Göbeklitepe UNESCO Dünya Mirası listesine alındı

Dünyanın bilinen en eski anıtsal tapınağı Göbeklitepe, UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda Dünya Mirası listesine alındı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın bilinen en eski anıtsal tapınağı, kült yapılar topluluğu Göbeklitepe, halen Bahreyn’in başkenti Manama’da devam eden Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı‘nda Dünya Mirası listesine alındı. 2011 yılından beri UNESCO Dünya Mirası geçici listesinde yer alan Göbeklitepe, 4 Temmuz’da sona erecek toplantı sırasında listeye eklendi.

Devam eden komite toplantısında şimdiye kadar tescil edilen 15 Dünya Mirası Alanı’ndan biri olan Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km kuzeydoğusunda, Örencik Mahallesi yakınlarında yer alıyor. Anıtsal tapınağın geçmişinin günümüzden yaklaşık 12 bin yıl önceye dayandığı düşünülüyor. Dünyanın en eski tapınağı olduğu düşünülen alandaki buluntular, neolitik devrim hakkında bilinen ilk önce tarım devrimi, daha sonra beraber yaşam ve din gelişimi sıralamasının, ilk önce din ve beraber yaşam gelişimi, daha sonra tarım devrimi şeklinde gerçekleşmiş olabileceğine dair bir teorinin doğmasına yol açmıştı. Sahadaki arkeolojik kazılar, başkanlığını 1996 yılından 2014 yılındaki ölümüne kadar Alman arkeolog Klaus Schmidt’in yürüttüğü, bir Alman ekip öncülüğünde gerçekleştirilmişti. Geçen şubat ayında 18 aylık koruyucu çatı ve diğer ek ziyaret binalarının yapımı sona ererek, tekrar ziyarete açılan alan hakkında daha ayrıntılı bilgiyi (kendisinin sitem ve çekinceleri ile beraber) aynı zamanda kazı başkanın eşi de olan arkeolog Çiğdem Köksal Schimdt’in yazılarında bulabilirsiniz.

Göbeklitepe Türkiye’den söz konusu listeye giren 18. alan oldu.  

Göbeklitepe ile ilgili Klaus Schmidt’in ve eşi Göbeklitepe’yi kendi gözlerinden nasıl gördüklerini anlatan bu belgeseli (Klaus Bey’in vefat etmeden önceki son çekimleri) ve daha önce de paylaştığımız National Geographic yapımı bu belgeseli izlemek isteyebilirsiniz. Alan ile ilgili ayrıntılı bilgi içinse arkeofili sayfasında yayımlanmış bir yazıyı burada bulabilirsiniz. 

Dünyanın bilinen en eski anıtsal tapınağı, kült yapılar topluluğu Göbeklitepe, halen Bahreyn'in başkenti Manama'da devam eden UNESCO 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı'nda Dünya Mirası listesine alındı. 1995 yılından beri arkeolojik kazıların devam ettiği sahada neolitik devrime dair bilinen teorileri değiştirilmesine neden olan buluntular gün yüzüne çıkarılmıştı. Geçen şubat ayında 18 aylık koruyucu çatı ve diğer ek ziyaret binalarının yapımı sona ererek, tekrar ziyarete açılan alan 2011 yılından beri Dünya Mirası geçici listesinde yer alıyordu.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği