Haftanın Özeti: 30

18 - 24 Mayıs 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

 • Google, kitap dükkanındaki eserler için Literata adlı yepyeni bir font duyurdu. Gayet de güzel görünüyor.

 • Herman Miller’ın FORMWORK adlı masa seti işlevsel tasarımın en güzel örneklerlerinden biri olmuş.

https://vimeo.com/81588305

 • Tasarım Müzesi’nin 2015 finalistlerine bakarken hiç haberim olmayan iki ilginç projeye denk geldim (bu arada mimari daldaki adaylardan biri de İstanbul Büyükçekmece’deki Emre Arolat imzalı Sancaklar Camii). İlki 1994 doğumlu Boyan Slat tarafından geliştirilen deniz ve okyanusların çeri-çöpünü temizleyen dünya tarihinin en büyük temizlik hareketi. Diğeriyse insan organlarını bir çip üzerinde simüle ederek tıpta çığır açan Emulate (aşağıdaki videoda insan akciğerini simüle eden çipi izleyebilirsiniz). Dünyanın tasarımcılara borcu kabardıkça kabarıyor.

 • Bu hafta ABD / Florida’da yeni bir LEGOland daha kapılarını açtı. En büyük farklılıklarından biriyse 2-12 yaş arasındaki çocuklara yönelik tamamen LEGO’dan imal edilen oteli. Girişinde 5 bin LEGO figürü sizi karşılıyor. Odaların hepsi ayrı bir temaya sahip. Mutlaka gideceğim!

 • Kendine has tasarımlarıyla belleklere kazınmış elektronik cihazların animasyonlu illüstrasyonlarını yine kendine has üslubuyla çizip listeleyen bir Tumblr bloguna denk gelince mahrum kalmanızı istemedim.

 • Sırada paylaşacağım görüntüyü hangi kategoriye koyacağımı bilemedim ama sanıyorum burası çok da yanlış değil. Washington Üniversitesi internette paylaşılmış 86 milyon fotoğrafı koordinatlarına göre gruplayıp, arka arkaya dizen bir projeyle ‘time-lapse’ olarak da bilinen zaman atlatma tekniğiyle dünyanın hızlı değişimini yansıtan 10 binin üstünde video oluşturmuş. ‘Time-lapse mining’ (zaman atlatma madenciliği) olarak adlandırdıkları teknik kesinlikle ilgi çekici. İzleyelim.

 • Eco Innovators‘un Kurucusu Leyla Acaroğlu‘nu bir ihtimal 2013 TED etkinliğindeki çarpıcı sunumundan hatırlayabilirsiniz. Acaroğlu’nun küresel israfta verdiği en çarpıcı örneklerden biri elektrikli su ısıtıcıları (Türkçesiyle ‘kettle’). Çünkü bu cihazlarla sürekli ihtiyacımızdan fazla suyu ısıtıyor ve ciddi oranda elektrik israf ediyoruz. Bir Alman tasarımcı grup tarafından hayata geçirilmek üzere olan Miito adlı yenilikçi ısıtıcı ise istediğiniz miktar sıvıyı, tüketeceğiniz kabın içinde ısıtıyor. Üstelik çok zekice bir yöntemle.

 • KFC’ye gittiniz, tavukları sipariş ettiniz, on parmak daldınız şapırdatarak yiyorsunuz. PEKİ O YAĞLI PARMAKLARLA TELEFONA KİM BAKACAK? Mesajlara nasıl cevap verilecek, Instagram’da nasıl çift tıklanacak? Neyse ki KFC bu büyük soruna çareyi buldu. Buyrun akıllı tepsiye! (Şimdilik sadece Almanya’da. Biz kolonyalı mendille devam edelim)

https://vimeo.com/126814985

 • Almanya kökenli iki firma. Biri yerlerin, biri göklerin kralı. Mercedes ve Lufthansa birleşip bir kabin tasarladı. Bu hafta görücüye çıkan ürün tahmin edebileceğiniz gibi tahminlerin ötesinde.

mercedes-benz-lufthansa-jet-8-970x546-c

 • Kabin tasarımına yönelik bence en heyecan verici tasarım basit bir kaydırma hareketiyle orta koltuk stresini ortadan kaldıran CozySuite. Hemen istiyorum!

tas-brochure15

 • Havalardan yere inmeden değinelim; bu hafta İsviçre ilk iş jet uçağını tamamlayarak 55 dakikalık başarılı bir test uçuşuyla göklerle tanıştırdı. Pilatus tarafından üretilen PC-24 kodlu uçak 10 kişilik yolcu kapasitesine, 3 bin 610 km menzile ve 9 milyon dolar fiyata sahip.

pc-24-maiden-10

 • Lafı geçmişken; uçakların güvenlik testindeki uygulamalar arasında ‘tavuk fırlatma’ dahi varmış.
 • Gözü havalarda olanlara bu hafta kırdığı dünya rekoru bahanesiyle apayrı bir ulaşım aracını da tanıtmış olayım (Kanadalı Alexandru Duru, Guinness Rekoru’nu kırmak için 50m yol almak zorundaydı. Kendi geliştirdiği hoverboard ile 275,9 metre yol alarak rekoru epey ileri taşıdı).

 • Nereye yapacağımıza dair tartışmayı henüz bitirdik (laağbo nerde?). Fakat def-i hacet meselesinin uygun pozisyonu hakkındaki arayış hala sürüyor. Yapılan araştırmalar en doğrusunun bizim alaturka dediğimiz tarzda olduğunu ortaya koyuyor. Biri de oturup bunun için bir ürün tasarlamış. Alaturka tadında alafranga! (ürün görselinde hanımefendinin mutluluğu yüzünden okunuyor)

testimonial-banner

 • Gelelim iki tekerlekli dünyanın bu haftaya yönelik gelişmesine. Kickstarter’da fonlanmaya çıkan CENTINEL WHEEL her bisikleti elektrikli hale getiren bir jant. Şu ana kadar gördüğüm en mantıklı ‘harici’ çözüm. Fakat 900 dolar epey düşündürücü. Bu bedeli alacağınız yeni bisikletin bütçesine ekleyerek çok daha iyi bir alışveriş yapabilirsiniz. Ama unutmayalım; bu fikirlerin endüstriyel (seri üretim) ve ucuz serileri yakında çıkacak.

 • Bratislava merkezli Nice Architects tasarım evi bu hafta görücüye çıkardığı Ecocapsule adlı ‘taşınabilir’ ev konseptiyle ilginç bir harman yakalamış. Sadece 8m2’lik bir alanda neler yapılabileceğini görün.

ecocapsule

 • İsveçli tasarım şirketi Tham & Videgård yeni bir ev tasarımı için arayışa girdi. Ancak bunu tek başına yapmak yerine süreci internete açarak tüm İsveç halkından fikir toplamaya karar verdi. Sürece 2 milyon İsveçli katkıda bulundu! (Bu ülke nüfusunun yüzde 20’sine karşılık geliyor). Ortaya çıkan tasarım The Hemnet Home ismini aldı. Dünyanın en demokratik ve kollektif tasarımıyla tanışın.

HemnetHemmet_Exterior_2_night-web-540x415

 • Tasarımcı Jeffrey Heiligers imzalı Posture adlı kıyafet serisi bilgisayara mahkumların kamburuna derman oluyor. Duruşunuz bozulduğunda sizi uyaran bir kıyafet hiç de fena fikir değil hani.

Jumper_24_639

 • Starfleet/Machine bir masa saati. İsminden anladığınız gibi ismini bir bilim-kurgu şaheserinden alıyor. Bunların hepsini zamanla unutabilirsiniz. Fakat 34 bin 500 dolarlık fiyatı eminim hafızanıza kazınacak.

32 Yorum

 • Serdar bey, pazar günü için müthiş bir özet uzunluğu konusunda hiç sıkılmadan okudum çok teşekkür ederim

 • Amirim uzunu da hoş, kısası da hoş! (Ulen Türkçe, sen niye hep yanlış anlatıyorsun?) :)

 • Merhabalar,
  “insan organlarını bir çip üzerinde simüle ederek tıpta çığır açan Emulate” konusuna ait videoya erişilemiyor… Özetlerin uzun ve kısalığı, her hafta farklı bir ölçüde okuma hissi uyandırıyor bende. Bazen kısa geliyor bazen de uzun ancak bu gün okuduğum şekli ile gayet iyi bence. Bir diğer şahsi yorumum ise; dünyadan farklı gelişmeleri okumak için buraya gelmediğim. Beni buraya çeken şey, sizin gelişmelere yönelik yorumlarınızı okumak. Çünkü günümün büyük bölümünü net başında geçiriyor ve sık sık gelişmeleri takip edebiliyorum. Ancak tecrübe ile yoğrulmuş bir hayatın gözleriyle bakıp, sesiyle gelişmeleri yorumlamak, bana inanılmaz bir katkı sağlamaktadır. Son olarak söylemek istediğim şu ki; Olaylara bakışınızı/yorumlarınızı bir kaç cümle ile arttırabilirsiniz zira keyif alarak okuduğum, sizin o güzide bilgi ve deneyimlerinizin kelimelere dökülmüş halidir.. Tüm emekleriniz için teşekkür ediyorum. Sevgilerimle

 • Üstad selamlar, iyi pazarlar. Bence yazılar daha uzun olabilir çünkü bir hafta boyunca olan şey bukadarcık mı? (Nankörlük etme lan!) dediğim zamanlar oluyor.
  Diğet konu bilişim vadimiz ile ilgili düşüncelerinin, öngörülerin ve önerilerinin olduğu bir yazıyı yada önereceğin yazıları merakla beklerim.

  Saygılar

 • Serdar Bey merhaba,
  Haftalık özetler teknolojik ve hayata dair konuları takip için çok yararlı bir kaynak olarak en başından beri takip ediyorum. Çok teşekkür ederim.
  Tek bir önerim olacak. Maddeleri bir hash, anchor ekleyip sadece o maddeyi paylaşmayı sağlayabilirseniz faydalı bir özellik olacaktır.
  Tekrar teşekkürler.

 • LG G2’yle kendi zirvesini yaşadı gibi geliyor bana. Teknolojik olarak G3 ya da G4 daha iyi olabilir elbette ama sizin de söylediğiniz gibi gereksiz büyük. O yarım inç itici duruyor. Compact serilerinde hiçbir zaman iyi bir çizgi yakalayamadı LG. Compact konusunda Sony’yi örnek alsa her şey çok daha güzel olabilir. G4’le G4c arasında sadece boyut değil bildiğiniz nesil farkı var.

  Bu hafta da gözümüz, dimağımız doydu, Teşekkürler.

 • Telefonlarda gerçek anlamda mini/compact tasarım işini en iyi Sony Xperia Z3 ve Z3 compact ile yaptı.Neredeyse hiçbir özellikten vazgeçmeden küçük ekran ve buna bağlı olarak pil ömrü kazanmış oldu. Diğer firmaların mini/compact’ta başarısız olmasının tek sebebi neredeyse tüm özellikle 1/3 oranında düşürmeleri. Eğer özellikleri bu kadar düşürmeden ekranı küçültseler çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşacaklardır.

 • Serdar Bey, öncelikle paylaşımlarınızı beğeni ile takip ettiğimi bilmenizi isterim.

  Chrome un bellek sorunu ile ilgili olarak farklı bir eklenti önermek isterim.
  OneTab https://goo.gl/x18nJ
  The Great Suspender ve Save To pocket eklentilerini de kullandığımı belirtmekle beraber OneTab ın seçeneklerini de göz önüne aldığınızda bellek sorununu gidermenize ek olarak; Sekmeleri kaydetme, yönetme ve farklı platformlarda sekmelere listeler şeklinde ulaşmanız açısından vazgeçilmez bir eklenti olduğu kanaatindeyim.Kısacası denemenizi ve kurcalamanızı tavsiye ediyorum.

  İyi pazarlar dilerim.

 • Uzunluk bir süre sonra yoğunlaşmayı azaltabilir diye düşünüyorum.
  Günümüzde insanların uzun yazıları okuyacak sabrının azaldığını gözlemliyorum.
  Özet , adı üstünde özet olmalı.

 • DaVinci’yi görünce NİSAN YDS aklima geldi. İlk orada öğrenmiştim ne olduğunu. Gerçekten günümüz gelişmişliğinin göstergesi.

 • The Great Suspender eklentisi yerine önerebileceğim bir eklenti var; Onetab (Chrome ve Firefox için kullanılabiliyor, adresi one-tab.com). Açık olan sekmeleri tek tıkla bir sekmede görüntülenecek şekilde listeliyor. O anki sekme gruplarını isimlendirebiliyorsunuz. Listede bulunan sekmelerden birine tıklayınca link yeni sekmede açılıyor, listeki link kaldırılıyor. Uzun zamandır kullanıyorum, oldukça kullanışlı.

 • Amirim, sen bir hafta binbir çiçekten toplayıp özetliyorsun, biz pazar yetmezse bir haftaya yayıp, yayıla yayıla okuyoruz. İçin rahat olsun. Emeğine ve zihnine sağlık.

 • Bu yazı kısa olmuş.Yani yazılarınız doyumsuz oluyor , o yüzden uzun yazılarınız daha çok iyi oluyor.Haftalık özetlerin haricinde ara yazılarınızı sıklaştırın.Yazılarınızdan çok şey öğrenip , faydalanıyoruz sağolun.

 • Emekleriniz için teşekkürler. Kısa olursa daha çok haberi kaçırırım diye düşüyorum. Siz istediğiniz kadar yazın ben okuyabildiğim kadar okuyacağım…:-)

 • Sanırım bu pazar özetlerinin tek eksiği belki klişe olacak ama yeni açılmış dergi kokusu :) Pazarları iple çektiren, takip edilen bir dizi gibi yayın saatini bekleten bugüne kadar yazdığınız 30 yazı için gerçekten teşekkürler. Elbette önceden de yazıları takip ediyor zevkle okuyorduk ancak bu yazı dizilerinin tadı çok farklı. Sınavlarla çakıştığı için ve rahat rahat okuyabilmek için bu hafta iki gün ertelemiş olsam da diğer kimi zamanlarda olduğu gibi diğer okuyucuların yorumlarını da görmek ikinci bir katkı daha sağlıyor.

 • Daha fazla uzun olmamasını rica ediyoruz. Bu uzunluk gayet iyi.

  Serdar bey sağolsun uzun zaman önce lg g2’ye dikkatimizi çekti. Hem beni idare eden bir telefonum var hem de biraz ucuzlasın diye bekleyeyim dedim bu yıl içerisinde alacağım ama iphone’lar gibi zamlanacak diye endişeleniyorum bugünlerde.

 • Harika bir güncel gündem yazısı olmuş ama galiba biraz kısa olmadımı? Ki bir çok insan herşeyi sosyal medyadan takip ederken açıkçası eskisi gibi uzun uzun bekledim mserdark.com blog sitesi diyince her hafta işte bu acaba çevremde dünyada teknoloji anlamında neler oluyor diye merak ediyor insan ki serdar kuzuloğlu gibi bir usta kalemden bu makaleleri okumak gerçekten harika bir an 25 dk yazıda yazılsa bu blogda sıkılmam teşekkürler tebrikler hocam

 • Mad Max:Fury Road’un yönetmeni George Miller, sanat yönetmeni ise Jacinta Leong. Dikkatinizi çekerim.

 • Hocam kısaltmayın valla yazı bitince üzülüyorum. Yani uzun olması hiç sorun değil.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği