ESA okyanuslardaki plastik kirliliğini uzaydan taramayı deneyecek

Avrupa Uzay Ajansı, okyanuslardaki plastik kirliliğini uzaydan ölçmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) çalışan bilimciler, okyanuslarda ne kadar plastik yüzdüğünü uzaydan tespit etmelerini sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Araştırmacılar bu zamana dek deniz çöpü birikimini taklit etmek için uydu haritaları kullandı ancak bu yeni proje, plastik sorununun ölçeğiyle ilgili güncel veri sağlamak için direkt optik ölçümler kullanacak.

Projeyi yöneten Paolo Corradi “Yüzen çöplerin yerini gerçek anlamda belirlemekten değil, plastiklerin spektral imzasını tespit etmekten söz ediyoruz.” dedi. Bu teknoloji, plastikleri belirli kızılötesi ‘parmak izleri’ne dayanarak tespit eden geri dönüşüm tesislerinde kullanılan işleme yazılımlarıyla aynı biçimde çalışıyor.

Şu aşamada, Fransa ve Birleşik Krallık’tan ekipler teknolojiyi atmosferin üst kısmından deneyerek ne kadar uygulanabilir olduğunu değerlendiriyor. Fakat Corradi, ya teknolojiyi iyileştirmeleri ya da uçak ve drone’lar kullanarak atmosferin orta kısmından kullanmaları gerekebileceğini söylüyor. Şu anda okyanuslardaki plastik miktarını tahmin etmede kullanılan simülasyonların iyi olduğunu ancak gerçek ölçümlere dayanan görüntülerin politika yapıcılar üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacağını da ekliyor.

Kaynak: Engadget

Avrupa Uzay Ajansı'nda (ESA) çalışan bilimciler, okyanuslarda ne kadar plastik yüzdüğünü uzaydan tespit etmelerini sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Ancak yüzen çöplerin yeri gerçek anlamda belirlenmeyecek,  plastiklerin spektral imzası tespit edilecek. Proje yöneticisi Paolo Corradi, günümüzde okyanuslardaki plastik miktarını tahmin etmede kullanılan simülasyonların iyi olduğunu ancak gerçek ölçümlere dayanan görüntülerin politika yapıcılar üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olacağını söyledi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği