Daha iyi komşuluk ilişkileri için sosyal balkonlar

Eindhoven Tasarım Akademisi mezunu Edwin Van Capelleveen, Dezeen x MINI Living serisi için paylaşımlı balkon konsepti geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şehir merkezlerinde apartmanlarda yaşarken komşularımıza aslında müstakil evlerde yaşayan kişilerden çok daha yakın oluyoruz. Ancak fiziksel olarak birbirine yakınlaşan apartman sakinleri, komşuluk ilişkileri bakımından oldukça uzak ve bağımsız hayatlar sürdürüyor. Müstakil evlerde komşular bahçeye çıktıklarında karşılaşıp selamlaşabiliyorken, bir bahçesi olmayan apartman dairesinde yaşayanların karşılaşabilecekleri tek alan, çok kısa süre boyunca kullandıkları asansörler. Bu da sosyal etkileşimin çok az olmasına sebep oluyor.

Eindhoven Tasarım Akademisi mezunu Edwin Van Capelleveen, Dezeen x MINI Living serisi için paylaşımlı balkon konsepti geliştirdi. Bu konseptte, aynı apartmanda ya da birbirine bitişik apartmanlarda yaşayan komşuların balkonları birbirlerine köprüler ve merdivenler ile bağlanıyor.

Kalabalıklar içinde yalnızlık çekmeye bir çözüm

Capelleveen insanların balkonlarını sadece çamaşır asmak için kullandığını görünce aklına böyle bir fikir geldiğini söylüyor. Birbirine bağlı balkonlara yerleştirilecek saksılarda çiçek ve sebze yetiştirilirken komşuların etkileşim kurması sağlanacak. Sosyal Balkonlar adı verilen proje, birbirine fiziksel olarak yakın olan şehirlileri sosyal olarak da bir araya getirmeyi amaçlıyor. Capelleveen, ortak alanların yeni ilişkiler kurulmasına önayak olacağını düşünüyor.

“Bu konsept kendisini ev paylaşma ile kişiye özel yaşam arasında bir noktada konumlandırıyor” diyen tasarımcı konseptin kitleler için sosyal uyumun sağlanmasına hassas bir çözüm getirdiğini ifade ediyor. Capelleveen böylece kentsel yaşamın getirdiği toplumdan soyutlanma ve yalnızlık gibi problemlerin de çözülebilmesini ümit ediyor. Tasarımcı “Sadece birbirimizin yanında değil, bir arada yaşamayı da keşfetmemiz gerekiyor. Tasarımım bağlantılar kurmak için yeni alanlar oluşturuyor ve daireleri birbirine bağlayarak toplumsal sınırları ortadan kaldırıyor. Yeni eklenen alanlar, küçük bir topluluğa ait hissetmeyi sağlıyor.” diyor.

Kaynak: Dezeen

Eindhoven Tasarım Akademisi mezunu Edwin Van Capelleveen, Dezeen x MINI Living serisi için paylaşımlı balkon konsepti geliştirdi. Bu konseptte, aynı apartmanda ya da birbirine bitişik apartmanlarda yaşayan komşuların balkonları birbirlerine köprüler ve merdivenler ile bağlanıyor. Böylece şehirde yalnızlık çeken insanların komşuları ile birlikte, küçük bir topluluğa ait hissetmesi ve daha fazla sosyal ilişkiler kurmasının sağlanması amaçlanıyor.

2 Yorum

  • Bizim buralarda pek işlemez abi, komşu camı kırar televizyonu calar kaçar, en iyi komşularımız bile en iyi düşmanlarımız oluyor eindhoven falan geç bunları sjsjsj

  • İnovasyon günümüzde para kazanmanın ve varlıklı olmanın anahtarı sayılır. Halk müziğinden pop müziğine geçişi çağrıştırıyor. Bugünkü koşullar bir apartmanı küçük bir toplumsallık oluşturmaya ve sosyal evolüsyona yönlendiriyor. İnsanlık mağaralardan nasılki ev ve apartmana uyumlandıysa yeni ve çağdaş yönelişlere de uyumlanışı başarır sanırım. Buluş, icad, keşif böyle koşulların ürünüdür. Somut koşullar somut tahlilleri zorunlu kılar. Sevgiyle kalın kardeşlerim. İsmail Gültekin 20.01.2019

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği