İlişkinin süresini tahmin eden yapay zeka

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, sorunlu ilişkiler için 'ölüm tarihi' vermek üzere bir yapay zeka geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zekayı genellikle romantik olaylar için kullanmasak da Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, sorunlu ilişkiler için ‘ölüm tarihi’ vermek üzere bir yapay zeka geliştiriyor. PLOS One‘da yayımlanan araştırmadan sürecin detaylarına erişmek mümkün. En basit şekliyle; makine öğrenimi algoritmasına 134 çiftin terapi seansı dinletildi ve her bir ilişkinin süre bilgisi paylaşıldı. Yapay zekaya her iki tarafın da ne kadar süre, ne zaman ve hangi tonda konuştuğu öğretildi. Bu verilere göre yapay zeka, diğer ilişkilerdeki konuşmaları dinleyip o ilişkilere ömür biçti.

Bir yapay zekanın sevdiğinizle konuşmanızı dinleyip üç ay içinde ayrılacağınıza kanaat getirmesi biraz ürkütücü gelebilir fakat başka bir açıdan bakmak da mümkün; yapay zekanın ilişkiye dair tahminleri, çiftlerin birbirlerine karşı kullandıkları ses tonunun nasıl olduğunu fark etmelerine yarayabilir. Negatif bir ses tonunun saygısızlık göstergesi olduğunu bilmek için ilişki uzmanı olmaya pek de gerek yok. Bu yüzden, eğer çift terapisindeyseniz ve yapay zeka ilişkinize ‘ölüm tarihi’ biçtiyse, kendinize çeki düzen verme zamanınız gelmiş olabilir.

Kaynak: The Next Web

Yapay zekayı genellikle romantik olaylar için kullanmasak da Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, sorunlu ilişkiler için 'ölüm tarihi' vermek üzere bir yapay zeka geliştiriyor. Yapay zekaya her iki tarafın da ne kadar süre, ne zaman ve hangi tonda konuştuğu öğretildi. Bir yapay zekanın sevdiğinizle konuşmanızı dinleyip üç ay içinde ayrılacağınıza kanaat getirmesi biraz ürkütücü gelebilir fakat başka bir açıdan bakmak da mümkün; yapay zekanın ilişkiye dair tahminleri, çiftlerin birbirlerine karşı kullandıkları ses tonunun nasıl olduğunu fark etmelerine yarayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği