Haftanın Özeti: 75

28 Mart - 3 Nisan 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlananhaftalıközetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzdenkaçan ancak haberdar olmanızdafayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

 • Türkiye’nin en büyük açmazlarından birisi baz istasyonu ve ‘çekme’ meselesi. Operatörlerin iyi hizmet veremediğinden yakınmayla baz istasyonlarından kurtulma çabasının paralel ilerlediği bu imkansız denklemdekiuyuşmazlıklar konusunda bu hafta tarihi bir karar alınmış oldu.Anayasa Mahkemesi, evinin yakınındaki bir baz istasyonunun sağlığını olumsuz etkilediği iddiasıyla mahkemeye taşınan vakadadavanın reddedilmesine ilişkin başvuruda haklarının ihlal edilmediğine karar verdi.İnternet Geliştirme Kurulu ve Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkanı Serhat Özeren sonucu”Bu karar, iletişimin devamlılığı, bilgi toplumu yolunda Türkiye’nin ilerlemesi için örnek bir karar olacaktır” şeklinde yorumladı.

 • Robotların yapay zeka uygulamalarıylabirleşerek iş dünyasında beyaz ve mavi yakalıları tehditetmeye başladığı bu dönemde en büyük tartışmalardan biri de kapitalizmin geleceği. İşçi ve işveren sınıfının; başka bir deyişle üretenvetüketendenkleminde mevcut ideolojiler tarafından ‘tanımsız’ kabul edilen birsınıfın yükselişi herkes için merak uyandıran -ve iştah kabartan- bir konu.Zoltan Istvan’ın konuyla ilgili Techcrunch sitesindeki yorumu bu açıdan okunmaya değer. Önümüzdeki 50 yıl içinde insanların yaptığı işlerin yüzde 90’ını robotlar ele geçirdiğindeolası dünya senaryosunda bizi neler bekliyor, bakalım.

robot-revolution

 • Üretimin insandan robotlara geçtiği bir dünyada zenginlik, girişimcilik,servetve fırsatlar konusundaki kartlar da yeniden dağıtılıyor.Peterson Enstitüsü’nden Caroline Freund’unincelemesinde ABD’yi bugüne taşıyan ‘Amerikan Rüyası’ ele alınıyor. Rakamlar ve vakalar bu rüyanın bugünABD’den ziyade -Asya ağırlıklı- gelişmekte olan ülkelere kaydığını ortaya koyuyor.
Çin, yeni dünyanın her anlamda parlayan 'kırılgan' yıldızı.
Çin, yeni dünyanın her anlamda parlayan ‘kırılgan’ yıldızı.
 • Telefonla dolandırıcılık Türkiye için yabancı değil. Bu alanda profesörlerden sıradan vatandaşlara kadar binlerce mağdurumuz var. Ancak bu yöntem hiç umulmadıkkurumlarında dahi ‘işe yarayabiliyor’. Telefon çağrılarıylaFransız şirketlerini 6.1 milyon eurodolandırdıktan sonra İsrail’e yerleşen Gilbert Chikli, artıklüks villasında eşiyle ‘kazandığı’ paraların keyfini sürüyor.Mağdurları arasında Disneyland, Thomson SA, Barclays, Galeries Lafayette ve American Express gibi umulmadık isimler yer alıyor.
Gilbert Chikli, 50, and his wife Shirly Chikli, 31, pose for a photo at their home in Ashdod, Israel, Monday, March 28, 2016. Chikli, a visionary fraudster, ripped off some of the world's biggest corporations, and then laundered millions in China, which is serving as a massive money laundering machine for foreign criminals, an AP investigation has found. (AP Photo/Oded Balilty)
Gilbert ve eşi Shirly Chikli.
 • Hayatımızda pek çok şey değişti fakat ‘1 Nisan Şakası‘ kavramı gündemdeki yerini her sene koruyor. 2016 da istisna değildi. Hemen herkesin topa girdiği bu konuda küresel merak konusuysa bu alandaki yaratıcı örnekleriyle her yıl gündemde baş köşeye oturan Google’dı.İzleyelim.

Diğer kategori başlıklarına aşağıdakimenüden ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

 • türkiye 6. sırada 10 vaka ile görünüyor sanatsal ifade özgürlüğü sıralamasında, sanırım hatalı yazılmış

 • Serdar hocam acilen haber sayısını azaltıp kaliteyi arttırmalısınız “bence”. Trafik alıyorum derseniz bilemiyeceğim ama kalite gerçekten düşmekte, zira sizin bile bu gönderdiğiniz içeriği izleyip/okuyup koymanız fizik kuralları dışında. (saatlik belgeseller, 100-200 sayfalık raporlar) Buzzfeed düğün haberinin içeriğinde milyar dolar harcama yazmıyor misal, en basitinden.

  Teşekkürler.

 • Internet uzerindeki en ama en yararli sitelerden ve haber derlemelerinden biridir bu haftalik ozetler. Serdar beyi tum kalbi duygularimla tebrik ediyor, bize sundugu bu bilgi kupu sayfalar icin ayrica tesekkur ediyorum.

  Sanildiginin aksine serdar bey basligini okudugu haberleri sadece link koyup paylasmiyor, zaten hafta ici bir cok haberi detayli yazilariyla aciklayip yine bu web sitesinde yayinliyor. Onu bazi seylerle itham edenler asil okumuyir yazdiklarini.

  Serdar bey internet aleminde kendini en iyi tanimlayan kisidir. Uykusuz gecirdi saatleri lutfen bu sekilde hafife almayin.

  Ozetle: Arkandayiz amirim :)))

 • Shirly Chikli ve Cem Uzan, nedense aynı göründüler gözüme.. Aslında iştigal konuları farklı ama bazı yasal olmayan edinimlerden sonra yasalar altında korunabilmek dikkat çekici.

 • güzel böyle devam :)
  hocam iyi güzel de eskiden tekno sohbet vardı, Timur beyle şöyle iki karşılıklı sohbet etseniz biraz da videolu olarak görsek birlikte sizi… özledik
  sevgiler.

 • İfade özgürlüğü sıralamasında Türkiye 10. değil 6. sırada. 10 olan vaka sayısı. 10. sırada ise 6 vaka ile Küba var.
  Saygılar

 • Paylaşımlarınızı her hafta beğenerek okuyor, ülkemizde hiçbir şeyi beğenmeyen insan tipi çok olduğundan onların haliyle negatif yorumlarından olumsuz etkilenmeyeceğinizi umuyorum. Ek olarak okuyup izlediğim çok az şeyi özete ekliyorum demişsiniz, özellikle bisikletle ilgili daha fazla içerik olursa benim gibi diğer bisiklet sevdalılarını da sevindirirsiniz :)
  Haber sitelerinin magazin, sözlüklerin futbol, twitter’ın sevgi gösterisi yeri haline geldiği ülkede, fikir, icat ve yenilikleri 75 haftadır türkçeye çevirip sunduğunuz bu dolu arşiv için ne kadar teşekkür etsem az.
  Her şey için teşekkürler, başarılar :)

 • Serdar bey selam,
  yazilarinizda kickstarter ve benzeri kitlesel fonlama sayfalarindan icat ve fikileri bizlere aktariyorsunuz. Zevkle okuyoruz. Daha onceki yazilarinizda bunlardan bazilarina destek verdiginizi yazmistiniz. Benim merak ettigim bu urunlerden su ana kadar elinize gecen oldu mu? Sunumlarda anlatilan ile elinize gecen aletlerin islevselligi arasinda fark var mi? Bu konuda gorusunuzu almak isterim?

  • Satın alacak şekilde desteklediğim ürünlerin hepsi elime ulaştı. Hepsi de kendi bildirdikleri geliştirme, üretim ve dağıtım takvimine uydular. Dahası (fon toplama sürecinde edindikleri ek bilgiler ve toplanan sermayenin de yardımıyla) çoğunlukla sunumlardan daha iyi kalitede oldular.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği