Google: “Reklam gibi blog yazmayın”

Google blog sayfalarında, şirketlerden aldıkları ücretsiz ürünleri tanıtan blog yazarlarının uyması gereken bir dizi kural yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google blog yazarlarını ücretsiz ürün karşılığı yazdıkları reklam içerikli yazıları kendi görüşleriymiş gibi göstermemeleri konusunda uyardı. Blog yazarlarının yazdıkları içeriğin reklam amaçlı mı yoksa kişisel içerik mi olduğunu belirtmeleri gerekiyor. Aksi takdirde bu blogların içeriklerini arama sonuçlarında daha alt sıralarda gösterebilir.

Google’ın yayınladığı uyarı listesi 3 maddeden oluşuyor. Blog yazarlarına bu tarz durumlarda öncelikle link paylaşımı konusunda dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Blog yazısında paylaşılan linkin takip uzantısı olmaması gerektiğini belirten Google bu linklerin ‘doğal yollarla’ eklenmemiş olarak yorumlanacağını belirtti.

Kimi blog yazarları, şirketlerle anlaşarak belirli bir ürün için övgü dolu yazılar yazıyor daha sonra okuyucularını bu ürünü satın almaları için yönlendiriyor. Ürünün sayfasına giden linkin sonundaki uzantı sayesinde blog sayfasından o sayfaya kaç kişinin geldiği görülebiliyor. Blog yazarı da gönderdiği müşteri oranında ödüllendiriliyor. Google blog yazarlarına, sitelerindeki ürün linklerine o linkin arama motorları tarafından takip edilmesini engelleyen ‘nofollow’ uzantısı eklemelerini tavsiye etti.

“Okuyucuya karşı dürüst olun”

Okuyucuların reklam mı yoksa tarafsız içerik mi okuduklarını bilme hakkı olduğunu ifade eden Google, ikinci madde olarak bu konunun net bir şekilde ifade edilmesini talep etti. Blog sayfası eğer o yazı için ücretsiz ürün ya da para ödemesi alıyorsa bunun yazının içeriğinde belirtilmesi gerekiyor.

Son maddede ise sırf reklam olsun diye değil, gerçekten blog yazarı ve okuyucu kitlesi ile alakalı, orijinal içerik üretilmesi önerildi. Başka bir alanda isim yapıp belli bir okuyucu kitlesi edinmiş blogların, sırf daha fazla para önerildiği için alakasız bir sektörden ürün tanıtması da Google’ın radarına yakalanan şeyler arasında.

Bu maddeler oldukça net görünse de ürün incelemesi için ücretsiz ürün almak her zaman taraflı yazmaya sebep olmuyor. İşini hakkıyla yapan blog yazarları, herhangi bir talepleri olmamasına rağmen firmalardan ücretsiz ürün alıyor ve bu ürünlerin iyi yönlerini de kötü yönlerini de detaylarıyla yazıyor.

Google’ın radarının bu blog yazarlarını diğerlerinden nasıl ayıracağı ve reklam amacı olmayan blog yazarlarının bu uygulamalardan nasıl etkileneceği merak konusu.

Google reklam içerikli yazı yazarak firmalardan ücretsiz ürün ya da para alan blog yazarıları uyardı. Google'ın 3 maddelik kılavuzunda bu tarz yazıların reklam amaçlı olduğunun açıkça belirtilmesi gerektiği ifade edildi.

10 Yorum

 • Tabi merak konusu olur zira dunyahalleri.com da bariz para karşılığında tutulan bir web günlüğü. Kaleme almanız ironik olmuş. Gerçekten sevdim bu yazıyı :)

 • Google reklam, organik aramalar ile ulasilan icerigin, özgün ve şeffaf olmasini tasnif etmektedir. Arama motorlarına yapilan optimizasyon da da,faydalidir bu yaklasim. blogerlarin bu seffaflik ile paylastiklari içeriğin, tüketiciye doğru bir şekilde yansitilmasida Google’nin sıralama kaybettirmeside tüketicinin faydasina korunmasına olan yaklasimini gösteriyor diye düşünüyorum.Doğru bilgi seffaflik yasasin Hz.Google :)

 • Ücretsiz ürün bloggerlar için sürdürülebilir bir model, zira tanıtımı yapılacak her ürünü satın almak yazarlar açısından mümkün değil. Reklam içeren / içermeyen ayrımı -niyet okuma olmaksızın :) – nasıl yapılır bilemiyorum

 • Bunun yanı sıra anahtar kelime ile tanıtım yazısı satanlar için de bir yaptırım olmalı. Bir çok webmaster forumunda özellikle haber sitelerinden sıralama yükselmek için tanıtım yazısı satılmakta. Sıralama manipülasyonu için Türk webmasterlar fazlasıyla çalışıyorlar. :)

 • Google’ın dediği şu : Aynı çöplükte 2 horoz ötmez. Siz reklam yapamazsınız, o benim işim, siz sadece yazın. Benim işime girmeyin sizi cezalandırırım. Acımasızca.

 • İşlerini büyütmek isteyen startup’larla sosyal medya influencer’larının buluşmasını sağlayan online platform Influanza diye bir web uygulaması var. http://www.influanza.com Bu durumda onların iş modeli riske mi girmiş oluyor?

  • Atilla Bey Merhabalar,
   Google’un AdWords ürünü sürekli müşteri kaybediyor, özellikle küçük ve orta büyüklü işletmeler hızla Facebook, Instagram gibi alternatif çözümlere veya Influanza.com gibi organik büyüme sağlayan platformlara yöneliyor. Kendileri de bu durumu değiştirmek için çaba gösteriyor, ama eğer yeni dünyaya ayak uydurmak yerine, kullanıcıları ve işletmeleri böyle kurallarla sıkarlarsa, onlar kaybeder.

 • Reklam kokan sayfalar kötü kullanıcı deneyimi yaratacağı için, Google nezdinde o sayfanın değeri de düşecektir. Düşeceği için SEO açısından alınan linkin kalitesi de azalacaktır. Kendimizin okumayacağı yazıları tanıtım yazısı olarak yayınlamamak gereklidir.

  • Google da bir hevesle araştırdığınız konu ile ilgili güzel bir site buldum diyorsunuz ama yazıyı okumaya başladığınız ilk satırlarda reklam kokan ve başlıkla alakası olmayan yazılar içinde kaybolmanıza sebep olan sayısızca blog sayfaları var ne yazıkki. Bunların önüne geçebilmek için google ın algoritmesında ciddi geliştirmelere gerektiren bir durum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği