Haftanın Özeti: 37

6 - 12 Temmuz 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan özetler haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri 5 ana başlık altında sıralar. Diğer kategorilerin bağlantılarını yazının sonunda bulabilirsiniz.

Bu ve önümüzdeki hafta paylaşacağım özetleri ‘tatil özetleri’ olarak okumanızı rica edeceğim. Benim için epey yorucu geçen bir dönemin ardından biraz kafa dinleme haline geçmiş bulunuyorum. Bulunduğum yerde internet bağlantısı nimetten sayılıyor. Dolayısıyla ben de gündemi ‘gözümün ucuyla’ takip ediyorum.

Pili tüketmeden en kısa sürede şarjımı doldurup 10 kaplan gücünde yeniden sahalarda olacağım! (Hafta özetleriyle ilgili çok güzel gelişmelerin elinin kulağında olduğunu da çıtlatmış olayım. Artarak devam eden ilginize ÇOK teşekkür ederim).

Genel Gündem

 • Okul hayatının vazgeçilmez klişelerinden biri de “bunlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?” sorusudur. Quora’da ‘1 dakikada öğrenilecek ve hayat boyu faydalı olacak bilgiler‘ başlığını görünce aklıma geldi. Cevaplarda akla gelen-gelmeyen birçok konuda güzel cevaplar var. At fava!
 • Yukardakini seven şunu da sevdi: Bir şeyler öğrenebileceğiniz 37 site.
 • Görülmedik bir ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’da halk ‘endişe alışverişi’ne başladı. Büyük ekran televizyonlar, Apple bilgisayarlar, Playstation oyun konsolları gibi ilginç bir kategoriye belirgin bir yönelim var. Sorulduğunda gerekçe olarak “alabilirken alalım, ilerde alamayacağız” şeklinde cevaplar alınmış.

Greek_flag_by_Stathis-800x500_c

 • Yine Yunanistan kriziyle ilgili ilginç bir girişim de haftalık özetlerde istisnasız her hafta bir örneğini paylaştığım kitle fonlama alanında yaşandı. Londra’dan Thom Feeney tarafından başlatılan kampanya Yunanistan’ın borcunu ödemek için bir bağış topladı. Açıklamasına göre 1 milyar 600 milyon euroluk borç her Avrupalı 3 euro verse kapanabilecekti. Bunun olmayacağını belliydi ama toplanan bağış 2 milyon euroya yaklaştı. Hiç de yabana atılır türden değil (kampanyaya katılanlara sunulanlar da ilginç: Başbakan’a kartpostal, Yunan salatası, uzo, şarap, yemek sepeti ve 2 kişilik Yunanistan tatili).
 • ABD’de yayın yapan ABC kanalında BattleBots adlı bir yarışma var. Robotları birbirine kırdırıyorlar. Daha çok teknik üniversite öğrencilerinin geliştirdiği her biri bir mühendislik harikası ‘yaratıkların’ çıktığı ‘arena’ da bir o kadar yaratıcı. ABD’nin TV tecrübesini ve heyecanını da katınca ortaya Mad Max kafasında bir şey çıkmış. Her bölümünü sabırsızlıkla bekliyorum. Biraz izlemek ister miydiniz?

https://www.youtube.com/watch?v=9Q_ZbxPw56A

 • Kim Kardashian ve Martin Sorell. Birisi şöhretin diğeri küresel reklam dünyasının zirvesinde. Sosyal medya ve dijitali işe çevirme konusundaki bir konuşmalarına denk geldim. Pazarlama ve reklam camiasının da izlemesinde fayda var.

https://www.youtube.com/watch?v=ijWdhEmUC7Y

 • TÜİK verilerine göre İstanbul’da en çok Sivaslı, Ankara’dan Çorumlu, İzmir’de ise Manisalı yaşıyormuş.
 • Dünyamız milyarlarca yıl yaşında ama son 150 yılı her anlamda garipliklerle dolu. Tarih açısından bir salise olarak kabul edilebilecek bu kısa zaman diliminde dünya (insan) nüfusu 2,5 milyardan 10 milyar sınırına dayandı. Nasıl bir şey olduğunu animasyonlu bir grafikle şurada görebilirsiniz. Yazının kendisi de oldukça kapsamlı bir kaynak durumunda.
 • Peki ya şu sıkça duyduğumuz ‘dijital doğanlar’ en çok nerelerde yaşıyor dersiniz? Onu da Georgia Üniversitesi araştırmış. (İpucu: azımsanmayacak bir bölümü de Türkiye’de)

fig-4-2_770

 • Önemli ve düşündürücü: Citibank kendi -elektronik- para birimi üsünde çalışıyor: Citcoin. (gelişmekte olan ülkelerde nakit paranın ortadan kalkmakta olduğunu da bilgilerimiz arasına ekleyelim)
 • Yeni çağın kanseri: çok uzundu, okumadım. Fakat neden? Bora Ünal incelemiş. Benim prensibim şu: okumazsan okuma! Bir şeyler öğrenmen için senin çaba göstermen gerek. Armut piş, ağzıma düş kafası öğrenme peşindekinin derdi olamaz.

16 Yorum

 • Merhaba Serdar Bey,

  Bu haftaki yazınızı okurken aklıma belki de sizinde daha önce gelmiş olan bir fikir geldi. Yazdığınız her maddenin yanında ufak bir alan olsa, insanlar gerçekten ilgi çekici/faydalı/eğlenceli vs. olduğunu düşündüğü maddenin yanında ona bir tik koysa. Böylelikle yayın sonrasında okurlar arasında yazdığınız maddelerden en çok hangisinin ilgisini çektiğine dair rakamlar hem genel okurlar hem de sizin içinde enteresan bir veri olabilir. Bir blog/web tasarımcısı değilim, yapılması gerçekten zor ya da imkansız olabilir ama yine de değişik olacağı kanısındayım. Yazılarınızı her pazar keyifle okuyorum. Şimdiden keyfli tatiller, iyi pazarlar.

 • Pozitif ayrımcılığın da bir ayrımcılık türü olduğunu idrak etmekte zorlanmak, ülkemize has bir şey değilmiş demek! Teşekkürler Mark!

 • ‘Tatil modu’nuzda bile böyle bir özet :) Teşekkürler amirim. Ayrıca her daim söylediğim gibi, ‘gönüllü asistanlık’ yapabilirim seve seve. Size de güzel bir hafta ve bol dinlenmeli tatiller dilerim.

 • Haftanın özetleri ile ilgili güzel gelişmeleri çıtlatmaktan bahsedince şöyle bir domain araması yapayım dedim de.. yeni site ve proje şimdiden hayırlı olsun Serdar bey, sabırsızlıkla bekliyoruz. :)

 • Honda’nin Guiness’e giren tüketimi 2.34 lt/km gibi sanki. Ben mi yanlis hesapladim acaba?

 • Merhabalar, “müşteri deneyimi” kategorisi ekleseniz ve bazı yazıları bu kategoride paylaşsanız faydalı olacağını düşünüyorum.

 • “Portfolyo” kelimesini (doğrusu “portföy”) görünce şöyle oldum: http://i.imgur.com/6xkOj.jpg Şaka şaka, öyle olmadım. Ama asıl yıkıldığım an, sitede bir arama yapıp defalarca “itibariyle” kelimesinin (doğrusu “itibarıyla”) kullanıldığını görmem oldu.

  Gramer hassasiyeti olan kişilere dünyada “ukala” ve hatta “faşist” yakıştırmaları yapıldığını biliyorum ama elimde değil.

 • MSK – 21/11/2012: Microsoft şimdi en azından Symbian’ın katli için Nokia’ya verdiği 1 milyar doları çıkarma derdinde. Aksi takdirde (eski Microsoft çalışanı) Nokia CEO’su Steven Elop‘un koltuğunda kalması kolay görünmüyor. https://www.mserdark.com/iki-devin-sirat-koprusu-nokia-lumia-920/

  MSK – 12/07/2015: Nokia ve Microsoft’tan tatsız kokular geliyor. Nokia CEO’su Stephen Elop’u görevinden alan Microsoft CEO’su Satya Nadella…

  Amirim, ne dersen oluyor :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği