Elon Musk Mars planını halka açtı

Elon Musk’ın Mars’ı kolonileştirme planı, bazı güncellemelerle birlikte, herkesin erişimine açık olarak yayımlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl, Elon Musk Mars’ı kolonileştirme ve insanların yaşamına uygun hale getirme planlarını açıklamıştı. Şimdi bu plan, bazı güncellemelerle birlikte, herkesin erişimine açık olarak yayımlandı.

Mars’ta yaşamı mümkün kılmak için en önemli faktör maliyet olduğundan, plan bu konuya odaklandı. Musk konu hakkında “Eğer tek bir kişinin bilet fiyatı 10 milyar Dolar olursa, kendi kendine yetebilen bir medeniyet yaratmak mümkün olmaz.” diyor. Musk’a göre hedeflenmesi gereken bilet fiyatı kişi başına 200 bin Dolar. Bu rakam, ABD’de ortalama bir ev satın almak için gerekli bedel göz önünde bulundurularak ileri sürülüyor. Yazıda Musk, maliyetin nasıl düşürülebileceğine dair açıklamalarda bulunuyor.

İkinci versiyon geliyor

Ancak ilk versiyondaki açıklamalar yeterli gelmediği için Elon Musk dün attığı bir tweet’te, planın ikinci versiyonunun da yakında yayımlanacağını açıkladı. Musk’a göre ilk versiyonun en temel eksikliği, dev roketlerin geliştirme ve işletme maliyetinin belirlenmesi. SpaceX geçtiğimiz dönemde, yeniden kullanılabilen roketler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olsa da Mars’a insan taşıyabilecek roketler için çok daha fazla çalışma yapmak gerekiyor.

Planın ilk versiyonuna göre Mars’a gidecek araç bir roket ve bir uzay gemisinin bir arada çalışmasıyla oluşuyor. Buna Gezegenlerarası Ulaşım Sistemi (ITS) adı veriliyor. ITS maliyetini azaltmak özellikle önemli çünkü Musk yolculuğun maliyetini kişi başına 200 bin Dolar’la sınırlandırdı. Toplamda bin civarı ITS gemisi olması ve her birinin 100 ya da daha fazla insan taşıması planlanıyor. Roketler her 26 ayda bir Dünya ile Mars yolculuğa uygun konumlara geldiğinde gönderilecek.

“Referans işlevi görüyor”

New Space Genel Yayın Yönetmeni Scott Hubbard, bu bilgilerin ücretsiz olarak dağıtılmasının önemini vurgulayarak “Bu belge sadece SpaceX’in vizyonunu görmemizi sağlamakla kalmıyor ayrıca gelecekte yapılacak çalışma ve planlamalar için de değerli bir arşiv referansı işlevi görüyor.” şeklinde konuştu.

Elon Musk “Çok büyük bir risk var. Maliyet çok yüksek olacak. Başarısız olma ihtimalimiz de oldukça yüksek ama elimizden geleni yapacağız ve mümkün olduğunca ilerlemeye çalışacağız. Herkese bu bilgilere erişim imkanı vererek başarı ihtimalimizi oldukça artırdık.” diye konuştu.

Kaynak: Futurism

Geçtiğimiz yıl, Elon Musk Mars’ı kolonileştirme ve insanların yaşamına uygun hale getirme planlarını açıklamıştı. Şimdi bu plan, bazı güncellemelerle birlikte, herkesin erişimine açık olarak yayımlandı. Plan, bu projenin maliyetinin ne kadar olacağına ve nasıl düşürülebileceğine odaklanmış durumda. Elon Musk ayrıca, kullanılacak roketlerin maliyetine odaklanan ikinci bir planın yakında yayımlanacağını açıkladı.Yorumunuz: