Facebook’un gizli kuralları internete sızdı

Facebook'un neyin kabul edilebilir, neyin çok yanlış olduğuna biraz fazla net bir şekilde karar verdiği kurallar The Guardian'ın eline geçti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’un bize varlığını sık sık hatırlattığı topluluk kuralları, hepimizin istediği zaman açıp okuyabileceği bir liste halinde sunuluyor. Ancak bazen bu kurallar, içinde bulunulan durumu aydınlatmak için yeterli olmayabiliyor. Doğru ile yanlış arasındaki gri bölgede yer alan durumlarda alınacak kararlar için insan moderatörlere danışmak belki en doğru çözüm. Ancak 2 milyar üyeniz her gün yüz milyonlarca içerik paylaşıyorsa tüm bunları kontrol edecek bir moderatör ekibi kurmak oldukça zor.

Bu işi kolaylaştırmak için Facebook gri alanları konu alan daha detaylı bir kılavuz hazırlamış. Sadece Facebook çalışanlarının bilmesi gereken bu kılavuz geçtiğimiz günlerde The Guardian’ın eline geçti. Facebook’un neyin kabul edilebilir neyin çok yanlış olduğuna biraz fazla net bir şekilde karar verdiği kurallar temel olarak şu şekilde:

  • “Birisi Trump’ı vursun” gibi ifadeler, bir ülkenin başkanını hedef aldığı için silinmelidir. Çünkü ülke başkanları korunmuş kategoridedir. Öte yandan “Bir kaltağın boynunu kırmak için tüm basıncı boğazının ortasına uygulayın” ya da “s****r git geber” gibi ifadeler inandırıcı tehditler olmadığı için Facebook’ta paylaşılmasında sorun yoktur.
  • Vahşi ölümler içeren videolar ‘rahatsız edici’ olarak işaretlenmelidir ancak her zaman silinmesine gerek yoktur. Çünkü bu videolar zihinsel rahatsızlıklar gibi bazı konularda farkındalık oluşturmak için kullanılabilir.
  • Çocukların cinsel olmayan fiziksel istismarı ve zorbalığı içeren bazı fotoğrafların silinmesine ya da bir müdahalede bulunulmasına gerek yoktur ancak bu durumdan sadistçe zevk alınıyor ya da bu durum kutlanıyorsa silinebilir.
  • Hayvanlara yönelik şiddet görüntüleri paylaşılabilir. Eğer görüntüler aşırı derecede rahatsız ediciyse uygun şekilde işaretlenerek yayınlanmalıdır.
  • Çıplaklık ya da cinsel aktivite gösteren tüm el yapımı eserler paylaşılabilir ancak cinsel aktivite gösteren dijital sanat eserleri paylaşılamaz.
  • Çıplaklık olmadığı sürece kürtaj videoları paylaşılabilir.
  • Kendine zarar veren kişilerin canlı yayın yapması engellenmeyecektir çünkü Facebook kötü durumdaki kişilerin sansüre uğramasını veya cezalandırılmasını istememektedir.
  • 100 binin üzerinde takipçiye sahip herkes ‘kamuya mal olmuş kişi’ olarak değerlendirilecek ve özel kişilerin koruma haklarının tamamı bu kişiler için geçerli olmayacaktır.

Facebook’un birkaç cümle ile formüle etmeye çalıştığı ve sansür ile ifade özgürlüğü arasında bir denge kurmaya çalıştığı bu durumlar pek çok insan için çok hassas konuları içeriyor. Önümüzdeki günlerde de bu kararlara yönelik ciddi tepkiler gelmesi muhtemel.

Kaynak: The Guardian, Mashable

Facebook, hepimizin bildiği topluluk kurallarının yanı sıra, gri alanları konu alan daha detaylı bir kılavuz hazırlamış. Sadece Facebook çalışanlarının bilmesi gereken bu kılavuz geçtiğimiz günlerde The Guardian'ın eline geçti. Facebook'un neyin kabul edilebilir neyin çok yanlış olduğuna biraz fazla net bir şekilde karar verdiği kurallar toplumun bir çok kesiminden tepki alıyor.

2 Yorum

  • Geleceğin gizli kanun koyucuları oldular. Toplum baskısı, mahalle baskısı derken bir de oyunu oynatanın kural koyduğu sosyal mecra toplulukları baskısı çıktı. Kim bilir, belki ahlâkımız bozacak ya da yaratıcılığımızı köreltecek bir gelecek için onu kendimiz var ettik. Geleceği şekillendirirken yeni kural müteahhitleri yarattık. Sosyal medya denilen bu batak kapitalizmin lokomotifi oldu. Üye olan milyarlar ise… Çarkların arasında ezilip gidiyoruz….

  • Gizli değiller hatta kendilerini diğer dünya ülkelerinin kanunlarından dahi üstün sanıyorlar. Teknolojide filitrelenmiş yerlileşme ve içerik kopyalamanın geliştirilmesi gerekmekte. Arzu ettikleri özgürlük neden sadece yönetmek istedikleri ülkelere sunulmuş bir ayrıcalık olsun.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği