para uzmanı Maria Grazia Facchinetti “Bu testiyi oraya koyan kişi, tehlike anında bu paraları kolayca çıkarabilecek şekilde yerleştirmiş. Paralar bugün bankaların yaptığı gibi desteler halinde dizilmiş. Paraların üzerindeki işlemeler Honorius, III. Valentinian, I. Leon, Antonio ve Libio Severo dönemlerine ait. En yenisi M.S. 474 yılında yapılmış. Tüm bu bilgiler bize bu paraların sahibinin tek bir kişi değil, bir banka ya da kamu mevduatına ait olduğunu işaret ediyor.” şeklinde konuştu.

Tiyatronun zemininde bulundu

Uzmanlar paraların değerinin tahmin edilemeyecek düzeyde olduğunu ve bunun olağanüstü bir keşif olduğunu söylüyor. Gömüyü bulan arkeologlar 1997’de kapatılan tarihi Cressoni Tiyatrosu’nun zeminini kazıyordu. Kültür bakanlığı kazının tiyatronun yeniden inşası için gerçekleştirildiğini söylüyor. Ancak bölgeye apartman inşa etme planları olduğuna dair de söylentiler var.

CNN çıkarılan paraların yanında bir de altın külçe bulunduğunu söylüyor. Tiyatro Novrum Comum adındaki forum bölgesine oldukça yakın. Bu bölgede daha önce önemli tarihi eserler çıkarılmıştı.

Detaylı inceleme gerekiyor

Kültür Bakanı Alberto Bonisoli yaptığı basın açıklamasında “Bu keşfin tarihi ve kültürel önemi konusunda henüz detaylı bilgiye sahip değiliz ancak bu bölge arkeoloji için gerçek bir hazine özelliği taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Kültürel Miras ve Etkinlikler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre bulunan altın paralar Milano’da bulunan bir restorasyon laboratuvarına gönderildi. Arkeologlar burada paralar üzerinde detaylı incelemeler yürütecek.

Kaynak: NPR

Geçtiğimiz hafta İtalya'nın kuzeyindeki Como şehrinde, eski bir tiyatronun zemininde yüzlerce antik altın para bulundu. Paralar Roma İmparatorluğu'nun son dönemlerinde, 4. ya da 5. yüzyılda üretilmiş. Arkeologlar paraları amfora adı verilen iki saplı bir testinin içinde, toprağa gömülü olarak buldu. Altın paraların buraya bir banka tarafından koyulmuş olduğu sanılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği