Excel akıllanıyor

Excel'e makine öğrenimi temelli yeni özellikler eklendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birçok sektörün ‘koşum atı’ olan Excel, yapay zeka sayesinde akıllanıyor. Excel ekibi son birkaç aydır uygulamaya makine öğrenimi temelli özellikler eklemek için çalışıyordu. Dün itibariyle de Office Insiders programını tercih eden Office 365 kullanıcıları bu yeni özelliklerin ilk mahsullerini tecrübe etme fırsatı buldu.

Burada genel fikir, Excel’i bazı girdilerinizi anlayacak ve size ek bilgi sunmasını sağlayacak kadar akıllı hale getirmek. Bu, şimdilik şehir, eyalet, ülke isimleri (posta kodları da dahil) gibi coğrafi verileri ve stokları kapsıyor.

Diyelim ki elinizde ABD’nin Oregon eyaletindeki ilçelerin bir listesi var. Excel, bunların ABD’nin en iyi eyaletinde yer alan ilçeler olduğunu fark edip size Microsoft’un Bing bilgi grafiğinden ek bilgi sağlıyor (mesela nüfus ve diğer demografik verileri düşünün). Stoklar ve indeksli yatırım fonları için de benzer şekilde, bir şirketle ilgili mali veriler hakkında otomatik olarak bilgi sağlayabiliyor.

Microsoft Office 365 Müdürü Rob Howard, Excel ekibinin ilk olarak bu iki özelliği sunmaya karar verdiği çünkü Excel kullanıcılarının genelde bu tür verilerle çalıştığını söyledi. Howard “Bu hamlemiz, insanların halihazırda aşina olduğu araçlara yapay zeka ve yapay zeka hizmetleri getirmemizin bir başka örneğini oluşturuyor.” dedi.

Eğer Excel, verilerinizle ne yapacağına karar veremezse sizin seçmesini istiyor. Howard, Excel ekibinin şu an hangi veri türleri üzerinde çalıştığı konusunda bilgi vermek istemedi ancak odaklanılan alanlardan birinin bir şirketteki iç verilerle entegrasyon olduğunu söyledi. Her işletme, bulması ve kullanması zor olan ve genellikle Excel sayfalarında tutulan bol miktarda şirket verisine sahip oluyor. Microsoft Graph, şirketin verileri bulundukları yerden çıkarma çabasını temsil ediyor. Excel ekibi de bunları Excel sayfalarına taşımanın yollarını arıyor.

Bu yeni özellikleri destekleyen Excel versiyonu şu anda İngilizce dil seçeneğiyle kullanan Office 365 Insiders kullanıcıları için mevcut. İleride de bütün Office 365 abonelerinin kullanımına sunulacak.

Kaynak: Tech Crunch

Excel ekibi son birkaç aydır uygulamaya makine öğrenimi temelli özellikler eklemek için çalışıyordu. Dün itibariyle de Office Insiders programını tercih eden Office 365 kullanıcıları bu yeni özellikleri tecrübe etme fırsatı buldu. Excel, bazı girdilerinizi anlayarak size ek bilgiler sunacak hale getirildi. Özellik şimdilik şehir, eyalet, ülke isimleri (posta kodları da dahil) gibi coğrafi verileri ve stokları kapsıyor. Mesela elinizde ABD'nin Oregon eyaletindeki ilçelerin bir listesi var. Excel, bunların ABD'nin en iyi eyaletinde yer alan ilçeler olduğunu fark edip size Microsoft'un Bing bilgi grafiğinden ek bilgi sağlıyor (nüfus ve diğer demografik verileri düşünün). Stoklar ve indeksli yatırım fonları için de benzer şekilde, bir şirketle ilgili mali veriler hakkında otomatik olarak bilgi sağlayabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği