Haftanın Özeti: 62

28 Aralık 2015 – 3 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

Sinema, TV, müzik ve sanat dünyasından gelişmeler.

 • İnternette müzik dinleme hizmetleri ücretli olacak, abonelik gelirleri patlayacak, mevcut hizmetler birleşecek ve daha kaliteli ses yayını başlayacak. Bunlar Fast Company’nin 2016 yılına yönelik dijital müzik öngörülerinden birkaçı.
 • Dijital müzik stream sektörünün öncülerinden Spotify David Lowery adlı sanatçının girişimiyle açılan toplu davada telif hakkı sahiplerine hak ettikleri ödemeyi yapmadığı gerekçesiyle 150 milyon dolarlık bir tazminat davasıyla karşı karşıya kaldı.
 • 1975’te kurulan İngiliz rock grubu Motörhead‘in Solisti (Lemmy lakaplı)  Ian Fraser Kilmister 2015’in son haftasında, 70 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir kanser tedavisi gören Kilmister bir insanın sahip olabileceği bütün kötü alışkanlık ve huyları bedeninde toplamayı başaran ender varlıklardandı. Son isteyeceği şeyin ‘huzur içinde yatmak’ olduğuna da kimsenin şüphesi yoktur sanıyorum. En sevdiğim şarkılarından biriyle anmış olalım: That’s the way I like it baby; I don’t want to live forever!

 • Bu hafta müzik dünyasının bir diğer kaybıysa 1950 doğumlu Soul Şarkıcısı Natalie Cole oldu. Onu da 1965’te ölen babası Nat King Cole ile (ölümünden yıllar sonra bilgisayar desteğiyle yaptığı) sanal düetinde analım.

 • Apple kendi yazılım ve donanımlarını kullanan sanatçıların eserlerini bir mikro sitede derleyerek yayına aldı: Start something new.
 • Ünlü Basketbolcu LeBron James Facebook ile başlattığı işbirliğiyle NBA maçlarına hazırlık süreçlerini işleyen 12 dakikalık özel sanal gerçeklik (virtual reality) filmleri hazırlamaya başladı. İçeriği sadece Oculus üstünden Samsung Gear VR sahipleri izleyebilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=Pfq8hvelAJw

 • Trixie Studios Star Wars mücadelesine ‘beklenmedik ortamlarda’ sanal gerçeklik üstünden dahil olarak etkileşimli bir tecrübe yaşamanızı mümkün kılıyor. Yayınladıkları demo videosu etkileşimli filmcilik ve eğlencenin geleceği adına heyecan verici.

 • Dünyanın en iyi röportajcılarından Charlie Rose Star Wars’u Disney’e satan George Lucas’a herkesin aklındaki soruyu sordu: Neden sattın? Lucas’ın ağzından dökülen parçalar birleştiğinde en büyük sebeplerden birinin yeni bölümün senaryosundaki anlaşmazlık olduğu ortaya çıkıyor. Disney ekibini beyaz köle tacirine (white slaver) benzetmesi de ilginç ayrıntılardan biri olarak kayıtlara geçti.

 • Bilimkurgu efsanesi Star Trek’in fanatik tutkunları tarafından kurulan Axanar, kendi yorumuyla çekeceği bir Star Trek versiyonu için hayaline inananlardan 1 milyon dolar bütçe topluyordu. Ancak bu hafta filmin hak sahibi CBS ve Paramount tarafından telif hakları ihlali gerekçesiyle mahkemeye verildi! Film ve müzik şirketleri müşterilerinin çağının gerisinde kalmayı her zaman başarabiliyor. Aşağıda yapımın ön özetini izleyebilirsiniz.

 • Kendine has üslubuyla sinema tarihine geçen Yönetmen Alfred Hitchcock storyboard’lara tutkusu ve sadakatiyle de tanınır.  One Perfect Shot sitesi birkaçını derlemiş. Çizimlerin kendi muhteşemliği bir yana beyazperdeye onca kusursuz transfer edilebilmiş olması bile hayranlık uyandırıcı.

VERTIGO-2

 • Sinemia davetiye sistemiyle üye olduğunuz bir film izleme ağı. Aylık 59 liradan başlayan üyelik bedeli karşılığı hiçbir ek ücret ödemeden Türkiye’deki istediğiniz salon ve seansta her gün 1 film izleyebilmenizi sağlıyor.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarda bekleyeceğim.

Haftaya görüşmek üzere, hepinize iyi Pazarlar, iyi seneler!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

17 Yorum

 • Bu dip derlemeleri ilk Teknoseyir’in haftalık gündem değerlendirmesi podcast’i hepsinin tek tek dakika ve link’lerni paylaşarak bu formatı tarattılar onlara da saygı cumartesi onları pazar sizi keyifle takip ediyoruz

 • bu haberleri tek tek sosyal medya hesaplarımızda paylaşabileceğimiz linkler olsa güzel olurdu

 • Her hafta bir çok farklı konuda bu kadar farklı bilgiyi derleyip bize sunduğunuz için teşekkürler. Çoğunda kendi çevremize , ülkeye , insanlara bakınca yeniliklerden ve konulara bakış açılarından ne kadar uzakta olduğumuz ve giderek de uzaklaştığımızı görmek de o kadar düşündürüyor.
  Her Pazar Dünya ile turnusol bir kaç saat geçiriyoruz.

 • ian murdock da gecseydi iyi olurdu. basimiz sagolsun. debian bilindigi uzere linuxlerin krali.

 • Yine heyecanla okuduğum bir bülten yarattığın ve bilgi açlığımı gidermeye yardımcı olduğun için çok teşekkürler!

 • Kesinlikle farklı ve tam benlik dediğim konulara parmak basmanız harika , her pazar saat 10:00 takvime hatırlatma kurdum bana kaç tekrar diye sorduğunda sonsuz dedim amirim haberin olsun :)
  bir de her hafta bunlardan kendime evernota indexleyebileceğim bir arşiv oluşturmaya başladım hadi hayırlısı ….
  emeğinize sağlık….

 • amirim benim için geçen haftanın en önemli olayı sizin twitter da pantolon arayışınızdı :D :D yeni yılda kafanızdaki planları gerçekleştirisiniz umarım :) merakla bekliyorum :))

 • bu hafta genel gündem bölümünün başına yazdığınız açıklama, yorum yapmak için motive olmamı sağladı. Eleştirileri, eksikleri her zaman rahatlıkla ve hemen dile getirebiliyoruz ancak iyi şeyleri söylerken bazen zorlanabiliyoruz. Bunu kırmak istedim kendi adıma.. :) iyi ki varsınız, böyle bir emek harcıyorsunuz… en başından beri takip ediyorum. Özetleriniz ile ilgi alanım olan birçok konuda harika şeyler okuyor, görüyor ve izleme şansı buluyorum. Çok zor ve zahmetli bir işi yapıp, bizim önümüze bu içerikleri hazır sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Lütfen sürdürün… :)

 • İnsanlara değer katan içerikten dolayı çok teşekkürler. Sayenizde paslanmıyoruz. Ayırdığınız zaman, emek vs. den dolayı çok teşekkürler.

 • Bu özetler icin verdiğiniz emek, özen, zaman paha biçilmez… Asla bitmesini istemediğimiz özetler bunlar.. Yeni yıllarda da bilgiye aç olmaya devam edeceğiz… Teşekkürler…

 • İyiki varsınız, her hafta Pazartesi işe gidip, işlerimi aksatmak pahasına yaptığım ilk iş Haftanın Özeti’ni okumak. Bu kadar emeğe ben de bir şeyler yazmak istedim. Çok teşekkürler ve lütfen hiç bitmesin :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği