Haftanın Özeti: 32

1 -7 Haziran 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema / TV / Kültür / Sanat

 • İnternetin en büyük müzik hizmetlerinden Spotify’ın kurucusu Daniel Ek, Billboard dergisine verdiği röportajda kimilerinin sandığının aksine (‘ücretsiz kullan, dilersen ödeme yap’ şeklinde özetleyebileceğimiz) ‘freemium’ modeliyle müzik sektörünü kurtarmak için çabaladıklarını savundu. Haberin içindeki ayrıntılara göre Spotify tek başına şarkıların hak sahiplerine 3 milyar dolardan fazla ödeme yapmış. 60 milyona ulaşan Spotify kullanıcıları bu hizmet üzerinden ortalama 148 dakika müzik dinliyor ve üyelerin dörtte biri -aylık 10 dolara karşılık gelen- ücretli modeli kullanıyor. Elde edilen gelirin yüzde 70’i hak sahiplerine aktarılıyor. Daniel Ek’in iddiasına göre freemium bu alanda çalışan tek model (ben seneler önce daha geniş ölçekli bir şeklini ortaya atmıştım; iddiamın arkasındayım!).

cover-daniel-ek-bb17-2015-billboard-510

 • Son zamanlarda karşıma çıkan en ilginç işlerden biri Dennis. Onu ‘gerçek zamanlı müzik klibi’ olarak adlandırabiliriz. Müziğe göre algoritma tarafından oluşturulan otomatik görsellik. Her bir an, her izleyişte dinamik olarak oluşturuluyor. ‘Yeni sanat’ adına incelenesi.

dennis

 • Polonyalı Sanatçı Kamil Białogrzywy, meşhur müzik albümlerinin kapaklarını kendi üslubunca yeniden yorumlamış.

8290edb760c37218fbb889cca9f3216f

 • Gerilim filmlerinin efsane başlığı Jaws bu hafta 40 yaşına girdi. Mental Floss hakkında pek bilinmeyen 25 ayrıntıyı derlemiş.

poster_1

 • Etkileşimli müzik adına garip bir deney. Sayfa kaydırarak müzik yapmak.
 • Benim gibi funky / groove müzik tutkunları için ilginç bir arşiv: Funklet. Funky şarkıların davul partisyonları üstünden zihin esnetmece.

Hepinize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir hafta dileklerimle.

Derleme hoşunuza gittiyse aşağıda yer alan düğmelerle sosyal medyada paylaşarak ilgilenebilecek diğer arkadaşlarınızı haberdar edebilirsiniz. Yeni yazılardan öncelikli haberdar olmak için yine aşağıda yer alan forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı ise yorumlarda beklerim. Son derece yol gösterici ve fikir verici olduklarını bilmelisiniz.

18 Yorum

 • Asagida yakaldigim bazi yazim hatalari var. Benim gibi siteyi ilgiyle takip edenler icin sitenim kusursuz olarak devam etmesi yerinde olur :) duzeltmeleri yaptiktan sonra bu yorumu siliniz lutfen.

  ilgisiniz yerine ilgilisiniz olmali

  Oyun oynarken kasları zarar gören ve ameliyatla kenidne gelen Lee Young-ho.(kendine olmali)

  ABD her yıl Green Card Lottery (Yeşil Kart Piyangosu) adı altında her yıl dünyanın birçok ülkesinden yapılan ücretsiz başvurular arasından binlerle ifade edilen sayıda göçmen kabul ediyor.
  (Her yil fazla kullanilmis)

 • Uzunluk ve yorum konusunda kusursuz denilecek bir özet… Gayet güzel bir derleme.
  *Teşekkür ederim

 • “Mekke. İslam camiasının o bölgede Kabe dışında dikkat çekici bir şeyin varlığına izin vermesini / tahammül edebilmesini anlamak güç.”
  amirim biz böyle bir şey olmasını, kat’iyen istemiyoruz, buna Müslümanların büyük çoğunluğu da dahil (zannımca). Ama bunlara engel olamıyoruz, dur diyemiyoruz.

 • amirim; wikiwand çok güzel ama türkçe vikipedi de çalışmıyor.
  Bir de Dennis kısmında dinamik kelimesi yanlış yazılmış.
  Google ın okyanus macerası: http://www.chip.com.tr/haber/google-simdi-de-okyanusa-daldi_56200.html
  microsoft un yeni benzerliğimizi ölçme sitesi: http://www.chip.com.tr/haber/twins-or-not–hit-olmaya-aday-yeni-site_56190.html
  http://www.chip.com.tr/haber/chrome-icin-yeni-flash-yetenegi_56195.html
  haberleri de ilginçti bu hafta.

 • Blogunuzu üç haftadır takip ediyorum.Benim gibi sıradan bir üniversite öğrencisi için çok güzel keyifli oluyor.Zevk alarak okuyorum :)
  Benimde katkım olsun istedim.Belediyelere twitter yoluyla uyarı gönderen BOZUK YOL adı altında uygulama mevcut.Gerçekten faydası oluyor.Bilgilendirmek istedim.İos için linki paylaştım.
  (https://itunes.apple.com/tr/app/bozukyol/id937687133?l=tr&mt=8 )
  Blogunuzu özenle okuyorum ve okumaya devam edeceğim.
  Sizin yazılar sayesinde ingilizce ihtiyacımı farkettim.En kısa zamanda bu konuyada el atıyorum ;)
  Sanki sizinle konuşacak çok şeyim varmış gibi hissediyorum. Ama yorumuda uzatmak istemiyorum.Kaleminize kuvvet diyorum başkada bir şey demiyorum :))

 • Ben 50 yaşında emekli bankacıyım.İsmimden dolayı sezgilermde çok kuvvetli…sizi özenle takip ediyorum ve seviyorum ve bilgilerinizi 18 yaşında üniversiyeye hazırlanan oğluma ben okuyorum….umutla sizi takip edecek günü bekliyorum…..bir anne olarak ben de oğlumun blogunuzda yorum yapmasını arzu ediyorum….ailenize ve size sevgiler..Sezgin Zeytin

 • Serdar Bey Merhaba,yeni sayfa duzeniniz ile ilgili olarak; gecen hafta ilk defa okumaya baslayip iceriklerin sonuna geldigimde,1-Genel Gundem 2-Bilim-Teknoloji 3… olan satiri pas gecmisim ve butun yazilanlarin Genel Gundem ile sinirli oldugunu zannetim.O satiri daha belirgin hale getirmek faydali olabilir.Tesekkurler.

 • bir cok blokda bulabileceğim her konudaki bilgileri sizlerde bulduğum için emeklerinize teşekkür ederim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği