Güneş enerjili otomobil Sion 2019’da piyasada olacak

Sono Motors adlı Alman girişim, üzerinde bulunan güneş enerjisi panelleri sayesinde yolda giderken şarj olabilen bir elektrikli araç geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sono Motors adlı Alman girişim, üzerinde bulunan güneş enerjisi panelleri sayesinde yolda giderken şarj olabilen bir elektrikli araç geliştiriyor. Sion adı verilen aracın geliştirme sürecinin sonuna gelindi ve 2019’da satışa sunulması bekleniyor.

Sion, güneş panellerinin yanı sıra, sıradan prizlerden ya da diğer Sion araçlardan şarj edilebiliyor. Aracın çatısında, kapılarında ve ön kaportasında toplam 330 adet güneş enerjisi hücresi bulunuyor. Böylece aracı kullanırken bir yandan bataryayı doldurmak mümkün.

Bu tasarımın tek olumsuz yanı ise Sion’un sadece tek bir renkte üretilebilmesi. Güneş panellerinin çalışabilmesi için aracın siyah olması gerekiyor. 2019’un ikinci yarısında satışa sunulması beklenen Sion şimdiden 5 bin adet ön sipariş aldı. Tanesi 16 bin Avro’ya satılacak aracın bataryası ise 4 bin Avro’ya ayrıca satılacak. Yani aracın toplam maliyeti 20 bin Avro (132 bin Lira).

Kaynak: Euronews

Sono Motors adlı Alman girişim, üzerinde bulunan güneş enerjisi panelleri sayesinde yolda giderken şarj olabilen bir elektrikli araç geliştiriyor. 2019'un ikinci yarısında satışa sunulacak Sion adlı aracın fiyatı 20 bin Avro olarak belirlendi. Araç şimdiden 5 bin adet ön sipariş aldı.

1 Yorum

  • Sadece gunes ile calisabilen elektrikli arac… Yapilmis olan pek cok ornekten ogrendiklerimize gore henuz makul degil bu is. Disarida sarj edilmedigi muddetce solar hucrelerin urettigi enerji ile hangi motoru ne kadar gucte dondurebilirsiniz ? Belki solar hucrelerde yeni bir teknoloji bulunur, verim cok yukselir vs. ama bugun urettiginiz solar gucle calisacak olan elektrikli arac, ancak cok hafif, icinde maks iki kisi tasiyan, yokuslarda cok zorlanan veya cikamayan, aerodinamigi arttirmak icin sinirli tasarimlara sahip bir arac olacaktir…
    Ayrintilara bakmak lazim…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği