Diş çürüğüne karşı ‘aşı’ geliştirildi

Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışan araştırmacılar, diş çürüğüne karşı aşı geliştirmek için çalışmalar yürütüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Düzenli olarak dişçiye gitmek diş sağlığımızı korumanın önemli bir parçasını oluşturuyor. Peki ya düzenli diş kontrolünüzün yanı sıra ağız sağlığınız için bir de aşı olsaydınız? Wuhan Viroloji Enstitüsü‘nden araştırmacılar bu tür bir aşı üzerinde çalışıyor. Araştırmaları Scientific Reports‘ta yayımlandı. Yan Huimin’in önderliğini yaptığı araştırma grubu, diş çürüğüne sebep olmayı engellemek için bir dizi protein test etti.

Çinli araştırmacılar daha önceki çalışmalarında da farklı proteinleri birleştirerek diş çürüğü oluşumunu engellemeyi denemişti. Denedikleri proteinler diş çürüğünü engellemede etkili olduysa da iltihaplanma gibi istenmeyen yan etkilere sebep olduğu anlaşılmıştı. Önceki çalışmada ortaya çıkan yan etkileri ortadan kaldırmak için farklı bir protein denendi. Farelerde test edilen aşı prototipinin işe yaradığı anlaşıldı.

Küresel bir sorun

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, gelişmiş ağız sağlığı imkanlarına rağmen sanayileşmiş çoğu ülkede diş çürüğü sorunlarını görülüyor. Geliştirilen aşı umut vaat etse de klinik olarak kullanılabilmesi için daha fazla çalışma gerekiyor.

Kaynak: Futurism

Düzenli olarak dişçiye gitmek diş sağlığımızı korumanın önemli bir parçasını oluşturuyor. Peki ya düzenli diş kontrolünüzün yanı sıra ağız sağlığınız için bir de aşı olsaydınız? Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden araştırmacılar bu tür bir aşı üzerinde çalışıyor. Araştırmaları Scientific Reports’ta yayımlandı. Yan Huimin’in önderliğini yaptığı araştırma grubu, diş çürüğüne sebep olmayı engellemek için bir dizi protein test etti. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, gelişmiş ağız sağlığı imkanlarına rağmen sanayileşmiş çoğu ülkede diş çürüğü sorunlarını görülüyor. Geliştirilen aşı umut vaat etse de klinik olarak kullanılabilmesi için daha fazla çalışma gerekiyor.Yorumunuz: