IBM’in 5 yıllık 5 öngörüsü

IBM önümüzdeki beş yıl içinde yaşanmasını beklediği gelişmeler konusunda hazırladığı "5'te 5 görünmeyeni göstermek" adlı projesinde öngörülerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

IBM önümüzdeki beş yıl içinde yaşanmasını beklediği teknolojik gelişmeler konusunda hazırladığı “5’te 5 görünmeyeni göstermek” başlıklı projesinde zihin sağlığı, görme yetisi, makro görüş, tıp nanoteknolojisi ve çevre kirliliği konusundaki öngörülerini açıkladı.

Zihin sağlığı

Beş yıl içinde söylediğimiz ve yazdığımız şeyler, zihin sağlığımız ve fiziksel durumumuz hakkında bilgi sağlayacak. Konuşmamızdaki ve yazılarımızdaki örüntüler, bilişsel sistemler tarafından analiz edilerek, gelişimsel bozuklukların, zihinsel rahatsızlıkların ve nörolojik gerilemelerin erken teşhisi sağlanacak. Bu veriler doktorların ve hastaların bu tarz hastalıkları daha iyi bir şekilde takip etmesini sağlayacak.

Görme yetisi

Beş yıl içinde, hiperspektral görüntüleme teknolojisi ve yapay zeka kullanan yeni görme cihazları, farklı elektromanyetik tayfları bir araya getirerek, normalde insan gözünün göremediği ışık dalgalarını görmeyi sağlayacak. Bu teknoloji normalde gözden kaçan ve bilinemeyen tehlikelerin farkında olmamızı sağlayacak. En önemlisi de bu cihazlar taşınabilir, erişilebilir ve ucuz olacak. Böylece süper kahraman görüşü hepimiz için bir günlük deneyim haline gelecek.

Makro görüş

Beş yıl içinde makine öğrenimi algoritmalarını ve yazılımları kullanarak fiziksel dünya hakkında edindiğimiz bilgileri geniş ve karmaşık veriler halinde depolayabileceğiz. Dünya üzerindeki milyarlarca cihazdan toplanan veriler normalde erişmemiz mümkün olmayan bilgileri bize sunacak. Makro görüş olarak adlandırılan bu teknoloji, Dünya’nın karmaşık verilerini bir arada toplayarak anlamlı hale getirebilen bir yazılım ve algoritma sistemi. Bu sistem sayesinde elde edilen veriler iklim değişikliğinden bir ülkenin sosyal değişikliliğine kadar pek çok farklı alanda bilgi edinmeyi sağlayacak.

Tıp nanoteknolojisi

Beş yıl içinde, bir çip üzerine yerleştirilen tıp laboratuvarları, nanoteknolojinin sağlık dedektifleri olarak görev yapacak. Vücut sıvılarımızda gezinerek görünmez ipuçlarını takip edecek olan bu laboratuvarlar, ne zaman doktora gitmemiz gerektiğini bize söyleyecek. Amaç normalde büyük bir biyokimya laboratuvarında gerçekleştirilen işlemleri tek bir silikon çipin üzerinde gerçekleştirebilmek.

Çevre kirliliği

Beş yıl içinde, yeni ve ucuz algılama teknolojileri, doğal gaz çıkarılan kuyulara, depolama tesislerine ve dağıtım boru hatlarına yerleştirilerek herhangi bir kaçağın anında tespit edilebilmesini sağlayacak. Böylece normalde gözle görülemeyen yakıtlardan kaynaklanan çevre kirliliğinin önüne geçilmiş olacak.

Kaynak: IBM

IBM önümüzdeki beş yıl içinde yaşanmasını beklediği teknolojik gelişmeler konusunda hazırladığı "5'te 5 görünmeyeni göstermek" başlıklı projesinde zihin sağlığı, görme yetisi, makro görüş, tıp nanoteknolojisi ve çevre kirliliği konusundaki öngörülerini açıkladı. IBM'e göre önümüzdeki beş yıl, yazıdan ve konuşmadan zihinsel rahatsızlıkların tespit edilebilmesine, insanüstü görme yetisinin herkese erişilebilir olmasına, tüm dünyadan hızlıca toplanan verilerle çıkarımlar yapılmasına, vücudumuzda dolaşan mikro laboratuvarlara ve çevre kirliliğinin hızlı tespitine sahne olacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği