Erken Parkinson teşhisinde kilit nokta gözyaşı olabilir

Güney Kaliforniya Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, kişinin gözyaşını inceleyerek Parkinson hastalığı için erken teşhis koyabileceklerine inanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi, Parkinson hastalığında da teşhis ne kadar erken konursa o kadar iyi oluyor. Bunu göz önünde bulunduran Güney Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, kişinin gözyaşlarını analiz ederek Parkinson hastalığını hiç olmadığı kadar erken teşhis edebileceklerine inanıyor.

Dr. Mark Lew öncülüğündeki araştırmacılar bu iş için gözyaşını incelemeyi seçti zira gözyaşlarımızda sinir sinyallerine tepki verirken gözyaşı bezi tarafından üretilen proteinler bulunuyor. Parkinson, beyin dışındaki sinir fonksiyonunu etkilediği için sinir fonksiyonundaki herhangi bir değişimin gözyaşındaki protein seviyelerinde de değişikliğe neden olacağı düşünülüyor.

Teorilerini test etmek isteyen bilimciler, Parkinson olan 55 kişiden ve Parkinson olmayan 27 kişiden aldıkları gözyaşlarını inceledi. (Katılımcılar aynı cinsiyetten, aynı yaşta olan kişilerdi.) Sonuç olarak, Parkinson hastalarının gözyaşındaki alfa sinüklein adlı proteinin daha az olduğu, aynı grupta o proteinin başka bir versiyonu olan oligomerik alfa sinüklein proteininin daha yüksek olduğu görüldü. Oligomerik alfa sinüklein, alfa sinüklein proteininin kümeleşmesiyle oluşuyor ve Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen sinir zedelenmesini doğuruyor.

Araştırmacıların bir sonraki hedefi, hastalığın başka belirtileri ortaya çıkmadan önce protein seviyelerindeki değişimin tespit edilip edilemeyeceğini anlamak için daha geniş test grubuyla çalışma yapmak. Dr. Mark Lew “Gözyaşı kadar basit bir şeye bakarak Parkinson hastalığı olan ve olmayanları ayırt edebilme düşüncesi son derece heyecan verici. Parkinson hastalığı ilk belirtiler ortaya çıkmadan yıllar hatta on yıllar önce oluşabildiği için gözyaşı gibi bir biyo-gösterge hastalığı daha erken teşhis ve hatta tedavi etmede faydalı olabilir.” diyor.

Kaynak: New Atlas

Bir grup araştırmacı, gözyaşının erken Parkinson teşhisi açısından önemli rol oynayabileceğine inanarak bir araştırma başlattı. Araştırmacılar Parkinson olan 55 kişi ile Parkinson olmayan 27 kişiden gözyaşı örnekleri aldı. Parkinson olan gruptaki kişilerin gözyaşlarında Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen sinir zedelenmesine neden olan proteinin yüksek olduğu görüldü. Araştırmalara daha geniş bir test grubuyla devam edilmesi kararı alındı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği