İlaçla kürtaj, kadınların kürtaja ulaşımını kolaylaştırıyor

İnternet üzerinden doktorlarla görüşerek kürtaj ilaçları alan kadınların kürtajı başarılı bir şekilde gerçekleştirdikleri belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnternet üzerinden doktorlarla iletişim kurarak kürtaj ilaçları alan kadınların kürtajı başarılı bir şekilde gerçekleştirdikleri ve çok az yan etkiyle karşılaştıkları belirtiliyor. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti’nde yürütülen bir araştırmada, hastanelere erişimi olmayan kadınların uzaktan ilaç (telemedicine) yöntemi ile başarılı bir şekilde kürtaj gerçekleştirdikleri görüldü.

Kürtaj konusunda çok katı yasaları bulunan bu ülkelerde kürtaj yaptırmak isteyen kadınların iki seçeneği var: uzun mesafeler kat ederek bir kürtaj kliniğine gitmek ya da kendi imkanlarıyla kürtaj ilaçları kullanmak. İkinci seçeneği tercih eden kadınlar eskiden çok daha büyük risk altındayken, günümüzde internet ve telefon aracılığıyla doktorlarla ve diğer kadınlarla sürekli iletişim halinde olan hastalar çok daha güvenli bir şekilde kürtajı gerçekleştirebiliyor.

Nasıl uygulanıyor?

Bu yöntemi kullanmak isteyen kadınlar öncelikle internet üzerinden bir doktora danışıyor. Bu noktada kadınların sağladığı bilgilerin çok önemli olduğunu belirten doktorlar, karşılaşılan en ciddi sorunlardan birinin hastaların yanlış beyanı olduğunu söylüyor.

Görüşmenin ardından kişiye uygun ilaçlar kargo ile adrese gönderiliyor. Hamile kadın bu ilaçları doktorun tarif ettiği dozajda alıyor. Bu işlem süresince sık sık doktorlarla ve Women on Web (web’deki kadınlar) platformuna üye olan gönüllülerle iletişim kuran kadın, hem daima uzman kontrolü altında oluyor hem de diğer kadınlardan destek alarak sürecin zorluklarını daha kolay atlatıyor.

Yüksek başarı, az yan etki

Princeton Üniversitesi ve Texas Austin Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen çalışmayı yürüten Abigail Aiken şunları söylüyor: “Bu araştırma, ilaçla kürtajın, tamamen resmi sağlık hizmeti ortamının dışında gerçekleştirildiğinde de oldukça yüksek etkinliğe ve çok az yan etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Kadınlar kendi kürtajlarını başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliyor ve potansiyel sorunların belirtilerini algılayabiliyor. Uzaktan ilaç, sağlık kuruluşlarına uzakta yaşayan kişiler, iş ya da çocuk bakımı gibi sebeplerle sağlık kuruluşunu ziyaret etmekte zorlanan kişiler ya da daha bireysel ve ev merkezli bir tedavi talep eden kişiler için büyük faydalar sunuyor.”

Kaynak: ResearchGate

Kürtaj konusunda çok katı yasaları bulunan bu ülkelerde kürtaj yaptırmak isteyen kadınların iki seçeneği var: uzun mesafeler kat ederek bir kürtaj kliniğine gitmek ya da kendi imkanlarıyla kürtaj ilaçları kullanmak. İkinci seçeneği tercih eden kadınlar eskiden çok daha büyük risk altındayken, günümüzde internet ve telefon aracılığıyla doktorlarla ve diğer kadınlarla sürekli iletişim halinde olan hastalar, uzaktan ilaç (telemedicine) yöntemiyle geçmişe göre daha güvenli bir şekilde kürtajı gerçekleştirebiliyor.Yorumunuz: