DARPA yapay zekada üçüncü dalganın peşinde

DARPA, Yapay Zeka Keşif programıyla yapay zekayı bir sonraki seviyeye taşıyabileceğini düşünüyor. Kurum yeni yapay zeka konseptlerine yatırım yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şirketler yapay zekayı nasıl kullandıkları konusunda hava atmaya bayılıyor ancak aslında bugün kullandığımız yapay zeka hala oldukça aptal. Kullanışlı sonuçlar üretebilse de bu sonuçları nasıl elde ettiğini anlaşılır bir şekilde ifade edemiyor ya da sürekli değişen durumlara uyum sağlamakta zorlanıyor.

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) yapay zekayı bir sonraki seviyeye taşıyabileceğini düşünüyor. Yapay Zeka Keşif programını başlatan kurum yeni yapay zeka konseptlerine yatırım yapacak. Bunlar arasında bağlamsal uyum gerçekleştirebilen ve kararlarını anlamlı bir şekilde açıklayabilen üçüncü dalga yapay zeka da bulunuyor. Yani artık yapay zeka kedi resmine bakıp kedi gördüğünü söylediğinde aynı zamanda “Çünkü tüyleri var, patileri var, bıyıkları var ve genel kedi şekline benziyor.” diyebilecek.

18 ay içinde netleşecek

DARPA ayrıca süreci hızlandırmak istiyor. Fon almayı başarabilirse üç ay içinde projelerin başlayacağını söyleyen kurum fizibilite çalışmalarının da 18 ay içinde netleşeceğini belirtiyor. Yani yapay zekanın yeni atılımına tanıklık etmek için yıllarca beklemek zorunda olmayabiliriz.

Endüstri tabii ki DARPA’nın planlarına göre gelişmek zorunda değil. Özel şirketlerin de yakın gelecekte üçüncü nesil yapay zeka geliştirmesi mümkün. Bu program diğer şirketleri harekete geçmeye zorlayabilir. Görünüşe göre yapay zekanın öncüleri, bugünün temel makine öğreniminin ötesinde, gerçekten ‘düşünebilen’ bir yapay zeka geliştirmek için hazır.

Kaynak: Engadget

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) yapay zekayı bir sonraki seviyeye taşıyabileceğini düşünüyor. Yapay Zeka Keşif programını başlatan kurum yeni yapay zeka konseptlerine yatırım yapacak. Bunlar arasında bağlamsal uyum gerçekleştirebilen ve kararlarını anlamlı bir şekilde açıklayabilen üçüncü dalga yapay zeka da bulunuyor. Yani artık yapay zeka kedi resmine bakıp kedi gördüğünü söylediğinde aynı zamanda "Çünkü tüyleri var, patileri var, bıyıkları var ve genel kedi şekline benziyor." diyebilecek.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği