Gen terapisiyle alerjiye son

Queensland Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışmada, gen terapisi kullanarak tek seferlik bir tedaviyle şiddetli alerjiler tedavi edilmeye çalışılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Queensland Üniversitesi’nde yapılan bir bağışıklık bilimi araştırması sayesinde, astım gibi şiddetli alerjilere karşı hayat boyu koruma sağlayan tek seferlik bir tedavi hayata geçirilmek üzere.

Queensland Üniversitesi Diamantina Enstitüsü’nde çalışan Doçent Doktor Ray Steptoe yönetimindeki bir grup araştırmacı, hayvanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olan bağışıklık tepkisini ortadan kaldırmayı başardı. Steptoe, “Bir kişinin alerjisi varsa, belirtileri alerjendeki proteine gösterilen tepkiden kaynaklanır. Astım gibi hastalıklardaki zorlayıcı nokta ise T hücresi olarak bilinen bağışıklık hücrelerinin bir tür bağışıklık hafızası oluşturarak tedavilere karşı direnç göstermeleri. Şu anda gen terapisiyle hayvanlardaki bu T hücrelerinin hafızasını silebilir hale geldik. Yaptığımız çalışmada astım alerjeni üzerine çalıştık fakat aynı sistem yer fıstığına, arı zehrine, kabuklu deniz hayvanlarına ve diğer birçok maddeye alerjisi olan kişilerin tedavisinde de kullanılabilir.” dedi.

Öncelik astım ve ölümcül gıda alerjilerinde

Doktor Steptoe bulguların klinik öncesi araştırmaya tabi tutulması gerektiğini ve bir sonraki adımın laboratuvarda insan hücreleri kullanılarak denemeler yapmak olduğunu söyledi. Ayrıca nihai amaçlarının alerjiyi tamamen ortadan kaldırabilecek tek seferlik bir gen terapisi olduğunu ekledi. Steptoe, “Bu tedaviyi henüz normal bir grip aşısı kadar basit hale getiremedik ama daha kapsamlı şekilde kullanılabilmesi açısından daha basit ve daha güvenli hale getirmek amacıyla çalışıyoruz. Şu anda hedef kitlemiz şiddetli astımı ya da ölümcül gıda alerjisi olan bireyler.” dedi.

Doktor Steptoe ve ekibinin araştırması Astım Vakfı ve Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi tarafından destekleniyor.

Kaynak: UQ News

Queensland Üniversitesi Diamantina Enstitüsü’nde çalışan Doçent Doktor Ray Steptoe ve ekibi, hayvanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olan bağışıklık tepkisini ortadan kaldırmayı başardı. Bir sonraki aşama ise laboratuvarda insan hücreleri kullanarak denemeler yapmak. Araştırmanın asıl amacı, gen terapisi uygulayarak tek seferlik bir tedaviyle astım gibi şiddetli alerjilerin yok edilmesi. Şimdilik öncelik astım ve ölümcül gıda alerjisi olan kişilerde.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği