Google Assistant ertelenmesi muhtemel uçak seferlerini haber verecek

Google, Assistant aracı üzerinden, uçakların rötar yapma ihtimaline dair yolcuları bilgilendireceğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer deneyimli bir gezginseniz uçağınızın rötar yapmasına sebep olabilecek bir çok değişken olduğunun da farkındasınızdır. Bazen hava şartları uygun olmayabilir, bazen havaalanı uygun olmayabilir ve uçak vaktinde hareket edemez. Bu yüzden havayolu şirketi size sorun olmadığını söylese bile internetten uçağınızın durumu kontrol etme ihtiyacı duyabilirsiniz.

Ama o kadar deneyimli değilseniz ya da bunlarla uğraşmak istemiyorsanız size iyi bir haberimiz var. Google bugün Assistant aracı üzerinden uçakların rötar yapma ihtimaline dair yolcuları bilgilendireceğini duyurdu. Bu özellik kullanıma girdi ancak tüm kullanıcıların erişimine açılması birkaç hafta sürebilir.

Google’ın rötar tahmininin yeni bir özellik olmadığını belirtmekte fayda var. Şirket bu özelliği ilk kez bu yıl Ocak ayında kullanıma sunmuştu. Ancak o dönemde uçuşun rötar yapacağına dair bir bildirim yapılmıyordu. Öncelikle uçuşunuzu aramanız gerekiyordu. Bir rötar olma ihtimalı bulunyorsa bu uçuş sayfasında gösteriliyordu. Yani böyle bir özellik olduğunu bilmiyorsanız nasıl çalıştığını görmüş olmanız pek mümkün değil.

Önceki uçuş verilerini inceliyor

Google çoğunlukla, geçmiş uçuş verileri ile eğitilmiş makine öğrenimi algoritmasından faydalanarak gecikmeleri tahmin ettiğini söylüyor. Buna ek olarak şirket başka verileri de inceleyerek yakındaki uçuşlarda gecikme olup olmayacağını tespit ediyor.

Havayolu şirketleri, uçuşta rötar olsa bile vaktinde havalimanına gelmenizi söylüyor çünkü boş yer olan bir başka uçakla da gitmenizi sağlayabilirler. Hatta uçağınız vaktinde kalkacak olsa bile, havalimanına erken geldiyseniz sizin şirketinizin, sizin gideceğiniz yere giden daha erken saatli bir uçağı olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. Uçakta yer olması durumunda görevliler size yardımcı olacaktır.

Kaynak: TechCrunch

Google, Assistant aracı üzerinden, uçakların rötar yapma ihtimaline dair yolcuları bilgilendireceğini duyurdu. Önceki uçuş verilerini ve diğer güncel verileri inceleyen Google bu şekilde uçağın rötar yapma ihtimalini belirliyor ve yolcularına konu hakkında bildirim gönderiyor. Yine de havayolu şirketi resmi açıklama yapmadığı sürece uçağın kalkış saatinden önce havalimanında olmakta fayda var.Bir yanıt

  1. Ferdi avatarı
    Ferdi

    Merhaba öncelikle haber için teşekkür ederim. Başlıkta virgül kullanmanız iyi olur sanırım (:

Yorumunuz: