Hindistan’daki hava kirliliği alarm veriyor

Dünya’da en kirli havaya sahip şehirlerden bazıları Hindistan’da ve Yeni Delhi bu şehirlerden biri.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fotoğrafçı Lasse Bak Mejlvang geçtiğimiz günlerde dünyadaki en kirli şehirlere sahip ülkedeki durumu belgelemek için Hindistan’a gitti. Mejlvang’ın “Air Like Poison” (Zehir Gibi Hava) adını verdiği projesi, Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde yaşayanların gündelik hayat şartlarının izini sürüyor.

Projenin devam ettiği dönemde, dünya nüfusunun yüzde 90’ının yüksek seviyede kirli hava soluduğu tahmin ediliyordu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hava kirliliğini son zamanların en büyük sosyal sağlık riski olarak etiketliyor. Hava kirliliğine bağlı sebeplerden her yıl 7 milyondan fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor. Bu da, hava kirliliğinin sigara içmek, açlık ve doğa olaylarının birleşiminden daha fazla ölüme sebep olduğunu ortaya koyuyor.

Yeni Delhi’nin havası tavsiye edilen seviyeden 20 kat daha kirli

WHO’nun 2018’in Ekim ayında yayınladığı dünyadaki en kirli 10 şehir listesindeki 10 şehirden 9’u Hindistan’da bulunuyor. 21 milyonluk nüfusuyla başkent Yeni Delhi bu şehirlerin başında geliyor. Şehrin hava kirliliği tavsiye edilen seviyenin 20 kat üstünde ve bunun sonuçları da şehir nüfusunu ciddi şekillerde etkilemeye başlamış durumda. Hava kirliliğinin felç, kalp rahatsızlıkları ve akciğer kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini artırdığı biliniyor.

Kaynak: Washington Post

Fotoğrafçı Lasse Bak Mejlvang geçtiğimiz günlerde dünyadaki en kirli şehirlere sahip ülkedeki durumu belgelemek için Hindistan’a gitti. Mejlvang’ın “Air Like Poison” (Zehir Gibi Hava) adını verdiği projesi, Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde yaşayanların gündelik hayat şartlarının izini sürüyor. WHO’nun 2018’in Ekim ayında yayınladığı dünyadaki en kirli 10 şehir listesindeki 10 şehirden 9’u Hindistan’da bulunuyor. 21 milyonluk nüfusuyla başkent Yeni Delhi bu şehirlerin başında geliyor. Şehrin hava kirliliği tavsiye edilen seviyenin 20 kat üstünde ve bunun sonuçları da şehir nüfusunu ciddi şekillerde etkilemeye başlamış durumda. 

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği