Geleceğin mesleği: Ölümden sonra ‘çevrimiçi hayatı’ düzenlemek

Annette Adamska'nın annesinin ölümünden sonra kurduğu Back Up Your Life adlı şirketin amacı hayatını kaybeden insanların dijital yaşamlarını düzenlemek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Annette Adamska‘nın annesi bir kazanın ardından yatağa mahkum kalınca, genç kadın annesi hakkında ne kadar az şey bildiğini fark etti. Adamska annesinin parasını ya da çevrimiçi hesaplarını nasıl yönettiğini ve bu hesaplara ait şifrelerin annesinin günlüğünde yazılı olduğunu bilmiyordu. Annesi hayata gözlerini yummadan önce birkaç ayı birlikte geçirebildiler ancak hala cevaplanmamış birçok soru vardı.

Bu deneyimin ardından Adamska profesyonel organizatörlük geçmişini, Back Up Your Life (hayatınızın yedeğini alın) adlı şirkete aktardı. Şirketin amacı hayatını kaybeden insanların dijital yaşamlarını düzenlemek. Adamska’nın sunduğu hizmetler arasında kişinin belgelerinin nasıl depolanacağı ve paylaşılacağına karar vermek, aboneliklere ve otomatik para gönderimlerine ne olacağına karar vermek bulunuyor. Adamska, bir ürünün düzenli olarak bize gönderilmesi için başlattığımız bir aboneliğimiz varsa, ürünün biz öldükten sonra da kapımıza gelmeye devam edeceğini hatırlatıyor.

Şirket müşterilerine sosyal medya hesapları, çevrimiçi abonelikler, şifre depolama, tekrarlayan ödemeler, yaratıcı işler ve daha fazlası için planlar hazırlıyor. Ayrıca kişi öldükten sonra bu hesaplara kimlerin erişebileceği de belirleniyor.

Ölümün ardından her şey acı verebiliyor

Sosyal medya profili gibi önemsiz gördüğümüz detaylar, ölümümüzün ardından yakınlarımız için bir üzüntü kaynağı haline gelebilir. Adamska “Hiçbir şey yakınını kaybetmenin acısını hafifletemez ama bazı şeyler durumu daha kötü hale getirebilir. Hayatını kaybeden bir yakınınızın doğum gününde bildirim almaya devam etmek ister miydiniz?” diyor.

Buna benzer hizmetler sunan başka şirketler de var ancak o şirketler hayatının sonuna yaklaşmış kişilere hizmet veriyor. Adamska’nın müşterilerinin çoğu 30’lu ya da 40’lı yaşlarında. Adamska müşterilerinin hayatlarını huzur içinde geçirmelerine yardımcı olmaya çalışıyor. Genç girişimci “İnsanların benim yaşadıklarımı yaşamalarını istemediğim için bu işi yapıyorum” diyor.

Kaynak: Technology Review

Annette Adamska'nın annesinin ölümünden sonra kurduğu Back Up Your Life adlı şirketin amacı hayatını kaybeden insanların dijital yaşamlarını düzenlemek. Şirket müşterileri halen hayattayken, müşterinin ölümünden sonra sosyal medya hesaplarına, dijital aboneliklerine ve tekrar eden ödemelerine ne olacağını kararlaştırıyor. Böylece şirketin bir müşterisi öldükten sonra yakınlarına doğum günü bildirimi gitmiyor ya da evine her hafta siparişler gelmeye devam etmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği