Güneş ışınlarıyla su temizleyen cihaz

Sudaki bakterileri temizlemek için güneş enerjisini kullanan bilimciler, küçük dikdörtgen bir cihaz ile bir şişe suyu 20 dakikada temizleyebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer kirli bir suyun içindeki bakterileri öldürmek istiyorsanız en iyi yöntem bu suyu şeffaf bir şişede güneş ışığına maruz bırakmak ve morötesi ışıkların işi halletmesini beklemek. Bu yöntem 6 ila 48 saat içinde suyun içindeki tüm bakterileri yok ediyor. ABD Enerji Bakanlığı’nın SLAC Laboratuvarı ve Stanford Üniversitesi tarafından geliştirilen yeni yöntem bu yöntemin süresini azaltıyor.

Yaklaşık bir posta pulu büyüklüğündeki dikdörtgen bir cihaz geliştiren araştırmacılar, [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]bir şişe suyun içindeki bakterilerin yüzde 99,999’unu sadece 20 dakika içinde yok edebiliyor[/inlinetweet]. Molibden disülfür nanoparçaları ile kaplı bir cam alt katmanından oluşan cihazın kenarları da ince bir bakır tabakasıyla kaplı.

molybdenum-disulfide-water-treatment-4

Görünen güneş ışığı daha güçlü

Güneş ışığının gözle görünen bölümüne maruz kaldığında hem molibden disülfür hem de bakır, suyun içindeki hidrojen peroksit gibi dezenfektan kimyasalların açığa çıkması için fotokatalizör görevi görüyor. Bakteri öldürme işlemi tamamlandıktan sonra tüm kimyasallar çözünerek geriye sadece saf su bırakıyor.

Bu sistemin daha hızlı çalışmasının sebeplerinden birisi, morötesi güneş ışınlarının güneş enerjisinin sadece yüzde 4’ünü taşıması. Bu sistemde kullanılan görünen güneş ışınları ise güneş enerjisinin yüzde 50’sini taşıyor.

Ancak bu yöntemin sadece bakteri temizlemesinde işe yaradığının altını çizmek gerek. Kimyasal kirlenmelerde bu yöntemi kullanmak mümkün değil. Bakteri alanında şimdiye dek sadece 3 tür üzerinde denenen bu yöntemin diğer türler üzerinde de başarılı olacağı düşünülüyor.

Kaynak: New Atlas

Sudaki bakteriler güneş enerjisiyle öldürülebiliyor. Suyu şeffaf bir kapta güneşe bırakmak bunun için yeterli. Ancak bu yöntem çok uzun sürüyor. Bilimciler bu süreyi kısaltmak için molibden disülfür ve bakır kullanarak, posta pulu büyüklüğünde bir cihaz geliştirdi. Bu cihaz güneşin morötesi ışıkları yerine görünür ışıklarını kullanıyor. Böylece normalde 6 ila 48 saat süren işlem 20 dakikada tamamlanabiliyor.

1 Yorum

  • Temizleme sonunda bakterisi fakir (zehirli) kimyasalı zengin bir su ortaya çıkıyor!?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği