İskoçya ihtiyacından fazla enerji üretti

7 Ağustos 2016 günü, rüzgar enerjisinden 39.545 megavat elektrik üreten İskoçya, tarihinde bir ilke imza atarak ihtiyacından fazla elektrik üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]İskoçya, tarihinde ilk kez enerji ihtiyacının yüzde 106’sını sadece rüzgar enerjisinden üretmeyi başardı.[/inlinetweet] WWF Scotland adlı çevreci kuruluş, 7 Ağustos 2016 tarihinde İskoçya’daki rüzgar türbinlerinin 39.545 megavat saat elektrik ürettiğini doğruladı. İhtiyacı karşılayabilecek olan sayı ise 37.202 megavattı.

WWF Scotland yöneticisi Lang Banks, Associated Press’e verdiği demeçte “Tamamen yenilenebilir enerjiye dayalı bir gelecek için, bu başarı bir dönüm noktası niteliğinde.” dedi.

Sıradan bir gün değildi

Ancak bu başarının detaylarına bakmakta fayda var. 7 Ağustos 2016 günü için sadece “Rüzgarlı bir gündü.” demek yetersiz olur. Ülkenin bazı kesimlerinde rüzgarın hızı saatte 185 kilometreye ulaşıyordu. Bu yüzden bazı köprüler kapatıldı ve feribot seferleri iptal edildi. Ayrıca günlerden pazar olduğu için çoğu iş yeri ya da fabrikanın normalden daha az elektriğe ihtiyacı vardı.

Yine de böyle bir şeyin başarılabildiğini göz önünde bulundurunca, yenilenebilir enerjinin fosil yakıtların yerini tamamen alabileceğini görüyoruz. İskoçya, Avrupa Birliği’ndeki en geniş petrol rezervine sahip olmasına rağmen, son yıllarda yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapıyor.

Hedef yüzde 100 yenilenebilir enerji

Ülkenin 2015 yılındaki elektrik ihtiyacının yüzde 57.7’sinin yenilenebilir kaynaklardan elde ettiği açıklanmıştı. Bu şekilde baktığımızda, 2030 yılına gelindiğinde yüzde 100 oranında yenilenebilir enerji kullanması gayet makul görünüyor.

Kaynak: Science Alert

İskoçya 7 Ağustos günü, rüzgar enerjisinden ihtiyacından daha fazla elektrik üreterek tarihinde bir ilke imza attı. Aşırı derecede rüzgarlı bir gün olan 7 Ağustos’ta feribot seferleri iptal edilip bazı köprüler kapatılmıştı. Ayrıca günlerden pazar olduğu için elektrik ihtiyacı normalden azdı. Yine de böyle bir başarı elde edilebilmesi, tamamen yenilenebilir enerjinin uygulanabilirliğini gösteriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği