Haftanın Özeti: 26

20 -26 Nisan 2015 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

 

Sinema / TV / Kültür / Sanat

masumiyet

 • Benzer bir sevindirici gelişmeyse yine İstanbul’un bir övünç kaynağı Oyuncak Müzesi ile ilgili. 23 Nisan’da doodle olarak Oyuncak Müzesi temasını kullanan Google, Harita hizmeti üstünden dileyen herkesin ekranı başında bu müzeyi gezmesini mümkün kıldı.

istanbul-oyuncak-muzesi_312710

 • Bu hafta Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı verilere göre 2014 yılında Türkiye’de 44 bin 613 kitap yayımlanmış (adet değil; başlık). E-kitap sayısıysa 5 bin 245 adet olmuş.
 • Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu yükselen okuma oranından dolayı memnun.
 • Wall Street Journal, oturmuş 1963’ten 2015’e kadar bütün Avengers çizgi-romanlarının kapaklarını derlemiş, renk skalalarına göre analiz edip bir etkileşimli infografiğe dökmüş. İşin güzelliği bir yana muhteşem bir kapak arşivi de çıkmış bu vesileyle.

6974

 • Star Wars, Return of the Jedi’dan 30 yıl sonra yeni bir filmle yeniden karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Serinin her örneğinde olduğu gibi delicesine sevmek, yere-göğe sığdıramamak her mümin Jedi’a farz kılınmış. Bu site ise jenerikteki meşhur açılış animasyonuna yönelik tahminleri topluyor (en popüler tahminlere bakmayı unutmayın).

Özetleri Tayvan kökenli garip ötesi bir detayla bitirelim. Ülkede yeni akımlardan biri cenaze törenlerinde striptizci çağırmak. Bir ara Uzakdoğu cenazeleriyle ilgili bir derleme yazmayı düşünüyorum. Bundan dahi garip şeyler olduğuna emin olun.

Geçtiğimiz 7 güne dair benim aklımda kalanlar, paylaşmaya değer bulduklarım bu kadardı. Hepinize sağlıklı, mutlu ve bereketli bir hafta dilerim.

Bu derleme hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek diğer arkadaşlarınızı haberdar edebilirsiniz. Yeni yazılardan öncelikli haberdar olmak için aşağıdaki forma e-posta adresinizi girmeniz yeterli.

Fikir ve katkılarınızı ise aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Benim için son derece yol gösterici ve fikir verici olduklarını bilmenizi isterim.

15 Yorum

 • Tek bir satır kod yazmadan yılda 450 bin dolar kazanan uygulama geliştiricisiyle tanıştınız mı? Bu haberin linki başka bir habere gidiyor.

 • Amirim 2016 da daha çok “hayır” diyeceğim demişsimiz ama bu benim inanışıma çok ters düşen bir düşünce. Tamam mutsuzluğu önlüyor ama mutluluk da getirmiyor. Deneyimlerinizin sonuçlarını bir yerde not olarak paylaşırsanız çok sevinirim. Ben de anahtar kelimelerimi güncellerim.

  Bir de hep merak ederim, bu kadar okuyor araştırıyorsunuz, aklınıza TR’de yapılabilecek iş fikri gelmiyor mu? Okurken bile ilham alıyor insan. Tşkrler.

 • amcan için başın sağolsun, mekanı cennet olsun amirim, hepimiz sıradayız bir tek bu sırada herkes geriye doğru gitmek istiyor, ayrıcalık ya da vip istemiyor, mesele inanmak da değil zaten buna rağmen yazmanız büyük özveri. Böyle bir kazanımın bende olduğunu pek sanmıyorum.

  yazmış olduğunuz diğer linksiz videolarınıza gözattm gerçekten görülmeye değerler.

  Yarın üniversite de ‘İşletmelerde İnovasyonun Önemi’ dersinin .ppt sunumunu hazırlıyorum, bloğunda alıntı yaptığım için kusura bakmazsın umarım

  zaten benden daha fazla heyecanlanan bir Allah’ın kulu daha görmedim (Demek ki mesela anlatma kabiliyetinde) şu nükte sanatına bir türlü kavuşabilmiş değilim. Şunu öğrendim ki hiçbir yazınız tek seferlik okunup geçilecek yazılacak şeyler değil, hayatımıza aktarılana kadar okumalıyız.

  bulduğum birkaç faydalı siteleri listeyen bir kaç yüz site:)
  1) http://goo.gl/4OY15z
  2) http://goo.gl/fV0H4W
  3) http://goo.gl/k1vQyN
  4) http://goo.gl/Gw3PLJ

  tabi ki faydalıdan kastım bir göz at, sıkıl kapat tarzı siteler de olabilir sonuçta medium’da 300HarikaŞey’den kaçını hala kullanıyoruz.

  bi de bu var, http://goo.gl/NkBjqe

 • Serdar Bey,

  Facebook’un YouTube’u gecmesi “simdilik” pek olasi degil. Sitede izlenen video sayisi ise mobil uygulamaya getirilen “zorunlu” izleme ayarindan kaynaklaniyor.

 • Sizin yazınızı okuyana kadar 1995 yılında ODTÜ’de basılan İngilizce hazırlık kitabındaki bir yazının 20 yıl sonrası için öngörülerinin çok aşırı olduğunu düşünüyordum. Arabaların geleceğine dair isabetli tahminlerde bulunmuşlar. Hayret ettim.

  CARS OF THE FUTURE
  What kind of cars will we be driving in the year 2015? Rather
  different ones from those that we know today. The next twenty years
  will bring greater change in car models than the past fifty years.
  Tomorrow’s cars will not look like those of today. The most important
  5 cause that will lead to a change in the design of cars will be
  environmental. That is, tomorrow’s cars will be designed not to cause
  air pollution. They will be electrically powered; in other words, they
  will run on electricity entirely and therefore, be environmentally clean.
  Besides the problem of pollution, there is also the problem of heavy
  10 traffic and traffic accidents today. The last two may also be avoided if
  computers drive the cars instead of drivers. As a passenger, all you will
  have to do will be to get in the car and say where you want to go. The
  computer will do the rest and take you there. This, however, will
  require the construction of special intelligent roads, as tomorrow’s
  15 models won’t be able to move on ordinary roads. These roads will
  contain special strips that can supply (provide) electrical power to the
  vehicles as they drive along them. The special equipment in cars will
  pick up the necessary fuel during long journeys from a power source
  which will exist in the road. As computers – not drivers – will provide
  20 safe driving, there will be fewer accidents; or, maybe, there won’t be
  any accidents at all.

 • Serdar Bey Selamlar, ellerinize sağlık, her hafta gerçekten keyifle bekleyip okuyorum. Amcanız için Allah rahmet eylesin

  Bir şey dikkatimi çekti yapılan yorumlarda verilen linkler yeni sayfa ya da sekmede açmıyor :)

  Sevgiyle kalın

 • Merhaba,
  Siemens muhendislerinin gelistirdigi 50kg’lik motorun elektrik motoru oldugunu da ben belirteyim :)

 • …her mümin Jedi ‘a farz kılınmış… Mümin, farz, Mekke, Hac… Bunlar değer vermeye çalıştığım şeyler, keşke başka benzetmeler yapsaydınız…. Farkındayım bu işin sonu yok, kişi sineğin sol kanadına tapınıyor da olabilir, bahsettiğiniz ya da benzetme yaptığınız başka şeyler, başka tepkilere de sebep olabilir, nasıl diyeceğimi bilemedim…

 • Radikal’de yazdığınız dönemde yazılarınızı takip eder arşivlerdim. Blog’u her hafta pazartesi okuyorum. Bana enerji veriyor. Bu yüzden eski özetleri okumaya karar vermiştim. Bu özete kadar geldim. Çok geç olacak biliyorum, kanser araştırma yazılarınızın nedeni ve amcanız bağlantısına üzüldüm. başınız sağolsun. Nur içinde yatsın amcanız.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...