Haftanın Özeti: 99

12 – 18 Eylül 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, günün telaşıyla gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

Almanya’nın Ankara’daki büyükelçiliğine yönelik saldırı tehdidi sebebiyle Türkiye’deki tüm Alman temsilcilikleri ve okulları geçici süreliğine kapatıldı. Buna ek olarak İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın yabancı ülkelere seyahat konularında uyarılarını yayınladığı sayfasında da, Türkiye’deki büyükelçiliğinin 15 Eylül’de güvenlik gerekçesiyle kapalı olacağı duyuruldu.

almanya

Yeni eğitim öğretim yılı 19 Eylül Pazartesi günü başlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların açılacağı gün ulaşımda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşlardan toplu taşıma araçlarını kullanmalarını istedi. Pazartesi günü İstanbul’da toplu ulaşım araçları 06:00 -14:00 arasında ücretsiz hizmet verecek.

okul-1200x797
Okul açılış – kapanış tarihlerinin sadece öğrencileri ilgilendirdiği o güzel yılların hasretiyle…

Fransa’da hükümetin iş yasasında yapmak istediği değişiklikleri protesto gösterilerinde polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Sendikalar, protestonun yasaya karşı son eylemleri olduğunu açıklarken, yetkililer eylemlere 13 bini Paris’te olmak üzere toplam 78 bin kişinin katıldığını açıkladı. Sendikalara göre bu sayı açıklananın iki katı.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]TSK, Çukurca hava harekatlarında ‘Bayraktar’ adlı silahlı insansız hava aracının kullanıldığını açıkladı.[/inlinetweet] Böylece TSK ilk kez bölgede silahlı İHA kullandığını duyurmuş oldu.

Yerli insansız (taktik) hava aracı Bayraktar.

Türkiye ekonomisine ilişkin 2016 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte sabit fiyatlarla yüzde 3,1 büyüdü ve gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini 33 milyar 61 milyon TL oldu. Hanehalklarının nihai tüketim harcamaları ise 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre sabit fiyatlarla yüzde 5,2’lik artışla 22 milyar 104 milyon TL olarak hesaplandı.

startup-bank-account

Alarko Holding’in kurucusu ve Onursal Başkanı İshak Alaton, 11 Eylül Pazar günü kalp yetmezliği sebebiyle 89 yaşında hayatını kaybetti. 1927 yılında İstanbul’da doğan iş adamı iş hayatına 1951 yılında İsveç’te Motala Lokomotif Fabrikası’nda Kaynak İşçisi olarak başlamıştı. Bir yıllık kaynak işçiliği sırasında gece kurslarına giderek teknik resim öğrenen ve aynı fabrikada Teknik Ressam olarak iki yıl daha çalışan Alaton 1954 yılında Türkiye’ye dönerek Üzeyir Garih ile Karaköy Vefai Han’da Alarko Kolektif Şirketi’nin kuruluşuna imza attı. Alarko Şirketler Topluluğu bugün Türkiye ekonomisinin en güçlü oyuncularından biri olarak kabul ediliyor.

alaton-1200x819

Fortune dergisinin 2016 yılı için Birleşik Devletler dışındaki önde gelen iş kadınlarını sıraladığı geleneksel ‘En Güçlü 50 Kadın’ listesini açıkladı. 19 ülkeyi kapsayan ve yüzde 16’sı yeni isimlerden oluşan listede Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı 7. sırada yer aldı.

sabanci-1200x803

2012 yılından beri hakkındaki cinsel saldırı suçlamaları nedeniyle Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde yaşayan Wikileaks’in kurucusu gazeteci Julian Assange’ın tutukluluk halinin kaldırılması için yaptığı başvuru İsveç temyiz mahkemesi tarafından reddedildi. Assange’ın ifadesi 17 Ekim’de Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde alınacak.

(Fotoğraf: Peter Macdiarmid/Getty Images)
(Fotoğraf: Peter Macdiarmid/Getty Images)

Hollanda organ bağışı için varsayılan tercihi ‘evet’ olarak kabul etmeye hazırlanıyor. Öneri yasal düzenlemeye dönüşürse [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Hollanda’da aksini belirtmeyen her vatandaş organ bağışçısı olarak kabul edilecek[/inlinetweet]. Düzenleme ile organ nakline ihtiyacı olan çok daha fazla sayıda insana ulaşılabileceği düşünülüyor. Hollanda’da her yıl 150 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor.

Heart at the human hands

ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından yapılan araştırmaya göre salmonella salgınında yetiştirdikleri tavuklarla gereğinden fazla içli-dışlı olan insanların etkisi büyük. Araştırmaya göre 1990 yılı ile 2014 yılı arasında karşılaşılan tavuğa bağlı salmonella vakalarının yüzde 13’ü insanların tavukları öpmesinden kaynaklanıyor. Araştırmada özellikle civcivleri yüz sürme vb. sokulma şekilleri ile sevme oranı yüzde 40, tavukları evde besleme oranı yüzde 46 olarak kaydedilmiş. Katılımcıların yüzde 10’unun tavuklara yatak odalarında barındırdıklarını belirtilmiş.

Lütfen civcivleri öpmeyiniz, tavuklarla uyumayınız.
Lütfen civcivleri öpmeyiniz, tavuklarla uyumayınız.

Dünya genelinde yaban hayatın yüzde 10’u son 20 yılda yok edildi. Yapılan son araştırmalar 1993’ten bu yana Alaska’nın 2 katı, Amazon’un yarısı büyüklüğünde vahşi yaşam alanının madencilik, tomrukçuluk, tarım, petrol ve gaz arama başta olmak üzere pek çok ticari sebeple işgal edilip yok edildiğini ortaya koydu. Uluslararası yaptırım ve önlemlerin yetersizliği ve acilliği üzerinde duran araştırma, herkesi gidişatın ciddiyetini anlamaya davet ediyor. Gezegenimizi kurutmadan uzayı kolonileştirme idealimize yaklaşabilecek miyiz dersiniz?

Brezilya hükümeti Amazon'daki ormansızlaştırmayı 2020'ye kadar yüzde 80 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuştu. Fotoğraf: Rodrigo Baleia
Brezilya hükümeti Amazon’daki ormansızlaştırmayı 2020’ye kadar yüzde 80 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuştu (Fotoğraf: Rodrigo Baleia).

Kuzey Kore’nin ‘Sevgili Lider’i Kim Jong-il’in film ve dizi veritabanı IMDB’de yapımcı, oyuncu ve yönetmen olarak yer aldığını biliyor muydunuz? Dünyanın en gizemli diktatörlerinden biri olan lider sinemaya öyle derin bir tutkuyla bağlıydı ki Güney Koreli bir yönetmen ve oyuncu çiftin kaçırılmasını emredip kendilerine 8 sene boyunca istediği filmleri çektirdi. Quora’da ‘ünlü diktatörlerle ilgili az bilinen gerçekler’ başlığı altında derlenen Adolf Hitler’in zehirlenme korkusu, tadım asistanı, vejeteryanlığı, Joseph Stalin’in yakışıklılığı, hipster stili, ekileyiciliği ve konuşkanlığı gibi detaylar canavarlık ve insanlık arasındaki garip bölgeye ışık tutuyor.

Pek çok diktatör gibi Kim Jong-il de kültür ve sanata özel bir ilgi besliyordu.
Pek çok diktatör gibi Kim Jong-il de kültür ve sanata özel bir ilgi besliyordu. Ardından ağlamak için bir sebep daha.

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

5 Yorum

  • Serdar Bey , Yüzüncü haftayı hiç sektirmeden okuyanlarla birlikte küçük bir pazar kahvaltısı ile buluşup kutlayalım….Tebrikler
    Bahadır SINAY

  • TÜM CABA EMEK VE ÖZVERİLERİNİZLE BİZLERE KAZANDIRDIĞINIZ ZAMANLARIN SİZLERE MİSLİYLE DÖNMESİ DİLEKLERİMLE SEVGİYLE SAĞLIKLA KALINIZ.

  • … CGI ürünlerinden biri.
    fotoğraflarından herhangi birine …

    [ “sahibisi” demediğimiz gibi ]

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği