Güvenlik, gözetim robotlarına emanet edilecek

Cornell Üniversitesi araştırmacıları; robotlar, drone'lar ve akıllı kameraların sürekli bilgi paylaşabileceği bir güvenlik ağı yaratmaya çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Güvenlik kameraları birinin bir tren istasyonuna şüpheli bir paket bıraktığını kaydettiğinde, kameraları inceleyen görevli, sahadaki güvenlik görevlisine haber verip, şüpheli kişiyi kameranın görüş alanından çıkmadan yakalamasını sağlayabilir. Ancak bu işlem için çok hızlı hareket etmek ve çok dikkatli olmak gerekiyor. Şimdilik bu çok etkili olmayan yöntemi kullanıyoruz ancak gelecekte bu işi robotlara devredeceğiz.

Bir suça tanık olan güvenlik kamerasının, yüz tanıma teknolojisine sahip olan tekerlekli bir robot olduğunu ve edindiği bilgileri anında diğer robotlarla paylaşabildiğini düşünün. Bir bölgeyi inceleyip şüpheli kişileri sürekli gözetim altında tutabilecek bu robotlar, günümüzde kullanılan yöntemden çok daha etkili olacaktır.

Robotlar, dronelar ve kameralar birlikte çalışacak

Cornell Üniversitesi araştırmacıları, kameralı robotlar, drone’lar ve hareket edebilen akıllı kameraların sürekli bilgi paylaşabileceği bir ağ yaratmaya çalışıyor. Bu cihazlar şüphelileri takip edebilecek, bakış açılarını değiştirebilecek hatta yapay zeka sayesinde çevredeki problemli davranışları tespit edebilecekler.

ABD Deniz Kuvvetleri Araştırmaları Ofisi’nin 1,7 milyon Dolar yatırımda bulunduğu projede araştırmacılar, sağa sola dönebilen, yukarı aşağı hareket edebilen ve zum yapabilen otomatik kameralarla donatılmış robotlar kullanıyor. Araştırma ekibinin yöneticisi Prof. Silvia Ferrari, “Robotlara; insan, otomobil ve hayvan gibi ilgi unsurlarına odaklanmayı, gördükleri eylemleri anlamlandırmayı ve izledikleri obje ya da kişinin bir sonraki hamlesini tahmin etmeyi öğretmeye çalışıyoruz.” diyor.

Bir gün, yazılım yüzlerce kameralı robotu kontrol etmeyi başarabilir ancak ilk aşamada Cornell ekibi 12 kameralı bir sistemi aynı anda yönetecek bir yazılım geliştirmeye odaklanmış durumda. Gözetlenen alan eğer çok büyükse, mobil robot ağı güvenlik görevlileri için büyük bir yardımcı olabilir.

Amaç robotlara otonomi sağlamak

Ferrari, burada amacın robotları mümkün olduğunca otonom hale getirmek olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, gözetleme robotlarının tamamının ellerindeki görüntüyü birbiri ile paylaşarak bir sahnede olan biteni kavrayabilmesini ve verilerdeki eksik noktaları tespit edebilmesini sağlayacak bir yazılım geliştirmek için çalışıyor.

Genellikle gözetleme sistemleri verileri bir insan operatöre gönderir ve görüntüler bu güvenlik görevlisi tarafından denetlenir. Taktiksel hamleler de bu kişinin kararlarına göre yapılır. Ferrari “Bizim amacımız, kurulan ağın bu noktasını otomatik hale getirerek algılama görevini de robotlara vermek.” diyor.

Gözetleme robotlar birbirleriyle kodlar aracılığıyla iletişim kuracak ancak bu iletişim insanların da anlayabileceği bir söz dizimine de aktarılacak. Ferrari bunun, insanların sisteme dahil olacağı tek nokta olacağını ifade ediyor.

Robotlar mantık yürütecek

Robotların mantık yürütmesi ve karar alabilmesi için Cornell ekibi yapay zeka navigasyon algoritması geliştiriyor. Bu algoritma, toplanan bilgileri algılayıp anlamlandıracak yeteneklere de sahip olacak. Yani bu robotların navigasyon anlayışı ‘A noktasından B noktasına gitmek’ kadar basit olmayacak. Robotlar gördüklerini anlamlandırarak neyi takip etmesi gerektiğine karar verebilecek.

Şimdilik bu gezgin robot gözetleme ekibi teknolojisi geliştirme aşamasında ve sahada kullanılabilmesi için çok fazla çalışma gerektiriyor. Ferrari, ekibinin önümüzdeki üç yıl içerisinde bir tanıtım versiyonu hazırlayacağını düşünüyor.

Kaynak: Recode

Güvenlik kameraları birinin bir tren istasyonuna şüpheli bir paket bıraktığını kaydettiğinde, kameraları inceleyen görevli, sahadaki güvenlik görevlisine haber verip, şüpheli kişiyi kameranın görüş alanından çıkmadan yakalamasını sağlayabilir. Ancak bu işlem için çok hızlı hareket etmek ve çok dikkatli olmak gerekiyor. Şimdilik bu çok etkili olmayan yöntemi kullanıyoruz ancak gelecekte bu işi robotlara devredeceğiz. Cornell Üniversitesi araştırmacıları; kameralı robotlar, drone'lar ve hareket edebilen akıllı kameraların sürekli bilgi paylaşabileceği bir ağ yaratmaya çalışıyor. Bu cihazlar şüphelileri takip edebilecek, bakış açılarını değiştirebilecek hatta yapay zeka sayesinde çevredeki problemli davranışları tespit edebilecekler.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği