Düzenli olarak ‘müteşekkir olduğumuzu’ yazmak beynimizi değiştiriyor

Günlüğümüze bizi müteşekkir eden zamanları aktarmak beynimizi daha 'iyi' yapabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçen yıl yapılan bir çalışmaya göre 16 kadının her gün düzenli olarak hayata dair müteşekkir oldukları konuları çevrimiçi bir günlüğe yazmaları, beyinlerini fark edilebilir düzeyde değiştirdi. Bu fark, deneyde günlüğe normal konuları yazan 17 diğer kadına göre bir yardım organizasyonuna yapılan bağışın, kendilerine para verilmesinden daha çok mutlu ettiğinin gözlenmesi şeklinde gerçekleşti.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, beyindeki değişimleri deneyin başlangıcındaki ve 3 hafta sonra bitimindeki fMRI taramaları sonucunda ortaya çıkardı. Beynin iç kısmında yer alan ve “ventrolmedial pregrondtal cortex” adı verilen alandaki hücrelerin oksijen metabolizmalarındaki değişimi MRI taramalarında fark edildi. Beynin bu kısmı daha önceki çalışmalar sonucunda insanın ahlak anlayışı, kendini kontrol etme ve karar verme yetisini etkileyen önemli bir bölümü. Aynı çalışma ekibinde yer alan Ulrich Mayr’ın bir sene önceki çalışmasında ortaya çıkardığı üzere de bu bölge kendisinden daha çok diğer insanları düşünen kişilerde (verici insanlar) yaş ilerledikçe daha da büyüyor.

Araştırma lideri olan ve Oregon Üniversitesi psikoloji bölümünde çalışan Christina Karns, günlük tutmanın verici insan davranışlarının sinirsel değerini tekrardan düzenlediğini aktarıyor. Karns ayrıca, “Müteşekkir olduğumuz zamanları saymaya başladığımızda beynimizin bu bölgesi bize sinirsel bir para birimi veriyor ve bu bizi gerçek anlamıyla zengin yapıyor. Bu sinirsel parayı da kendimiz yerine başkalarına yardım ederken daha fazla haz almak şeklinde harcıyoruz. Çalışma bulgularımız bize ne kadar çok müteşekkir olursak çevremizde o kadar fazla iyilik olacağını gösterdi” diyor.

Makalelerinde aktardıkları gibi yalnızca 3 haftalık kısa bir dönemi ve 18 – 27 yaş aralığındaki kadınları kapsayan bu çalışma henüz böyle bir yaklaşımın insanların uzun dönemde ruhsal düşünüş biçimlerini değiştirip değiştirmeyeceğine ışık tutmasa da, bundan sonraki yapılacak çalışmaların konusu müteşekkir olduğumuz anları hatırlamanın ve bir günlüğe yazmanın bizi uzun dönemde daha iyiye yöneltip yöneltmediği olabilir.

Kaynak: WEF, Makale

Hayata dair müteşekkir olduğumuz konuları düzenli olarak bir günlüğe yazmak beynimizi fark edilebilir düzeyde değiştirebilir. Geçen sene yapılan bir çalışmada; kısa süre de olsa düzenli olarak kendilerini mutlu eden zaman ve kişileri bir günlüğe kaydeden deneklerde, normal konuları yazan deneklere göre bir yardım organizasyonuna yapılan bağışın, hesaplarına para gönderilmesinden, daha çok mutlu ettiği gözlendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği