Daima taze ekmek satan ekmek robotu

Bread Bot adlı tam otomatik ekmek yapma robotu, içine konulan hamuru yoğurup mayaladıktan sonra pişiriyor ve otomatından satıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

CES 2019’da tanıtılan Bread Bot adlı tam otomatik ekmek yapma robotu, içine konulan hamuru yoğurup mayaladıktan sonra pişiriyor ve otomatından satıyor.

Bir ‘Zihni Sinir procesi’ gibi duran Bread Bot, ekmekleri sadece üretip satmakla kalmıyor; aynı zamanda sürekli yaydığı taze ekmek kokusuyla ürünlerinin reklamını da yapıyor. Wilkinson Baking Company tarafından geliştirilen makinenin, marketlere ve fırınlara daima taze ekmek sunabilmeleri için kiralanması planlanıyor.

Ekmekler gözünüzün önünde hazırlanıp pişiriliyor

Çok aşamalı işlem, aktarım bantları ve kontrol kolları ile gerçekleştiriliyor. Üretim işlemi şirketin ya da fırının kuru hamur karışımını bir huniden içeri dökmesi ile başlıyor. Makine bu karışımı ölçerek uygun miktarda su ve mayayla karıştırıyor. Elde edilen hamur karıştırılıp yoğrulduktan sonra oval somun şekli veriliyor. Somunlar ayrı ayrı fırınlama kaplarına konularak son mayalanma için bekletiliyor. Mayalanmanın ardından yüksek nemli bir odacıkta fırınlama işlemi gerçekleştiriliyor. Hamur burada 200 santigrat derecede pişiriliyor. Farklı ekmek türleri için farklı ayarlar yapmak mümkün.

Somunlar piştikten sonra soğuma odasına alınıyor. Müşteriler burada ekmekleri görüp, dokunmatik ekran üzerinden satın alabiliyor. Seçilen ekmek, sıradan bir otomatta olduğu gibi robotik bir kolla alınıyor ve müşteriye teslim ediliyor. Tüm bu süreç 1-1,5 saat sürüyor. Her altı dakikada bir yeni bir somun döngüsü başlıyor.

Henüz resmi bir fiyat belirtilmese de bu makineyi beş yıllığına kiralamanın yaklaşık 100 bin Dolar maliyeti olacağı düşünülüyor. Henüz bu makinenin evde kullanıma uygun daha küçük bir versiyonu ile ilgili bir plan yok ancak talebe göre böyle bir cihaz da geliştirilebilir.

Kaynak: CNET

Wilkinson Baking Company tarafından geliştirilen Bread Bot adlı tam otomatik ekmek yapma robotu, içine konulan hamuru yoğurup mayaladıktan sonra pişiriyor ve otomatından satıyor. Bir 'Zihni Sinir procesi' gibi duran Bread Bot, ekmekleri sadece üretip satmakla kalmıyor; aynı zamanda sürekli yaydığı taze ekmek kokusuyla ürünlerinin reklamını da yapıyor. Makinenin, marketlere ve fırınlara daima taze ekmek sunabilmeleri için kiralanması planlanıyor.

Etiketler:

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği