En tehlikeli sanat eseri

Sanatçı Guo O Dong’un tehlikeli virüslerle donatılmış bilgisayarı 1,35 milyon Dolar’a satıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İkinci el bir Samsung NC10 bilgisayar normalde 200 Dolardan daha az bir fiyata satın alınabilir; ancak en tehlikeli virüslerin altısıyla birden donatılmış bir Samsung NC10, sanat eseri olmak kaydıyla 1,345 milyon Dolar’dan alıcı bulabiliyor. İnternet sanatçısı Guo O Dong, siber güvenlik şirketi Deep Instinct’in talimatıyla  “Kaosun Kalıcılığı” adını taşıyan bu bilgisayarı yarattı. Sanatçı, mühendislerden aldığı yardımla, 2008 model bu dizüstü bilgisayara altı virüs yükledi. The Verge’ün haberine göre, Guo virüsleri, her birinin yarattığı finansal tahribat miktarını temel alarak seçti – siber saldırılarda kullanılan BlackEnergy, DarkTequila, ILOVEYOU, MyDoom, SoBig ve WannaCry isimli yazılımlar 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayara virüs bulaştırmıştı. Sanatçı bilgisayarını çevrimiçi yayın servisi Twitch’te izlemeye açmış durumda.

Bilgisayar wifi ya da USB’yle başka bir cihaza bağlı olmadığı sürece içindeki virüslerin yayılması mümkün değil. Müzayedenin internet sitesinde bilgisayara teklif verenlerin bu işin potansiyel bir güvenlik tehlikesi teşkil ettiğini bilerek teklif verdiklerini kabul ettiklerine dair bir açıklama var: ‘’Bir teklif vererek, bu işi bir sanat eseri olarak ya da akademik nedenlerle satın aldığınızı ve herhangi bir şekilde virüsleri yayma niyetinde olmadığınızı kabul etmiş oluyorsunuz.’’

Alıcının kimliği belirsiz

Deep Instinct şirketinden Jonathan Kaftzan, geçtiğimiz Pazartesi günü yapılan teklifle bilgisayarın ismi açıklanmayan bir alıcıya satıldığını bildirdi. Kaftzan ayrıca bilgisayardaki bütün yazılımların eski olmaları sebebiyle şu anda herhangi bir zarara neden olmayacaklarını da sözlerine ekledi. Deep Instinct ve Guo, bu çalışmada kullanılan altı virüsün, 95 milyar Doları’n üzerinde hasara yol açtığını tahmin ediyor.

Kaynak: Gizmodo

İnternet sanatçısı Guo O Dong, siber güvenlik şirketi Deep Instinct'in yardımıyla “Kaosun Kalıcılığı” adını taşıyan bu bilgisayarı yarattı. Sanatçı, mühendislerden aldığı yardımla, 2008 model bir dizüstü bilgisayara altı virüs yükledi. Guo virüsleri, her birinin yarattığı finansal tahribat miktarını temel alarak seçti - siber saldırılarda kullanılan BlackEnergy, DarkTequila, ILOVEYOU, MyDoom, SoBig ve WannaCry isimli yazılımlar 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayara virüs bulaştırmıştı. Sanatçı bilgisayarını çevrimiçi yayın servisi Twitch’te izlemeye açmış durumda.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği