Dokuma makinesini dönüştürerek yapılan ‘galaksi duvar halısı’

Avustralya'nın Melbourne şehrinde yaşayan Yazılım Mühendisi Sarah Spencer, 1970'lerden kalma eski bir dokuma makinesiyle gökyüzünü resmetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralya’nın Melbourne şehrinde yaşayan Yazılım Mühendisi Sarah Spencer, 1970’lerden kalma eski bir dokuma makinesiyle gökyüzünü resmetti. Makinenin bir yardım derneği yararına satıldığını gördüğünde dayanamayıp satın alan Spencer, nasıl kullanacağını bilmediği makineyi birkaç saat sonra çalıştırmayı başardı. Makinenin karmaşık mekanizmaları ve elektronik yapısına hayran kalan mühendis, bir yıl boyunca makinenin üzerinde değişiklikler yaparak normalde sadece iki renk ile dokuma yapabilen makinenin kapasitesini artırdı.

“Renkli yazıcı isterken siyah beyaz yazıcısı olan biri gibiydim” diyen Spencer makineyi istediği gibi üç renkli hale getirdikten sonra, bilgisayar tasarımlarını makinede dokuyabilecek bir algoritma geliştirdi. Birçok atkı ve bebek battaniyesi ürettikten sonra boyutları büyütmek isteyen mühendis, resmedebileceği en büyük şeyi gözüne kestirdi: uzay. Spencer’ın Stargazing (Yıldız İzleme) olarak adlandırdığı eserinde 88 farklı takımyıldız görülebiliyor.

100 saatte üretildi

Spencer halka açık uzay haritalarını kullanarak 2,75 x 4,57 m. boyutlarında 15 kg ağırlığında bir duvar halısı oluşturdu. Toplamda 100 saat süren üretim aşamasında üç farklı renkte yedi farklı parça birbirine dikildi. Parçaları dikme işini eliyle yapan Spencer, iplikle çalışma konusunda çok başarılı olmadığı için halının bilimsel olarak tamamen doğru olmamasından endişe ediyor.

Spencer, Stargazing’i 31 Ağustos’ta Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilen Electromagnetic Field adlı teknoloji ve sanat festivalinde sergiledi. Devasa eserinin bir sonraki adresi konusunda bir fikri olmadığını söyleyen Spencer, “Teknoloji alanında çalışan bir kadın olarak, genç zihinlerin FeTeMM (Fen-Teknoloji-Matematik-Mühendislik) alanına ilgi duymalarını sağlayacak bir şey üretmek istedim.” şeklinde konuştu. Spencer’ın yenilikçi el sanatları projelerini Instagram’dan takip edebilirsiniz.

Kaynak: My Modern Met

Bir yardım kuruluşu yararına satılan 1970'lerden kalma bir dokuma makinesini satın alıp inceleyen Sarah Spencer adlı yazılım mühendisi, bir yıllık uğraşın ardından makineyi istediği gibi düzenlemeyi başardı. Spencer makineyi, üzerinde gökyüzünün yıldız haritası bulunan dev bir duvar halısı üretmek için kullandı. Stargazing adı verilen duvar halısı Londra'da bir festivalde sergilendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği