Fidye virüsleri için sigorta yolda

Fidye virüsleri her geçen gün daha büyük bir problem haline gelmeye devam ediyor. Uzmanlar bu durumun, bir krizin başlangıcı olabileceğini belirtiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fidye virüsleri yaygınlaşmaya ve her geçen gün daha büyük bir problem haline gelmeye devam ediyor. Uzmanlar bu durumun, bir krizin başlangıcı olabileceğini belirtiyor. SentinelOne adlı şirkette güvenlik stratejisi müdürü olarak görev yapan Jeremiah Grossman, katıldığı bir konuşmada “Pek çok kişi fidye virüslerinden etkileniyor ve pek çok kişi ödeme yapıyor. Durum gittikçe kötüye gidiyor ve kötüleşmeye de devam edecek.” dedi.

Şimdiden milyon doların üzerinde fidyelerin ödenmeye başladığını belirten Grossman, “Çalışamaz hale geldiğinizde, tekrar işe dönebilmek için elinizde ne varsa ödersiniz. Karşınızdaki aktif, bilinçli bir düşman”. şeklinde konuştu.

Dünyanın pek çok noktasında, geçtiğimiz yıllarda, fidye virüsü çeteleri ortaya çıktı ve çoğu kısa zamanda başarıya ulaştı. Bu alanda başarılı olmak için çok az engel bulunması ve elde edilecek gelirin neredeyse sınırsız olması, saldırganların başarısında önemli bir faktör oldu. Temel olarak saldırganları engelleyen tek faktör, kullanıcıların bilgisayarlarına giriş sağlayabilmek. Bu durum da şimdiye dek çok kolay aşılabilen bir engel olarak karşımıza çıktı.

Risk yok, gelir çok

Fidye virüsü probleminin ekonomisini inceleyen Grossman, saldırganları geçmişin deniz korsanlarına benzetiyor. Ancak fidye virüsü korsanları için gemi inşa etmek ya da saldırı sırasında vurularak ölmek gibi riskler bulunmuyor. Dünyanın herhangi bir noktasından internete erişebilen fidye virüsü korsanları, kimliklerinin ortaya çıkma ihtimali oldukça düşük olduğu için neredeyse hiçbir riske maruz kalmıyor.

Grossman, fidye virüsü pazarının gerçek dünyadaki adam kaçırma ve fidye isteme pazarıyla aynı yönde ilerlediğini; korsanların her geçen gün daha büyük firmaların verilerini rehin alarak ödeme talep ettiğini belirtiyor. Grossman’ın öngörüsü, yakında sigorta şirketlerinin de fidye virüsü konusunda koruma sağlayacağı yönünde.

“Zaman saldırganların lehine işliyor.” diyen Grossman, “Fidye virüsünü nasıl düzelteceğimizi biliyor muyuz? Muhtemelen. Bunu artık bir ekonomik model olarak görmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: On the Wire

 

Fidye virüsleri yaygınlaşmaya ve her geçen gün daha büyük bir problem haline gelmeye devam ediyor. Uzmanlar bu durumun, bir krizin başlangıcı olabileceğini belirtiyor. SentinelOne adlı şirkette güvenlik stratejisi müdürü olarak görev yapan Jeremiah Grossman, katıldığı bir konuşmada "Pek çok kişi fidye virüslerinden etkileniyor ve pek çok kişi ödeme yapıyor. Durum gittikçe kötüye gidiyor ve kötüleşmeye de devam edecek." dedi. Fidye virüsü probleminin ekonomisini inceleyen Grossman, bu pazarın gerçek dünyadaki adam kaçırma ve fidye isteme pazarıyla aynı yönde ilerlediğini; korsanların her geçen gün daha büyük firmaların verilerini rehin alarak ödeme talep ettiğini belirtiyor. Grossman'ın öngörüsü, yakında sigorta şirketlerinin de fidye virüsü konusunda koruma sağlayacağı yönünde.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği