Haftanın Özeti: 62

28 Aralık 2015 – 3 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Yeni ödeme sistemleri, e-bankacılık hizmetleri ve dahası.

 • 2008’de ABD’de başlayan ekonomik kriz sadece bu ülkeyi değil bütün dünyayı sıkıntıya soktu. Rakamlara bakılırsa o tarihten bu yana finans sektöründe dünya çapında 500 bin kişi işini kaybetti. Üstelik bu kitlenin geri dönebilme ihtimali de çok ümit verici oranda değil. Bilişim yatırımları, otomasyon ve mobil hizmetler finansı giderek daha ‘insansız’ (dolayısıyla düşük maliyetli) hale getirme yarışında. Detayları Bloomberg Business derlemiş.
Küçülme yarışında liderlik Citi'de. Şirket çalışanlarının yüzde 36'sıyla yollarını ayırmış durumda.
Küçülme yarışında liderlik Citi’de. Şirket çalışanlarının yüzde 36’sıyla yollarını ayırmış durumda.
 • Daha önceki özetlerde değindiğimiz Chain adlı girişim, internet merkezli kripto para birimi Bitcoin’in altyapısını oluşturan Blockchain teknolojisini borsa işlemlerine entegre etmek üzerine bir hayale sahipti. Firmanın hayali bu hafta gerçeğe dönüştü ve bizzat kendisi NASDAQ’ın blockchain temelli hisse alım-satım platformu Linq üstünden ilk hisse satışını gerçekleştirdi. Meraksılının kafasındaki soruyu Bloomberg’den Erik Schatzker soruyor:  bu neden önemli? Cevabını NASDAQ’ın CEO’su aşağıdaki söyleşide veriyor.

 • 2015’te gün bazında Bitcoin işlemleri iki kattan fazla arttı. ABD dışı kullanımı yüzde 51 oranına ulaştı. Yatırımcısı da kazanmaya devam etti. Detaylar 2015 Bitcoin Raporu‘nda.
 • 2016 için 10 finans teknolojisi tahmini.
 • Everykey site ve uygulama şifrelerine yönelik değişik çözümlerden biri. Karşı tarafın sizi tanıyıp onaylaması için kullanıcı adı ve şifre yerine cihazın yakınında olmanızı temel alıyor. Yaklaştığınızda kapılar açıldığı gibi cihazınızdan uzaklaştığınızda otomatik olarak kilitleniyor. Veri iletişimi kriptolu yapılıyor ve cihazın çalınması / kaybolması durumunda uzaktan etkisiz hale getirilebiliyor. Everykey bileklik ya da anahtarlık formunda kullanılabiliyor. Demosunu aşağıdaki videoda veri güvenliği şirketi McAfee şirketinin Kurucusu John McAfee’den izleyebilirsiniz.

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

17 Yorum

 • Bu dip derlemeleri ilk Teknoseyir’in haftalık gündem değerlendirmesi podcast’i hepsinin tek tek dakika ve link’lerni paylaşarak bu formatı tarattılar onlara da saygı cumartesi onları pazar sizi keyifle takip ediyoruz

 • bu haberleri tek tek sosyal medya hesaplarımızda paylaşabileceğimiz linkler olsa güzel olurdu

 • Her hafta bir çok farklı konuda bu kadar farklı bilgiyi derleyip bize sunduğunuz için teşekkürler. Çoğunda kendi çevremize , ülkeye , insanlara bakınca yeniliklerden ve konulara bakış açılarından ne kadar uzakta olduğumuz ve giderek de uzaklaştığımızı görmek de o kadar düşündürüyor.
  Her Pazar Dünya ile turnusol bir kaç saat geçiriyoruz.

 • ian murdock da gecseydi iyi olurdu. basimiz sagolsun. debian bilindigi uzere linuxlerin krali.

 • Yine heyecanla okuduğum bir bülten yarattığın ve bilgi açlığımı gidermeye yardımcı olduğun için çok teşekkürler!

 • Kesinlikle farklı ve tam benlik dediğim konulara parmak basmanız harika , her pazar saat 10:00 takvime hatırlatma kurdum bana kaç tekrar diye sorduğunda sonsuz dedim amirim haberin olsun :)
  bir de her hafta bunlardan kendime evernota indexleyebileceğim bir arşiv oluşturmaya başladım hadi hayırlısı ….
  emeğinize sağlık….

 • amirim benim için geçen haftanın en önemli olayı sizin twitter da pantolon arayışınızdı :D :D yeni yılda kafanızdaki planları gerçekleştirisiniz umarım :) merakla bekliyorum :))

 • bu hafta genel gündem bölümünün başına yazdığınız açıklama, yorum yapmak için motive olmamı sağladı. Eleştirileri, eksikleri her zaman rahatlıkla ve hemen dile getirebiliyoruz ancak iyi şeyleri söylerken bazen zorlanabiliyoruz. Bunu kırmak istedim kendi adıma.. :) iyi ki varsınız, böyle bir emek harcıyorsunuz… en başından beri takip ediyorum. Özetleriniz ile ilgi alanım olan birçok konuda harika şeyler okuyor, görüyor ve izleme şansı buluyorum. Çok zor ve zahmetli bir işi yapıp, bizim önümüze bu içerikleri hazır sunduğunuz için çok teşekkür ederim. Lütfen sürdürün… :)

 • İnsanlara değer katan içerikten dolayı çok teşekkürler. Sayenizde paslanmıyoruz. Ayırdığınız zaman, emek vs. den dolayı çok teşekkürler.

 • Bu özetler icin verdiğiniz emek, özen, zaman paha biçilmez… Asla bitmesini istemediğimiz özetler bunlar.. Yeni yıllarda da bilgiye aç olmaya devam edeceğiz… Teşekkürler…

 • İyiki varsınız, her hafta Pazartesi işe gidip, işlerimi aksatmak pahasına yaptığım ilk iş Haftanın Özeti’ni okumak. Bu kadar emeğe ben de bir şeyler yazmak istedim. Çok teşekkürler ve lütfen hiç bitmesin :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği