Disney senaryolarını yapay zekaya okutacak

Hikayelerin kalitesini belirlemesi için geliştirilen yeni yapay zeka motoru sayesinde Disney'in oyuncakları gelecekte en güzel uyku hikayelerini seçebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hikayelerin kalitesini belirlemesi için geliştirilen yeni yapay zeka motoru sayesinde Disney’in ürettiği oyuncaklar gelecekte en güzel uyku vakti hikayelerini seçebilir. İnsanların öğrenme sürecini taklit edecek şekilde tasarlanan yapay sinir ağları kullanılarak, yapay zeka geniş kitlelere hitap eden başarılı hikayelerin bazı ortak özelliklerini belirlemeyi başardı.

Disney Research ve Boston Massachusetts Üniversitesi araştırmacılarından oluşan ekip, geliştirdikleri yapay zekanın, bir hikayenin ne kadar başarılı olacağını belirleyebildiğini ya da bir grup hikaye arasından hangisinin daha iyi olduğunu seçebildiğini belirtti.

Disney Research araştırmacısı Boyang Albert Li “Yapay sinir ağlarımız hikayelerin popülaritesini tahmin etme konusunda bazı başarılar elde etti. Şimdilik bu yapay zekayı bir hikaye yarışmasında jüri olarak kullanamayabilirsiniz ancak gelecekteki araştırmalar için oldukça faydalı olacaktır.” diyor.

Veriler Quora’dan alındı

Sistemin çalışması için gerekli veri, soru-cevap sitesi Quora’dan alındı. Hikaye formatındaki 28 bin 320 yanıt arasından en çok oy alanları en başarılı hikayeler olarak kabul eden sistem, bu hikayelerin ortak özelliklerini inceledi ve diğer hikayeleri de bu kriterlere göre değerlendirdi. Elbette bir hikayenin kalitesini tarafsız olarak belirlemek oldukça zor bir görev. Mükemmel bir ölçü birimi olmasa da Quora oyları o hikayenin popülaritesine karar vermede etkili bir yöntem.

En başarılı hikayeleri belirlemek için üç farklı yapay sinir ağı geliştirildi. Bunlardan ilki, bireysel hikaye parçaların inceledi; bir diğeri bu parçaların birlikte nasıl uyum sağladığına baktı; son yapay sinir ağı ise hikayeleri daha genel olarak değerlendirdi. Toplanan verilerin bir araya getirilmesiyle birlikte, sistem başarılı hikayeleri diğerlerinden ayıran özellikler hakkında fikir sahibi oldu.

Yüzde 18 daha başarılı

Asıl test ise yapay sinir ağlarının daha önce görmedikleri bir hikayeyi, öğrendikleri bilgilerle incelemesini görmekti. Ekibin çalışmasının ardından, sistemin Quora’da hangi hikayenin daha yüksek oy aldığını tahmin etmede önceki makine öğrenme tekniklerine göre yüzde 18 daha başarılı oldu.

Bu başarı, yapay zeka tekniklerinin büyük miktarda verileri inceleyerek zamanla insanlar gibi karar alabilecek seviyeye gelebileceğinin bir başka göstergesi. Disney Research Başkan Yardımcısı Markus Gross “Hikaye kalitesini tahmin edebilmek, hem hikaye üretimine hem de hikayeyi anlamaya etki edebilir. Kaliteyi belirlemek için yapay zekanın metni bir şekilde anlayabiliyor olması gerekli. Eğer yapay zeka hikaye üretecekse, ürettiği hikayenin kalitesini de anlayabiliyor olması gerekir.” diyerek bu araştırmanın geleceğin yazar yapay zekaları için önemine değindi.

Araştırma Avustralya, Melbourne’de yapılacak Uluslararası Yapay Zeka Konferansı’nda tanıtılacak. Ayrıca araştırmayı internet üzerinden incelemek de mümkün.

Kaynak: Science Alert

Hikayelerin kalitesini belirlemesi için geliştirilen yeni yapay zeka motoru sayesinde Disney'in ürettiği oyuncaklar gelecekte en güzel uyku vakti hikayelerini seçebilir. İnsanların öğrenme sürecini taklit edecek şekilde tasarlanan yapay sinir ağları kullanılarak, yapay zeka geniş kitlelere hitap eden başarılı hikayelerin bazı ortak özelliklerini belirlemeyi başardı. Disney Research ve Boston Massachusetts Üniversitesi araştırmacılarından oluşan ekip, geliştirdikleri yapay zekanın, bir hikayenin ne kadar başarılı olacağını belirleyebildiğini ya da bir grup hikaye arasından hangisinin daha iyi olduğunu seçebildiğini belirtti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği